Bir Dili Öğrenirken

Yazar: Goksu O. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1815
Bir Dili Öğrenirken
Y eni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Dil öğrenmenin yaşı yoktur. Yeter ki iradeli ve kararlı olun. Öğrenme sürecinin temeli azim ve çalışmaktır. Her öğretmenin kendini uzmanlaştırdığı bir yaş grubu vardır. Bir yetişkin iseniz küçük yaş grupları ile çalışan kişilerden, bir veli iseniz çocuğunuzun yaş grubu dışında çalışan kişilerden ders almayınız.

Bulunduğunuz yeri, amacınızı ve varmak istediğiniz noktayı ve süresini doğru belirleyiniz. Her öğrenmenin kendine özgü bir süresi vardır, bu süreleri yok sayan ‘egitimcilerin’ hayali metodlarına kendinizi kaptırmayın. Dünya standartlarında hangi yabancı dil olursa olsun her bir kur normal bir alcı için minimum 60 saat üzerine planlanmıştır.

Hangi seviyede olursanız olun seviye bazlı tek bir main course kitabı kullanan kurumlardan ya da kişilerden uzak durun. Lakin bu metod birçoğumuzun konuşmak konusunda yaşadığımız engelin sebebidir.

Gramer bilmeden bir dili konuşamayacağınız gibi, çok iyi seviyede gramer biliyor olmanız o dili konuşabileceğiniz anlamına gelmez. Bir dili konuşabilmek için dünya standartlarında kabul edilen 12 konu hakkında yeterli kelime dağarcığına ve düşüncelerinizi ifede edecek yeterli gramer bilgisine sahip olmanız gerekmektedir. Sınav ingilizcesi stratejidir. Yökdil / yds/ ayt / proffıency gibi ulusal sınavlar ya da ıelts / toefl / cambrıdge gibi uluslarası sınavların her birinin kendine özgü bir tekniği vardır. Bu teknikleri alabilmek ve bu sınavlarda başarılı olabilmek için en az b1 seviyesinde olmanız gerekmektedir.

Dil öğreniminde psikolojik birçok etkeni vardır. (utanma, sıkılma, başaramama kaygısı ,kendini çocuk görme vb). Özellikle yetişkin eğitiminde, sınıf derslerinin bu psikolojik sürece olumsuz etkileri aşikardır. Ayrıca dil öğreniminde herkesin farklı bir amacı ve öğrenme hızı vardır. Gerek ulusal ve uluslar arası sınavlara hazırlanırken, gerekse konuşma becerilerinizi geliştirirken sadece bireyselleştirilmiş eğitim ile hedefe ulaşmak mümkündür.

Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Bu farkı anadilinizi bir yabancıya ne kadar öğretmeyi deneyerek bulabilirsiniz. Bu bağlamda mesleği öğretmenlik olmayan kişileri bu sürece dahil etmeyin. Bununla birlikte mesleği öğretmenlik olmayan bir native speaker den alınacak ders bir öğrenme değil b2 seviyesinden itibaren bir sohbet niteliği taşır.

İngilizce Öğretmeni - Göksu Özbek 

Etiketler

Yazar

Goksu O.

Ücretsiz ilk ders tanışma ve seviye tespit sınavı ve programın detaylı görüşmesini kapsamakta olup 30 dk sürmektedir ....ONLINE DERSLEİRM 45 DK SÜRMEKTE OLUP  ders ücreti 3...

Benzer Yazılar
Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı Dilimizi Geliştirmenin 6 Püf Noktası

Yabancı dilinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? İşte size yabancı dilinizi geliştirmenin püf noktaları

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?