Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler
Mehmet Y.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 17, 2018
3419

Hayatımızda alacağımız en önemli kararlardandır şüphesiz meslek seçimi. İşin kötü tarafı gelin görün ki bu kararı kimse tek başına almaz. Olur mu canım tabii ki böyle önemli bir kararı tek başımıza alamayız diyeceksiniz, kesinlikle sonuna kadar size katılıyorum. Ama burada bahsettiğim olay birazcık farklı. Kimse bu kararı tek başına vermiyor derken aslında birçok kişi çevrenin ve ailenin yönlendirmesiyle ne istediğini tam anlayamadan meslek seçimini üniversite seçimi ile beraber yapıyor. Böylece birbirini tetikleyecek olan mutsuz eğitim ve hayat yaşantısı başlamış oluyor.

Ve maalesef ülke olarak da bugün bunun sorunu yaşıyoruz. Özgür birey yetiştirememenin problemini ekonomi, eğitim, siyasi ve benzeri alanlarda yaşıyoruz. Bu sadece 5 10 yıllık bir süreç değil. En az 100 yıldır Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bir türlü düzelmeyen eğitim sistemimiz, nitelikli insan yetiştirmemizi engelliyor. 

Peki bu sorun nasıl aşılır. Öncelikle bu işin temeli de ailede başlıyor. Özellikle bugünlerde ailelerde görmüş olduğumuz aşırı korumacılık tavrı çocukların kendi kendine karar vermesini güçleştiriyor ve hayatta kendi ile alakalı hiçbir kararı tek başlarına alamamalarına sebep oluyor. Bunun en bariz örneğini geçtiğimiz günlerde yaşanan üniversite tercih sürecinde yaşadık. Şuna eminim; maalesef ülkemizde tıp, diş hekimliği ve birkaç bölümünde haricinde iş bulma olanağı çok zor. Gerek maddi kaygı gerekse de statüsü gereği önce ailelerin baskısı ile sonra da çevrenin baskısı ile birçok öğrenci istemediği halde, istediğini zannederek bu bölümleri yazdı. Çok nadir de olsa bazı öğrenciler ise sistemin dışına çıkarak sevdikleri bölümleri çok iş fırsatı olmasa dahi yazmışlardır. İşte asıl hayatta başarılı ve mutlu olacak kesim bu azınlık kesimdir. Malesef bir çoğunuzun hoşuna gitmeyecek olsa da bu cümleler, gerçekler bunlar arkadaşlar. Üniversite hayatında bunu anlayacaksınız.

Bakın ben yakın çevremden birkaç örnek vereceğim: Okuduğum liseden bayan bir arkadaşımız okul birinciliği elde etmesine rağmen çevreden de baskı görmesine rağmen hayallerinin mesleği olan uzay mühendisliği tercih etti ve ben eminim ki sevdiği işi yapacağı için ileride Türkiye'nin önde gelen uzay araştırmacılarından birisi olacaktır. Bunun gibi onlarca örnek daha verebilirim, tam aksi yönde yüzlerce örnek verebilirim ama siz de ufak bir araştırmadan sonra göreceksiniz ki hayatta başarıyı yakalamış kişiler her zaman sistemin dışına çıkmış ne istediğini bilen kişiler olmuşlardır.


 

Hayatta sevdiğiniz mesleği yapmanın size birçok getirisi olacaktır ama bunların en başında şüphesiz hiçbir zaman çalışmaktan sıkılmayacak maddi manevi tüm zorlukları en kolay şekilde açacaksınız. Tabi bunu yaparken yine zorluklarla karşılaşacaksınız. Özellikle aile ve çevre baskısı çok etkili olacaktır. Benim size tavsiyem tüm bunlara kulak tıkayıp kendinizin ne istediğini bilip ona göre hareket edin. Bunu en başta ben kendimden biliyorum öğrencilik hayatım boyunca durumu iyi olan bir öğrenciydim ve bahsettiğim aile çevre unsurları dahilinde yüksek hedeflere kilitlenmiş birisiydim. Bu hedefler tıp ve diş hekimliğinden geçiyordu. Ama her zaman içimde olan (bunu beni yakından tanıyanlar daha iyi bilir) meslek öğretmenlikti. Tercih dönemi geldiğinde önümde İki yol vardı 1'incisi kendimi dinleyip öğretmenliğe gidecektim 2'ncisi başkalarının ne dediğini umursayıp bir yıl daha kalıp kazanım kazanamayacağım garanti olmayan tıp ve diş hekimliği için uğraşacaktım. Ben zor olanı ama kendimin istediğini seçtim bunun mutluluğunu şu anda yaşıyorum. Ama eminim bundan 5 yıl sonra çok çok daha iyi anlayacağım bu mesleği yapmak bana hayatı en güzel şekilde yaşamayı öğretti ve bu yolda kendi öğrencilerime de rehber olacağıma üniversiteyi kazanınca söz vermiştim.


 

İnanın bana kendi istediğiniz yolda yürüdüğünüz zaman asıl özgürlüğün tadına varacaksınız ve çok mutlu olacaksınız. Tabii tüm yazımız boyunca Tıp ve Diş Hekimliğine sallar gibi olduk bu yanlış anlaşılmasın. Zira ikisi de en büyük nimetimiz olan sağlığımız için mücadele veriyorlar ve harika bir iş yapıyorlar. Lakin şu an sadece bu iki meslek halk arasında çocukların geleceğine kurban edildiği için bu meslekleri seçtim. Eğer gerçekten doktorluğu seviyorsanız ve istiyorsanız size dünyaları da verseler bu hayalinizden vazgeçmeyin.

Doktor olmak istersiniz bunun için çalışın Astronot olmak istersiniz bunun için çalışın NASA`da fizikçi olmak istersiniz bunun için çalışın. Hiçbir şey şey imkansız değildir. Sadece kafada bitirmeniz yeterli. Ondan sonrası çorap söküğü gibi gelecektir. Ama hayatın temel şartı olan çalışmayı aksatmamalısınız. Dünyayı dolaşmak istiyorsanız bunun için çabalayın uzaya gitmek istiyorsanız bunun için çabalayın Çoban olmak istiyorsanız bunun için çabalayın. Yani kendiniz için çabalayın başka hiçbir şeyin önemi yok yok yok. Umarım hepiniz seçtiğiniz bölümleri kazanır ve çok mutlu olursunuz. Vatanımıza milletimize hayırlı meslek sahipleri olursunuz.

Ama şunu unutmayın ne iş yaparsanız yapın en iyisi olun ve aranılan insan olun. Okul hayatındaki rehberlik konuları ile ilgili profilimde bulunan linkten, sosyal medya hesaplarımdan, telefon numaramdan 7/24 bana ulaşabilirsiniz. Elimden geldiğince size yardımcı olurum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum.

Hoşçakalın.

Matematik Öğretmeni - Mehmet Yalınız

Yazıyı Paylaş
Etiketler
meslek seçimi
mutluluk
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Fikret
Mar 12, 2020
Doğru meslek seçimi yaparken gençlere rehber olabilecek düzeyde bir yazı olmuş