ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!

ÇOCUKLARI DİKKATE ALIN!
Dilara Özge B.
Okul Öncesi Eğitim
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eki 27, 2017
1818

Çocuklar karşılaştıkları olayları o kadar basit ve masumane yorumluyorlar ki işte o an onlara hayran olmamak ve bu durumdan etkilenmemek elde değil. Hayat aslında bu kadar basit aslında onu zor hale getirenler bizleriz.
Bugün duyduğum yaşanmış gerçek bir olayı kısaca anlatmak istiyorum.

İngiltere'de tuttuğu takımın futbol müsabakasını babasıyla birlikte izleyen 5 yaşındaki bir çocuk maç çıkışında, stadın önünde 5 pound buluyor. Babasına dönüp bu parayı teknik direktöre vermek istediğini söylüyor. Çok şaşıran baba, sebebini sorduğunda çocuk paranın ona ait olmadığını ve bu paranın teknik direktör tarafından o gün galibiyet golünü atan futbolcuya verilmesi gerektiğini söylüyor. Bu sebeple parayı teknik direktöre verebilmesi için babasından yardım istiyor. Çocuğun bu sözleri babayı çok etkiliyor ve oğlunun ağzından bu hikayeyi kaleme alarak içinde 5 pound olan bir mektubu teknik direktöre gönderiyor. Eline ulaşan bu mektup karşısında çok duygulanan teknik direktör ve paranın iletilmesini istediği galibiyet golünü atan futbolcu çocukla tanışmak istemiş ve buluşmuşlar. 5 pounda ne mi olmuş? Tabiki çocuğa geri vermişler.

Çoğu zaman çocukların bu safiyane isteklerini görmezden gelir veya dikkate almayız. Bu olaydaki babanın yerinde bir çok insan "Şimdi kim bu parayı oraya ulaştıracak, kim mektup yazacak. Boşver çocuktur unutur." diyerek çocuğun bu isteğini yerine getirmekten kaçacaktır. Kaçmayalım. Çocukları dikkate alalım. Çünkü onlar bu dünyada menfaatten, çıkar ilişkilerinden yalandan ve gösterişten uzak bir şekilde hayatı hissettikleri gibi yaşamaya çalışıyorlar. Onlar gibi düşünüp dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek biz yetişkinlerin geleceğimiz olan çocuklara borcudur.


Bir önceki yazımız olan "AKADEMİK BAŞARIDA ÖĞRETMENİN ETKİSİ" başlıklı makalemizde öğrencilerin akademik başarılarında öğretmenlerin etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır