Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları

Yazar: Yasin G. | 16.05.2024 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 43
Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları
E n güncel hukuk fakülteleri puanları ve hukuk fakültesi başarı sıralamaları blogumuzda. En iyi hukuk fakülteleri burada.

Avukat, savcı, hakim… Üniversiteye hazırlanan birçok gencin hayalini süsleyen bu meslekleri edinmenin başlıca yolu hukuk fakültesinden mezun olmaktır. Bunun için ise sınava eşit ağırlık bölümünden hazırlanmanız gerekir. Hukuk fakülteleri puanları bu hazırlık sürecinde sizin yol haritanızı çizer.

Özel Ders Alanı olarak biz de bu yolda size rehberlik etmeye hazırız. Eşti ağırlık puanı ile girilen hukuk fakültelerine dair merak ettikleriniz, bu fakültelerin puan ve başarı sıralamasını sizin için bir araya getirdik.

Hukuk hayalinize ulaşmak için çalışırken tercihinizin hangi üniversite olacağı konusunda kafanız karışık ise bu liste daha net bir karar vermenize yardımcı olacak! O yüzden gelin, beraber hukuk fakülteleri puanları ve başarı sıralamalarına göz atalım!

Galatasaray Üniversitesi

Hukuk fakülteleri puanları arasında en yükseğine Galatasaray Üniversitesi sahiptir. Puanı 530 olan fakültenin başarı sıralaması ise 91’dir.

Bu puan ve sıralama 2023 yılındaki yerleşmelere göre şekillenen güncel listelere aittir. Devlet üniversitesi olan Galatasaray’da alacağınız hukuk eğitimi ise Fransızcadır. Bu üniversitede yer alan bütün bölümlerin eğitim dili Fransızca olduğu için hukukun da bu çizgi dışında olduğu beklenmez.

Türkiye’nin en yüksek puanlı hukuk fakültesine sahip olan Galatasaray’da alacağınız eğitim sayesinde hem yabancı dile sahip olur hem de nitelikli bir hukukçu olarak mezun olursunuz.

Eğer hedefiniz Galatasaray Hukuk ise Özel Ders Alanı olarak sizin için bir ders çalışma programı hazırlayabiliriz. Türkiye'nin en iyi matematik öğretmenlerinden matematik özel ders için sayfamızdan başvuru yapabilirsiniz. 

Koç Üniversitesi

En başarılı hukuk fakülteleri puanları arasında ikinci sıra Koç Üniversitesi’ne ait. Bu vakıf üniversitesinin fakülte puanı 523, başarı sıralaması ise 190’dır. Ancak bu puan ve sıralama Koç Üniversitesi’ni %100 burslu kazandığınız takdirde geçerlidir. Burs yüzdesi düştükçe puan ve sıralama da gerilemektedir.

Fakat tamamen ücretli haliyle bile Koç 379 puana sahiptir. Yüksek puanları ve kaliteli eğitimi ile bilinen Koç Üniversitesi’nde alacağınız hukuk eğitimi detaylı ve oldukça emek istemektedir. Tercih listenize hukuku dahil ettiğinizde bu bölümün yoğun bir çalışma istediğini aklınızda bulundurmalısınız.

Üstelik Koç Üniversitesi’ni burslu bir şekilde kazandığınız takdirde hem başarılı olmak hem de bursunuzu korumak adına oldukça sıkı çalışmalısınız. Edebiyat özel ders almak için sayfamızdan en iyi öğretmenleri inceleyip ders talebi oluşturabilirsiniz. 

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Hukuk fakülteleri puanları arasında üçüncü sırada 519 puan ile Bilkent Üniversitesi bulunuyor.  Bu üniversitenin başarı sıralaması ise 251.

Vakıf üniversitesi olan Bilkent kendisine has duruşu ve kimliğiyle oldukça dikkat çeken bir üniversite. Bu üniversitede alacağınız hukuk eğitimi de oldukça kapsamlıdır. %100 burslu haliyle listede üçüncü sırada yer alan bu üniversiteden mezun olan hukukçular avukatlığa daha fazla yatkınlık gösterse de hayaline göre savcılık ya da hakimlik yolunda da ilerlemektedir.

Ayrıca ufak bilgi ekleyelim, hedefiniz hakim ya da savcılık ise mezun olduktan sonra bununla ilgili bazı sınavlara girmeniz gerekmektedir.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Vakıf üniversiteleri hukuk fakültesi listemizin ilk beşinde ciddi bir yer alıyor. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ise 512 puanı ve 439 başarı sıralaması ile listemizdeki yerini alıyor. Ankara’da bulunan üniversite hukuk fakültesini okumak için en prestijli olan şehirde yer alır.

Kaliteli bir hukuk eğitimi almak, çevreye hakim olmak istiyorsanız tercihinizin büyük şehirlerde bulunan üniversitelerden olması gerekir. Çünkü eğitiminizin devam ettiği esnada daha fazla staj imkanı bulabileceğiniz erler bu şehirlerdir.

Hukuk fakültesinde eğitim alırken bu süre zarfında kendinizi geliştirmeniz, hukuk alanındaki değişimleri ve yenilikleri takip etmeniz gerekir.  Ankara ve İstanbul da bunun için en ideal konumları oluşturur.

Yeditepe Üniversitesi : Hukuk Fakülteleri Puanları

Vakıf üniversitelerinden biri olan Yeditepe’nin hukuk için istediği puan 500’dür. Üniversitenin başarı sıralamasındaki talebi ise 819’dur. Bu puan ve sıralamaya ulaşmak için üniversite sınavında tam ya da tama yakın bir puan almanız gerekir. Bu da sıkı bir çalışma ister.

Yeditepe, İngilizce eğitim veren bir okuldur. Bu yüzden burada alacağınız hukuk eğitimi hazırlık ile tam beş yıl sürer. Ancak dil becerisi kazanmanız size yurtdışında da çalışma imkanı verir. Fakat ülkeler arası hukuk değiştiği için yurtdışında çalışma planınız varsa, söz konusu ülkenin hukuku için de ekstra eğitim almalısınız.

Yeditepe’den hukuk ve dil bakımından yetkin bir şekilde mezun olursunuz. Türkçe özel ders sayfamızdan tyt ağırlıklı dersler alabilirsiniz. 

Hukuk fakültesi puanları ve başarı sıralaması listemizde ilk beşi oluşturan üniversiteler bunlardır. Bu üniversitelerden herhangi birinde hukuk okumayı diliyorsanız üniversite sınavına hazırlanma sürecinde deste almanız şarttır. Özel Ders Alanı istediğiniz derste size kaliteli bir hizmet sunar. Uzman öğretmenler tarafından hazırlanan çalışma programları da bu hayali gerçek kılar.

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi’nden önce 2023 sıralamalarına göre listede Koç ve Bilkent Üniversitelerinin %50 burslu sıralaması yer almaktadır. Fakat listemizi olabildiğince zengin bir şekilde sunmak için Özyeğin Üniversitesi ile devam ediyoruz.

Bu vakıf üniversitesi 492 puan ve 1199 başarı sıralaması ile 2023’ü kapatmıştır. Özyeğin Üniversite kaliteli bir eğitimin dışında sosyal bir üniversite hayatı sunduğu için pek çok öğrencinin tercih listesini süsler.

Hukuk fakülteleri puanları arasında ilk onda yer alan Özyeğin eğitim ve sosyalliği bir arada tatmayı mümkün kıldığı hak ettiği övgüyü alır. Ancak bu okulu kazandığınızda derslerine ayrıca özen göstermeli ve bursunuzu korumalısınız.

Ankara Üniversitesi

Hukukun kalbinin attığı yer Ankara’dır. Bu yüzden Ankara Üniversitesi hukuk isteyen çoğu öğrencinin hayalidir. Bu üniversite öncelikle adı ve konumu ile listemizdeki diğer üniversitelerden çok daha parlar.

Ankara Üniversitesi’nin puanı 467, başarı sıralaması ise 3434 olmaktadır. Eşit ağırlık puanı isteyen bu üniversitede alacağınız hukuk eğitimi yalnızca akademik düzeyde kalmaz.  Hukuka olan bakış açınızı şekillendirecek olan üniversite sayesinde adaletin ne olduğuna dair fikir sahibi olursunuz.

Savcı ya da hakim olmak isteyenlerin daha fazla tercih ettiği bu üniversite listemizde yedinci sırada. Fakat hukuk eğitimizi Ankara’da almak istiyorsanız siz tercih listenizin en başına yazabilirsiniz.

Bahçeşehir Üniversitesi:  Hukuk Fakülteleri Puanları

Vakıf Üniversitesi olan Bahçeşehir’in puanı 466, başarı sıralaması ise 3592’dir. Kaliteli bir eğitim veren Bahçeşehir Üniversitesi bu esnada öğrencilerin keyifli bir eğitim hayatı sürmesine de özen gösteriyor. Vakıf üniversitelerinin pek çoğunda yer alan bu özenli duruş, üniversite hayatının yalnızca akademik kaygıdan ibaret olmadığını gösteriyor.

İstanbul Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi’nin örgün hukuk eğitimi 464 puan istemektedir. Bu üniversitenin başarı sıralaması ise 3815’tir. İstanbul Beyazıt’ta yer alan bu fakülte oldukça hoş bir üniversite ortamına sahiptir.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi kütüphanesi ya da Beyazıt Meydanı’nda bulunan Beyazıt Kütüphanesi size farklı çalışma alanları sunar. En eski hukuk fakültelerinden biri olan İstanbul’da hukuk okumanız takdirinde daha kaliteli bir eğitim almış olursunuz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Listemizin son sırasında ise vakıf üniversitesi olan İstanbul Bilgi Üniversite’si alıyor. Bilgi Üniversitesi 463 puanı ile hukuk fakülteleri puanları arasında ilk ona yerleşmektedir. Bu üniversitenin başarı sıralaması ise 3950’dir.

Listemizde ilk onu takip eden beş üniversite ise;

  • Hacettepe Üniversitesi
  • Marmara Üniversitesi
  • Başkent Üniversitesi
  • Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  • Türk-Alman Üniversitesi

Şeklindedir. Bu listeyi 2023 giriş puanları ve başarı sıralamasına göre hazırladık. Tüm hukuk fakülteleri sıralama ve puanlarına linkten ulaşabilirsiniz. 

Hukuk hayalinizi hangi üniversitede gerçekleştireceğiniz ise sizin kararınız. Özel Ders Alanı olarak biz hayallerinizi gerçekleştirmek istediğiniz her an yanınızdayız. Diş hekimliği taban puanları başlıklı makalemize linkten ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

2022 Diş hekimliği taban puanları ve sıralamaları açıklandı. En güncel diş hekimliği puanları ve sıralamalarını blogumuzda.

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir. Mutlu bir hayat yaşamak için doğru meslek seçerken gençler bilmesi gerekenler.

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Gelecekte hangi mesleği seçmeliyim? Kendime en uygun mesleği nasıl seçebilirim? diyorsanız tam sizlik bir blog yazısı geliştirdik.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?