Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Yazar: ABUZER U. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 18363
Nasıl Ders Çalışmalıyım?
ABUZER U. ABUZER U.
N asıl ders çalışılır maddeler halinde sizin için hazırladık. Sınavlarda başarıyı yakalamak için ders çalışmanın püf noktaları

Nasıl ders çalışmalıyım? Bu soru her zaman her alanda karşımıza çıkan ve bugüne kadar cevabı net olarak verilememiş ve verilmesi de biraz zor olan bir sorudur. Bu soruya genel bir cevap vermektense bireysel cevap aramak daha kabul edilebilir sonuçlara götürecektir bizi.

Nasıl çalışmalıyım sorusunu kendinize sorduğunuz anda aceleci davranmayıp kendine hemen şu sorularıda sorun kendimi ne kadar tanıyorum, öğrenme biçimim nasıl, verimlilik zamanlarım belli mi, başarabildiklerim neler ve başarmakta güçlük çektiklerim neler? Bunların hepsine kısa kısa ve tatmin edici cevaplar verdiğiniz anda nasıl çalışmalıyım sorusuna da cevap bulacaksınız belki bu soruların hepsine tek başınıza cevap bulmanız mümkün olmayacak böyle bir durumda en yakınlarınızdan ve alanında uzman kişilerden yardım alarak sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. Şunu asla aklınızdan çıkarmayın Ali'nin çalışıp başarılı olduğu sistem belki size hiç uymayan bir sistemdir ve siz bu sistemle kendiniz paralasanız da istediğiniz noktaya ulaşamayacaksınız. Hani her sınav birincisine sorulan klişe bir soru var nasıl çalıştınız onun bahsettiği sistem kendine uyan sistem bu sizin sisteminiz değil benzerlikleri olabilir ama asıl başarı detaylarda saklıdır ve siz asla detayları gözden kaçırmayın. Bu arayışın içine girmek sizi korkutmasın ve yardım almaktan asla geri durmayın çünkü bu hayatta doyuma ulaşmak istiyorsanız kendinizi tanımanız gerekir ve buna ne kadar erken başlarsanız o kadar başarılı olursunuz.

Tam olarak nasıl ders çalışması gerektiğini bilmeyen, verimli bir şekilde ders çalışma metotları üzerine araştırma yapan tüm öğrencilerimize katkı sağlamak için hazırlanmış olan videomuzu izleyerek kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.


VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR?

 1. Amaçlarınızı belirleyin
   
 2. Planlı çalışın
   
 3. Geçmiş konuları tekrar ederek ders çalışın
   
 4. Zamanınızı en verimli şekilde kullanın
   
 5. Dikkatinizi dağıtacak objelerden kaçının
   
 6. Odağınızı derse verin
   
 7. Araç - gereç ve materyallerden faydalanın
   
 8. Plan yapın ve bu plana sadık olun
   
 9. Not çıkartın
   
 10. Aktif dinleme yapın
   
 11. Önce konu eksikliği sonra soru çözmeye odaklanın

Etiketler

Yazar

ABUZER U.

uzun yılların getirdiği özel ders tecrübesiyle her türlü sınava öğrenci hazırladım ve hazırlamaya da devam ediyorum.amacım sadece herhangi bir dersin öğretimini yapmak değil eği...

Benzer Yazılar
Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Ders Programı, Çalışma ve Deneme Analizi

Ders Programı, Çalışma ve Deneme Analizi

Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? Ders programı, çalışma ve deneme analizleri yaparak sınavlarda başarı oranınızı artırabilirsiniz.

Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Sözel Derslere Nasıl Çalışılmalı?

Sözel derslere nasıl çalışma yapılmalıdır. Sözel derslere çalışmanın püf noktalarını nelerdir. Dersler nasıl tekrar edilmelidir?

Nasıl Tıp Kazanırım?

Nasıl Tıp Kazanırım?

Tıp fakültesinden okuyan bir üniversite öğrencisinden, tıp fakültesi kazanmak isteyen öğrencilere tavsiyeler. Tıp fakültesini kazanmanın sırları nelerdir?

Yorumlar (13)
Makaleyi beğendin mi ?
K

K.
Cevap Yaz

Kendimi nasıl odaklayabilirim canım sıkılıyor aklım kayıyor testlerden hemen bitirmek istiyorum kendimi nasıl test çözmeyi sevdirebilidim???

J

J
Cevap Yaz 14 Mart 2022

harika olmuş, çok işime yaradı teşekkür ederim :)

F

Furkan
Cevap Yaz

Arkadaşlar bana bir fikir verirmisiniz lgs'den 400 puan üstü alırsam İstanbul'a annemin yanında okuyacağım günde hangi derslere çalışayım kaç soru çözdüm bir fikir verirmisiniz lgs'de hangi derslere daha iyi çalışayım ben zaten dede evinede kalıyorum annemi sıklıkla göremiyorum onun için nasıl çalışayım derse çalışacağımda aklım başka şeylere takılıyor bunu nasıl yok edebilirim??


Cevap Yaz 12 Temmuz 2020

Teşekkürler.Amma velakin bişey sormak istiyorum başarılı olmak için günde kaç soru çözmemiz gerekiyor ???

Y
Yusra Cevap Yaz

Bence günde 300 soru cozmeliyiz

Z
Zülal Cevap Yaz

Kaç soru çözdüğünün bir önemi önemi seni geliştirebilecek sorular çözmenin bir önemi var. İstesem basit sorulardan güne 600 de çözerim ama bu beni geliştirmez

H
H Cevap Yaz

Çok verimli oldu benim için

S
Sude Cevap Yaz 09 Mart 2022

Ama anlayarak

s
s Cevap Yaz

90 soru

K
Kaptannn Cevap Yaz

Bunu sen belirlersin önemli olan çok soru çözmek değil önemli olan anlayarak çözmektir


Cevap Yaz

Ben ders çalışsam önüne illaki bir engel çıkıyor bunu nasıl çözmeliyim bana yardım edin derslerim biraz kötü ama dûzeltmek zorundayım ne olur bana yardım edin

Y
Yusra Cevap Yaz

Nasıl bir engel?

h
hazal Cevap Yaz

etrafta dikkatini dagıtıcak bir şeyler olmasın

Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul