Sınavlara Hazırlıktaki Psikolojik Süreç ve Özgüvenin Önemi

Yazar: Duman A. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 587
Sınavlara Hazırlıktaki Psikolojik Süreç ve Özgüvenin Önemi
S ınavlara hazırlıktaki psikolojik süreç nasıl olmalıdır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerin kendilerine inanlamaları ve özgüvenlerinin yüksek olması bilinmesi gerekenler

Belki de sizler birer yıldızısınız bu dünyanın, hiç düşündünüz mü? İşte şimdi düşünmeye başlayın, hepiniz aydınlık bir geleceksiniz diyorsak ki gerçekten öylesiniz; gökyüzünden yere inmiş muhteşem yıldızlarsınız o zaman bence hepiniz. Size kendi ışığınız yeter. Hepimiz yıldızsak herkes aynı diyebilirsiniz içinizden; hayır, öyle değil. Önemli olan yıldız olmak değil yıldız olduğunu fark edebilmekte. Bu dünyaya nasıl bir etkisi olabileceğini çoğu zaman kendisi bile fark edemiyor ki insan. Unutmayın, bir insanın yapabilecekleri içinden gelen o hissettiği gücün her zaman üstündedir. Ne zaman ki kendinizin farkına varır, emin adımlarla koşmaya başlarsanız o zorlu yolları; işte o zaman, o zaman çıkar tüm karanlıklar sizinle birlikte aydınlığa.

Ya da bir ay olduğunuzu düşünün mesela. Gece çöktüğünde sizden büyüleyici olan var mı ki? Söyleyin, yok değil mi? Ayın gökyüzünde tüm gece, tüm göz alıcılığı ile dünyaya baktığı gibi; büyüleyici olan sizlersiniz bu dünya için. Siz kendinizin eşsiz olduğunu bildikten ve buna inandıktan sonra sizi kim durdurabilir ki? Evet, doğru cevap: hiç kimse.

Bir bakalım. Sizi, sizi hiç önemsemeyen insanlar mı durduracak mesela? Tabii ki hayır. Siz zaten önemlisiniz, başkalarına ihtiyacınız yok. Sizin bir tek kendinize ihtiyacınız var. Bir düşünelim. Sizi, bu hayatta yaşadığınız çeşitli zorluklar mı engelleyecek? Tabii ki hayır. Bir yıldız veya bir aysınız siz, unutmayın. Gecenin tüm karanlığına direnen sadece onlar değil mi? Sizler de kendinizi böyle düşünün ki zorluklar hiçbir zaman sizi korkutan ve geri adım atmanıza sebebiyet verecek etkenler olmasın. Şimdiye kadar değerlendirdiğimiz şeylerde bizlere engel olabilecek hiçbir şey yok bence. Sizce de öyle değil mi? Zaten insana engel olabilecek tek bir şey vardır. Bu ufak sırrı sizlerle paylaşayım isterseniz. Sizleri, yalnızca kendinize karşı yitirdiğiniz inanç engeller hatta düşürür. Kendine güvenmek ve inanmak hayat merdivenlerinde başarılı adımlar atmanın ilk ve en önemli şartıdır. Ve unutmayın ki önemli olan başlangıcı en iyi şekilde yapmaktır. İlk basamağı çıkıp özgüvenin getirdiği o eşsiz nefesi içinizde hissettiğinizde emin olun kendinize olan inancınız gün geçtikçe artacak.


Gelin, hep birlikte inanalım derim ben. İnsanın içindeki cesareti ve mutluluğu uyandıran, nasıl da özel bir cümle değil mi: “Birlikte inanalım.” Sınavlar her zaman hayatımızın birer parçası olacaklar. Değişen hatta gün geçtikçe zorlaşan şartlar insanı gerçekten olumsuz düşüncelere sevk ediyor. Böyle düşünmekte çok haklısınız elbette. Ancak bu olumsuz düşünceler çıkmış olduğunuz yollardaki köprüleri yıkmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Ama her şeye rağmen pozitif düşüncelerle yola düşmek daha uzun süre ayakta kalmanızı sağlayacak ve geçirdiğiniz bu zorlu süreci daha keyifli hâle getirecektir. Pozitif düşünceler sizlere hiçbir şey kaybettirmez hatta yer yer çok iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Ancak negatif düşünceler psikolojik bir savaşın içine sürükler sizi ve daha yolun başında bir yenilgi almış olursunuz. O yüzden pozitif düşünerek yola çıkmalıyız ve bu düşünceleri yol bitene kadar yanımızda taşımalıyız. Ve bu sizin hayatınız. O yüzden başka insanların olumsuz etkilerle hayatınıza müdahale etmesine izin vermeyin. Ki her insan düşüncesi bizi yıldırmaya çalıştığında şu cümle aklımıza gelmeli bence: “Çıkıp suyun üstünde yürüseniz bile ‘Çünkü yüzme bilmiyor!’ diyerek eleştirenler her daim olacaktır.

Şimdi yepyeni bir başlangıcın tam zamanı. Güç tamamıyla seninle. Önünde kendin hariç hiçbir engel yok. Şimdi o engeli de kaldır ve koşmaya başla. Düş, kalk, zorlan, ağla, gül,… Ama sakın pes etme ve kendine inanmaktan hiç vazgeçme. Sana, sen ve yanında olmak isteyenler yetecektir. Fazlasına gerek yok. İnan ve başarıya doğru kanatlan. Uçtuğun yer hayallerinin bile ötesinde olacak belki de.

Matematik Öğretmeni - Duman Akademi

Etiketler

Yazar

Duman A.

Merhaba değerli veliler ve öğrenciler,2004 yılında HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Matematik öğretmenliğini kazanarak üniversiteye başladım. ÖNCELİKLE MATEMATİĞİ ÇOK SEVEN BİRİ OLARAK 20...

Benzer Yazılar
Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Çocuklarda Özgüven Gelişimi

Çocuklarda özgüven gelişimi nasıl olmaktadır. Çocuğa özgüven nasıl aşılanır? Tüm detaylar blogumuzda.

Özgüven Nedir, Nasıl Kazandırılır?

Özgüven Nedir, Nasıl Kazandırılır?

Özgüven nedir, çocuğunuza özgüven nasıl kazandırılır. Özgüven kazanma yolları nelerdir?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?