Doğru Meslek seçimi

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2938
Doğru Meslek seçimi
G ençler meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmelidir. Doğru meslek seçiminin sırları nelerdir.

Meslek nedir ?

-Meslek bir insanın kendine yakıştırdığı, onu yaparken keyif aldığı, ilgisinin ve yeteneğinin olduğu alana denir.
-Meslek, kendini huzurlu hissetmeden, çalışma zorunluluğu içerisinde, istemeyerek yapılan bir alan olmamalıdır.

Peki Meslek seçimi nedir ?

-Meslek seçimi, çocukluktan beri ilginin ve yeteneğinin olduğu alana yönelmektir.
-sadece para kazanmak için veya başkalarının zoruyla yönelinen bir alan olmamalıdır.

Ülkemizde ne yazık ki birçok insan doğru meslek seçimi yapamadığı için şu an ne yazık ki sevmediği,istemediği, her gün zorla kalkıp gittiği işleri ya da meslekleri yapmaktadırlar. Bu durumların yaşanmaması adına, gençlerimizin daha lisedeyken mesleklerine karar verip, o meslek veya o alan için çalışmaları çok doğru bir hamle olacaktır. Tabiki üniversite de veya mezun olduktan sonra farklı alanlara girilip güzel meslekler yapılabilir ama en doğrusu ve güzeli önceden seçilen mesleklerdir.

Doğru meslek seçimi için neler yapılmalı ?

-Liseden itibaren kendini rahat hissedeceği bölümler veya branşlar araştırılmalıdır. O mesleği yapan insanlarla görüşme sağlanmalı,onlara mesleklerle alakalı sorular sorulmalı ve gelecekteki durumu öğrenilmelidir. Bu görüşmeler öğrencilere büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Çünkü birçok üniversite mezunu ne yazık ki şu an işsiz gezmekte veya alanlarından farklı işler kovalamaktadır.

Sevgili gençler, ileri de daha güzel, daha mutlu, daha huzurlu bir iş yapabilmek için, şimdiden geleceğinizi planlayın. Araştırmalar yapın ve girişimciliğe önem verin.Yeni insanlarla tanışıp fikirler alın. Unutmayın para her şey değildir ama birçok şey parayla yapılmaktadır.
O yüzden ömrünüz boyunca para kazanabileceğiniz, mutlu olabileceğiniz, her gün kalkıp işinize giderken küfür etmeyeceğiniz alanlara yönelin. Siz mesleğinize aşık olursanız, başarı ve para sizinle gelecektir. Ama sevmediğiniz bir mesleği yapıyorsanız hem kazandığınız para sizi tatmin etmeyecektir hem de mutluluğunuz her daim kursağınızda düğümlenecektir.

Unutmayın doğru meslek seçimi yapmak, geleceğiniz için yapabileceğiniz en iyi seçimdir.
Özgürlüğün anahtarı huzurlu ve mutlu olduğunuz bir meslekten geçer...

Bir önceki yazımız olan "ÖZEL DERS ÇÜNKÜ..." başlıklı makalemizde özel dersin önemi ve öğrencilere olan katkıları üzerinde bilgiler verilmektedir.

 

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

2022 Diş hekimliği taban puanları ve sıralamaları açıklandı. En güncel diş hekimliği puanları ve sıralamalarını blogumuzda.

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

İdeallerimiz

İdeallerimiz

Bir yaşama biçimidir aslında öğrenmek. Dünyaya gözlerimizi açar açmaz öğrenmeye başlarız aslında. Dünyayı, insanları, insanlığı..

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir. Mutlu bir hayat yaşamak için doğru meslek seçerken gençler bilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul