Doğru Meslek Tercihi Nasıl Yapılır?

Yazar: Birol M. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1347
Doğru Meslek Tercihi Nasıl Yapılır?
M eslek seçimi nasıl yapılır? Öğrencilerin meslek seçimi yaparken dikkat etmesi gereken püf noktalar nelerdir? Aileler bu konuda nelere dikkat etmelidir?

Doğru meslek tercihi yapma arayışında olan okurlarımız için bir yol haritası hazırladık. Keyifli okumalar.

Liseden sonra yeni bir eğitim hayatına üniversiteyle devam etmek ve geri kalan ömrümüzde yapacağımız mesleğin ne olacağına karar vermek biraz stresli olacaktır haliyle. Düşünün ömrünüz yeterse 40 yıla yakın bir zaman aynı mesleği icra etmekten bahsediyoruz Bu nedenle meslek seçiminde çok hassas davranmak gerekiyor. Doğru tercih yapılmadığı takdirde üniversiteyi bırakan, tekrar sınava hazırlanan, üniversiteyi bir şekilde bitirip başka işlerle uğraşan, tekrar sınava girmek isteyen veya ikinci üniversite okuyan öğrencilere şahit olmaktayız.

- Öğrencilerin Meslek Seçimlerinde Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekenler?

Doğru tercih yapamamanın tabiri caiz ise tercih kurbanı olmalarının bazı nedenlerinden bahsetmek gerekirse bunların başında anne ve babanın çocuğunun meslek seçiminde etkisi gelmektedir. Elbette anne ve baba çocuğunu en iyi tanıyan kişidir. Onun fikirleri ve yönlendirmesi önemli ama bu süreçte öğrenci kendi kararlarını vermelidir. Yanlış tercihin bir diğer sebebi de arkadaş grubunun etkisidir. Lisede kurulan dostluklar beraber devam etsin hiç ideali olmadan beraber aynı üniversitede aynı bölümü okuma hatası.

- Öğrenciler Meslek Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Her bireyin yapması gereken meslek birbirinden farklı olabilir. Avukatlık, hakimlik, doktorluk, valilik vs gibi statüsü yüksek olduğu için seçilen mesleklerin kişiye uygun olup olmamasına dikkat edilmeli yüksek maaş veya hayat standartlarında aranan mutluluk bulunamayabilir. Asıl olan kişinin kendi kişilik yapısına uygun mesleği seçmesidir. Kan görmeye bile dayanamayan birinin sadece popüleritisi yüksek diye doktor olmaya çalışması kadar garip kaçan bir durum olamaz sanırım.

Kişi meslek tericihinde toplumsal önyargıların etkisinde kalmamalıdır. Hayvan sevgisi ve onlara yardım etme duyguları ile dolu bir kişinin veteriner olma isteği çok doğaldır yalnız toplumda hayvanlarla ilgilenmenin aşağılanacak bir durum olarak görülmesi umursanmamalıdır.

Yanlış tercih yapılmasının bir diğer önemli sebebi de alınan puana göre tercih yapmak. Örneğin içinde öğretme aşkıyla yanan ve öğretmen olmak isteyen bir öğrencinin puanı tıp fakültesine girmeye yetecek kadar ise puanına yazık olmasın düşüncesi ile hiçbir ilgi alakası olmadan tıp tercihi yapılan büyük bir hata olacaktır. Sevmeden istemeden tercih edilen bu meslekte başarılı olma ihtimali düşük olacaktır. Yada tam tersi düşük bir puan alarak açıkta kalmamak için hiç bilmediği mesleklerin tercih edilmesi de benzer bir hatadır. Bu iki durumda da yapılan yanlış tercih hayatın geri kalan kısmında büyük problemlere yol açıyor.

Doğru tercih yapılırken seçilecek üniversite ve bölüm dikkate alınmalı şehire göre karar alınamamalıdır. Aileler çocuklarının yanlarında olmasını istediği için yaşadıkları şehirde okumasını istemekte ki bu durum gayet normal karşılanmaktadır. Fakat öğrencinin daha iyi bir eğitim alması için mümkünse başka şehirlerde okumasına izin verilmeli belirli şehir veya üniversite sınırlaması yapılmamalıdır.

- Meslek Tercihi Yaparken Yapılan Hataların Sebebi?

Aslında Tercih hatalarının altında yatan temel sebep, öğrencinin hayatı boyunca net bir meslek hedefinin olmaması veya doğru bir şekilde yönlendirilmemesi ve tercihin son döneme özellikle de tercih haftasına bırakılmasıdır. Zamanın kısıtlı olduğu dönemlerde sağlıklı kararların alınması zordur. Bunun önüne geçmenin yolu ise çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren meslek seçiminde yardımcı olmak ve onların hür iradeleri ile kendi mesleklerini seçebilir hale getirmek için doğru yönlendirmeler yapmak gerekir.

Birol Macit - Matematik Öğretmeni ve Eğitim Koçu 

Etiketler

Yazar

Birol M.

Whats app iletisim 0545682636615 yildir profesyonel olarak özel ders vermekte ve sertifikali olarak ögrenci koçluğu ile cocuklarimizin hayatina dokunmaya gayret etmekteyim.TYT A...

Benzer Yazılar
Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir. Mutlu bir hayat yaşamak için doğru meslek seçerken gençler bilmesi gerekenler.

Doğru Meslek seçimi

Doğru Meslek seçimi

Gençler meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmelidir. Doğru meslek seçiminin sırları nelerdir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?