Artificial intelligence - Yapay Zeka

Yazar: Yasin G. | 19.07.2018 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2170
Artificial intelligence - Yapay Zeka
S on günlerin en popüler konusu Yapay Zeka nedir. Tarihsel gelişimi nasıldır?

Yapay Zeka 50 yılı aşkın bir süredir bilim dünyasının üzerinde araştırmalar yaptığı bir alan olmakla beraber robotik ve yapay zekanın nihai hedefi olan insanımsı ürünlere için bir süre daha bekleyeceğiz. Peki bu nihai hedefe ulaşmak için neler eksik? Öncelikle duygu-his olayı eksik, öğrenme süreci çok uzun ve hala robotlar kör yani ilk bakışta tam algı yok.

Yapay Zekanın en iyi uygulayıcısı Google'ın Hintli mühendisleri ve Çinliler. Sürücü koltuğu olmayan küçük otobüsleri üretip halkın kullanımına bile sunuldu Çin sokaklarında. Milyar dolarlık yatırımcılar elektrikli ve otonom araçlar için Elon Musk'a desteklerini her fırsatta daha güçlü bir şekilde ilan ediyorlar .

Yapay Zeka için bir başlangıç yapılıyor ve ürün zamanla yavaş yavaş öğreniyor ve unutmuyor. Kötü arkadaşlardan nahoş şeyler öğreniyor işte bu yüzden bu yazılımın halka açık değil sadece akademik seviyede etkileşime açık olması şu an için en iyisi. Ergen bir insandan beklenen neyin iyi neyin kötü olduğu ayrımı ve hatalı davranışın düzeltilmesi beklentisi yapay zeka için şu an geçerli değil.

Sonuç olarak, yatırım imkanı olan şirketlerin işlerini yapay zeka desteği ile büyütmeleri ve büyük verileri hızlıca işleyebilmeleri açısından kritik öneme sahip bu alanda daha kat edilecek çok yol var.

Bilgisayar Öğretmeni - Bekir Balaban

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?