Derslerde ve Sınavlarda Başarılı Olmakta Özel Dersin Etkisi

Yazar: Duman A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 592
Derslerde ve Sınavlarda Başarılı Olmakta Özel Dersin Etkisi
E ğitim - öğrenim hayatınızda başarılı olmakta ve hedeflerinize ulaşmakta özel dersin etkisi nedir.

Öğrenci olmanın yaşattığı stresli duyguların çok yoğun olduğunu bilerek ve siz öğrencileri öğrenciliğinizin her sürecinde anlayabilecek biri olarak bu yazıyı yazmaya başladığımı söylemek ve belirtmek istiyorum.

Özellikle günümüzde öğrencileri anlamak gerçekten çok zorlaştı çünkü devir çok değişti. Teknoloji de eğitimin alanında son derece önemli bir yer tutmaya başladı biliyorsunuz ki. Bu bile öğrencinin psikolojisini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu yüzden biz öğretmenlerin en önemli görevlerinden biri de çağa ayak uydurarak ve yeni gelişmelerden haberdar olarak eğitim sürecine katkıda bulunmaktır. Bunun gibi daha birçok şey hatta tahmin bile edemeyeceğimiz onlarca şey öğrencilik psikolojisini etkiliyor bildiğiniz üzere. Bu yüzden bu dönemin ve devrin şartlarını düşünerek insanlara yardımcı olmak ve olayları anlayışla karşılamak gerekiyor. Bu durumda öğretmenlerin rolü çok fazla oluyor ki olmalı da. Normal bir eğitim düzeyinde öğrenci ailesinden çok bizlerle yüz yüze görüşüyor ve daha büyük bir etkileşim oluyor arada. Öğretmen öğrencinin yaslanacağı bir duvar olmalı ki öğrenci güvenle yola çıkabilsin ve yolda adımları hep ileriye doğru olsun.

Sınıfta öğrenemeyen birçok öğrenci var ki bu da çok normal bir durum. Çünkü bazen insan sadece kendine anlatılmayınca anlamayabilir hatta çok utangaç bir karaktere sahip olup sınıfta sağlayamadığı uyum yüzünden de ders konusundaki sıkıntıları artabilir. Bu yüzden özel derse olan ilgi son zamanlarda çok arttı. Öğrenci öğretmen ilişkisinden çok öğrencinin kendini tam anlamıyla tanıyabileceği bu ortamda da bir öğretmenin rolü çok fazla. Çünkü öğrenciye kendini yanlış tanıtmak demek onun ileri attığını zannettiği adımları geri atmasına sebebiyet vermek demektir.

Hangi alan olursa olsun müzik, resim, Matematik,Türkçe vs. hiç fark etmeksizin özel derste arada kurulan iletişim çok önemlidir. Bu iletişimde iki insanın birbirini anlaması, yapılan hatalara gösterilen saygı, özveri, başarıya karşı gösterilen en ufak bir tebrik hareketi… Kısacası anlık meselelerden ibaret olabilir bazı şeyler. Bu yüzden dakikasına, saniyesine dikkat etmek gerekir yapılan bu işlerin. Öğrencinin kafasını yorması ve yapması gereken şeyler bellidir tabii ki ancak bu öğretmenin yönlendirmesi ve öğrenciye olan ilgisine göre şekillenir.

Özel ders ya da herhangi bir özel öğretmen öğrenci etkileşiminde anlayış, saygı vb. insan psikolojisini etkileyen herhangi bir ufak şey çok önemlidir. Bunu unutmamak ve verilen eğitimin kurallarını buna göre çizmek,uygulamak gerekir. Öğrencinin üstün başarısı bazen çok çalışmak veya çok çabalamaktan geçmez. Bazen başarının anahtarı,insanın içindeki heves ve azmin dışarı çıkarılmasıdır. Burada da sınıf eğitiminden ziyade özel derslerin öğrenciye kattığı şeylerin öğrencinin başarısı üzerinde daha çok etkisi bulunur.

Matematik Öğretmeni - Duman Akademi

Etiketler

Yazar

Duman A.

Merhaba değerli veliler ve öğrenciler,2004 yılında HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Matematik öğretmenliğini kazanarak üniversiteye başladım. ÖNCELİKLE MATEMATİĞİ ÇOK SEVEN BİRİ OLARAK 20...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul