Dijital Dünyada Geleceğin Eğitimi: Online Eğitim

Yazar: Samet Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1552
Dijital Dünyada Geleceğin Eğitimi: Online Eğitim
C ovid-19'dan sonra eğitimde yaşanan gelişmeler, online eğitime geçiş süreçleri nelerdir. Eğitimde teknoloji kullanımına ayak uydurmak isteyen öğretmenler neye dikkat etmelidir.

EĞİTİMDE TEKNOLOJİYE AYAK UYDURMAK

Bildiğimiz üzere Covid-19 salgını ülkemizde görülemeye başlandığı Mart ayı itibari ile birçok kişi ve kurum verdiği dersleri ve eğitimleri online sürece dahil etmeye çalıştı. Bu süreç içerisinde sadece eğitim ve öğretim değil, tüm rehberlik faaliyetleri, kişisel yaşam koçluğu süreçleri bile online hale getirilmeye çalışıldı. Süreç içerisinde eğitimin kalitesinden çok, eğitim veren öğretmenin programa adaptasyonu, öğrenmesi ve bu şekilde eğitimine devam etmesi zorluk çıkardı ancak zamanla adaptasyon tamamlandı ve sürece öğretmen de öğrenci de alışmış oldu.

Eğitim sektörü içerisinde Covid-19 salgını aslında hem veli hem öğrenci için büyük avantaj sağladı. Özellikle kişisel özel ders alanında baş başa online eğitim, online soru çözümü, online özel ders, online denemeler, zamandan ve ulaşım masraflarının kısılmasından dolayı hem öğrenciyi hem öğretmeni hem de veliyi rahatlattı. Öğretmen ve öğrenci müsait olduğu her an tek gereklilik internet oldu ki günümüzde evinde internet bağlantısı olmayan öğrenci sayısı eskiye nazaran çok daha azdır. İlk yaşanan online eğitim acemiliği haricinde ilerleyen zamanlarda eğitim daha da online daha hızlı daha masrafsız olacak; kişisel gelişim, psikolojik destek görüşmeleri bile online mecraya tam anlamıyla entegre olacaktır.


Bu süreçte biz eğitimcilere düşen görev, daha fazla bireyselleşerek toplu eğitimden ziyade bireye ulaşmak, eksikliğin bilgiden ya da kişiden olup olmaması durumunu kısa yoldan kavrayarak öğrenciye özel eğitim ve öğretim hizmetine yoğunlaşmak olacaktır. Bu sayede eğitim sadece almak isteyen gruba iletilmiş olacak ve bu da bu grubun kalitesini artırmış olacaktır. Sınav sistemlerinin tüm öğrencileri rakip sayması ve ayrı görmesi öğrencinin eğitim faaliyetlerinin de öğrenciye özel olması gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda salgın veya ulaşım sistemlerinin sıkıntılı olduğu durumlarda tüm sınırları ve ulaşımı sıfırlayan online yazılımlar tüm eğitimciler için büyük avantaj olacak, ancak inovatif yaklaşımı olmayıp eski usul eğitim hizmeti veren kişi ya da kurumlar zamanla modern eğitim sistemi arasında eriyerek yok olacaktır. Eğitim geleceği daha bireysel daha inovatif daha online daha entegre olacaktır.

Peki bu sistemde hocalarımızın kaybolmaması için yapmamaları gerekenler nelerdir?

Online Eğitimlere Öğretmenler Nasıl Ayak Uydurabilir?

  1. İlk olarak tüm işlerin bilgisayarla yapıldığı bu çağda eve bilgisayar ve internet almakla başlayabilirler.
  2. Ardından uzaktan eğitim yazılımlarını ve sistemlerini araştırıp kendilerini yenilemekle devam edebilirler.

Zaten devamı sonrasında gerçekleşecektir. Böylelikle yenilene çağa ayak uydurup yok olmamış olurlar. Hatta hem eski usul hem de yeni usulü bildikleri için vazgeçilmez olurlar.

Matematik Öğretmeni - Samet Özgür 

Etiketler

Yazar

Samet Ö.

2008 yılında MARMARA ÜNİVERSİTESİ Matematik öğretmenliğini kazanarak üniversiteye başladım. ÖNCELİKLE MATEMATİĞİ ÇOK SEVEN BİRİ OLARAK 2009 yılında üniversite 2. sınıfta özel de...

Benzer Yazılar
Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

ClassDojo Nedir? Nasıl Kullanılır?

ClassDojo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Classdojo nedir, nasıl kullanılır. Eğitimde classdojo kullanarak neler yapabilirsiniz. Classdojo sınıf içi etkileşiminizi sağlayın

Artificial intelligence - Yapay Zeka

Artificial intelligence - Yapay Zeka

Son günlerin en popüler konusu Yapay Zeka nedir. Tarihsel gelişimi nasıldır?

Teknolojiyi Doğru Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojiyi Doğru Kullanma Yöntemleri Nelerdir?

Teknolojiyle eğitimin iç içe olduğu günümüzde derslerimizde en verimli teknoloji kullanma yöntemleri nelerdir. Youtube'un video içeriklerinden nasıl faydalanabiliriz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?