Verimli Ders Nasıl Çalışılır?

Yazar: Gamze B. | 08.05.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 793
Verimli Ders Nasıl Çalışılır?
N asıl daha verimli ders çalışacağını bilmiyorsan doğru adrestesin! Uzman eğitim koçu verimli ders nasıl çalışılır konusunu sizler için kaleme aldı!

NASIL DAHA VERİMLİ DERS ÇALIŞABİLİRİZ?

Herkese merhabalar öncelikle çalışmak ne demek, anlamı nedir bununla başlayacağız. Çalışmak kelime anlamı olarak bir şey ortaya koymak, oluşturmak, yapmak için emek harcamak anlamına gelmektedir. Evet bu bir sözlük anlamı bu anlam bizim için ne ifade ediyor. Emek harcamalıyız, peki ama ne için? İşte asıl durum bunu belirleyebilmek. İç sesimiz, ailemiz, çevremizde ki diğer insanlar, sosyal medya, kitaplar, öğretmenler sınavda ya da iş hayatında başarılı olabilmek için çalışmamız gerektiğini söyler ya da bununla ilgili mesajlar verirler bizlere. İşte bu nokta durup düşünmemiz ve harekete geçme noktamız olmalı, bize gönderilen bu mesajlara cevap vermek için önce verimli çalışmak nasıl olabilir bunu çok iyi analiz etmeliyiz.

Bu yazımda verimli ders çalışmakla ilgili önerilerimden sizlere bahsedeceğim. Çünkü bir öğretmen olarak şunları sıklıkla duyuyorum;

 • Öğretmenim günün yarısından fazlasını ders çalışarak geçiriyorum fakat henüz istediğim netleri çıkartamıyorum.
   
 • Öğretmenim bir dersle ilgili alınabilecek en iyi kaynakları alıp çözüyorum, fakat yeterli olmuyor.
   
 • Öğretmenim bugün kesinlikle ders çalışmaya başlayacağım diyorum ama sürekli erteliyorum.
   
 • Öğretmenim ders çalışmaya başlıyorum fakat bunu sürdüremiyorum, zihnim dağılıyor ve farklı şeylere odaklanıyorum.

Gibi durumlar kendi öğrencilerimden duyduğum şikayetler olarak karşıma geliyor. Bu sorunların temelinde ders çalışmak için yeterince güdülememiş olmamız yatıyor. Yani ben neden ders çalışmak zorundayım? Sorusunun cevabı kendi içimizde bizi tatmin etmeli. Bu sorunun cevabı ders çalışmakla ilgili bütün sorularımızı ortadan kaldırmalı. Eğer bir üniversite sınavı öğrencisi isek, hayalimdeki üniversiteyi kazanmak için ya da lise giriş sınavı öğrencisi isek lise bizim için büyük bir adımdır ve ben bu adımı en güzel şekilde atmak istiyorum şeklinde cevaplarınız olabilir. 

Bütün bunları iyi bir şekilde analiz ettikten sonra verimli bir ders çalışma için olması gerekenler ilgili konuşabiliriz. 

Verimli ders çalışma yöntemleri

 1. İlk olarak fizyolojik olarak bedeninizi buna hazırlamak çok önemlidir. İyi bir beslenme, sağlıklı dik bir duruş bunun için spor çok önemli bir etkendir disiplin ve beden sağlığımız için bize yaralı olacaktır. Olumlu düşünceler ve tabi ki doğru nefes alıp vermek ders çalışmaya bedenimizi hazırlamakta çok önemli etkenlerdir.
   
 2. Psikolojik hazırlık aşaması ikinci aşamadır. Burada çalışacağımız konuları netleştirmek en önemli adımdır önümüzdeki belirsizlikleri büyük ölçüde kaldırır. Bu konuların önemini belirlemek (sınav hazırlığı ise sınavda kaç soru çıkabilir) ve çalışma yöntemimizi belirlemek.
   
 3. Başarılı olabilmek için hedefimizi belirlemeliyiz. Peki ama nasıl?

  Kendinizi tanıyın
  Durumunuzu tespit edin
  Ne istiyorsunuz
  Ne için istiyorsunuz
  Hayatınızda olmasını istemediklerinizi belirleyin
  Bir günlük, haftalık, aylık ve yıllık hedeflerinizi belirleyin ve hatta bunları gözle görebileceğiniz bir yere yazarak yerleştirin
  İç disiplininizi geliştirin
  Kendinize bir amaç ve model bulun
  Amaç ve ödevlerinizi belirleyin
  Kendinize bir başarı sloganı bulun
  “Acaba Neler Olurdu?” oyununu oynayın
  İnanç ve özgüven geliştirin

   
 4. Amaçlarımızı belirlemek dikkatimizi toplamamıza, hayaller kurmamıza ve planlı programlı bir şekilde çalışmamıza yardım eder.
   
 5. Zamanınızı düzgün kullanın. Bunun için çeşitli zaman yöntemlerini kullanabilirsiniz. Zaman dilimleri halinde çalışmaya özen gösterin. Örneğin 45 dk. ders çalışma 10 dk. dinlenme gibi. Zaman hırsızlarınızı belirleyin ve mümkün olduğunca onlardan uzak durmaya çalışın.
   
 6. Bir ders çalışma programı hazırlayın. Bu program ne zaman, nasıl ve ne kadar çalışmalıyım sorularını cevaplayacak nitelikte olmalıdır. Programı yaparken sevdiğiniz dersleri öncelikli olarak yerleştirebilirsiniz bu ders çalışma sürecine daha güdülü başlamanıza yardımcı olur konuları haftalık ve aylık olarak bölerek sık sık çalışmalısınız. Günlük tekrarları unutmamalı, programınıza mutlaka eklemelisiniz.
   
 7. Ders çalışma sürecinde zamandan kazanmak ve başarılı olabilmek için etkili bir okuma gereklidir. Etkili okuma kitap okuma alışkanlığımızla doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Ders çalışırken konuyu izleme, soru sorma, anlama ve anlatma basamakları şeklinde ilerleyebilirsiniz. 
   
 8. Ders çalışırken ayrı bir oda eğer mümkün değilse ayrı bir çalışma alanınızın mutlaka olması gereklidir. O yer o oda senin için bu süreci ifade etmelidir.
   
 9. Ders çalışma sürecinizi etkileyen herhangi bir durum ya da olayı ders çalışmaya başlamadan önce çözümlemeye çalışın. Ders çalıştığınız saatlerde telefon, bilgisayar ya da dikkat dağıtacak herhangi şeylerden uzak kalmaya çalışın. Müzik dinleyerek ders çalışma öğrencilerin genelde tercih ettikleri bir yöntem oluyor, bu ara ara özellikle sayısal derslerde kullanılabilir ama unutmayın ki herhangi bir sınav sırasında müzik dinleme gibi bir ihtimaliniz olmayacaktır o yüzden bunu alışkanlık haline getirmemeliyiz. Ders çalışırken zihnimizin mümkün olduğu kadar çalıştığımız derse odaklı olması verimli bir çalışma için önemlidir.

İpucu: Derslerinizde eksik konularınız varsa özel ders alabileceğiniz binlerce öğretmenden senin için en ideailini dakikalar içerisinde bulabilirsin! Hemen özel ders sayfamızı ziyaret et, almak istediğiniz dersi ve konumunu seç, ister yüz yüze ister online derslere başla!

Yukarıda saydığım basamaklar verimli ders çalışmak için önemli adımlardır. Sizde verimli bir ders çalışma süreci istiyorsanız mutlaka adımları dikkatlice okuyup analiz etmelisiniz. Bunların hepsi beni size sadece tavsiyem, önemli olan bunların hangisi sizin için önemli bunu bulmak tamamen sizin elinizde. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. 

Bu arada bu yazıda tam sana göre;

Nasıl ders çalışmalıyım? hemen incele!

 

Rehberlik ve Psikolojik Danışman - Gamze BAKIR

Etiketler

Yazar

Gamze B.

Herkese merhaba, öncelikle eğer profilimde isen gerçekten sınav başarısı, okul başarısı ve derslerin ile ilgili en başta yapman gerekenin ne olduğunu bulmuşsun. Çünkü herhangi b...

Benzer Yazılar
2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS’ye Nasıl Hazırlanmalıyım?

2023 LGS'ye girecek öğrenciler nasıl hazırlanmalıdır. LGS sınavına hazırlıkta öğrencilerin uygulaması gereken teknikler blogumuzda.

Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı ?

Evde Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı ?

Evde ders çalışma ortamı nasıl olmalıdır? Evde ders çalışırken öğrencilerin mutlaka dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?