Nasıl Ders Çalışmalıyım?

Nasıl Ders Çalışmalıyım?
ABUZER U.
Eğitim Teknolojileri
Ara 13, 2018
20923

Nasıl ders çalışmalıyım? Bu soru her zaman her alanda karşımıza çıkan ve bugüne kadar cevabı net olarak verilememiş ve verilmesi de biraz zor olan bir sorudur. Bu soruya genel bir cevap vermektense bireysel cevap aramak daha kabul edilebilir sonuçlara götürecektir bizi.

Nasıl çalışmalıyım sorusunu kendinize sorduğunuz anda aceleci davranmayıp kendine hemen şu sorularıda sorun kendimi ne kadar tanıyorum, öğrenme biçimim nasıl, verimlilik zamanlarım belli mi, başarabildiklerim neler ve başarmakta güçlük çektiklerim neler? Bunların hepsine kısa kısa ve tatmin edici cevaplar verdiğiniz anda nasıl çalışmalıyım sorusuna da cevap bulacaksınız belki bu soruların hepsine tek başınıza cevap bulmanız mümkün olmayacak böyle bir durumda en yakınlarınızdan ve alanında uzman kişilerden yardım alarak sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır. Şunu asla aklınızdan çıkarmayın Ali'nin çalışıp başarılı olduğu sistem belki size hiç uymayan bir sistemdir ve siz bu sistemle kendiniz paralasanız da istediğiniz noktaya ulaşamayacaksınız. Hani her sınav birincisine sorulan klişe bir soru var nasıl çalıştınız onun bahsettiği sistem kendine uyan sistem bu sizin sisteminiz değil benzerlikleri olabilir ama asıl başarı detaylarda saklıdır ve siz asla detayları gözden kaçırmayın. Bu arayışın içine girmek sizi korkutmasın ve yardım almaktan asla geri durmayın çünkü bu hayatta doyuma ulaşmak istiyorsanız kendinizi tanımanız gerekir ve buna ne kadar erken başlarsanız o kadar başarılı olursunuz.

Tam olarak nasıl ders çalışması gerektiğini bilmeyen, verimli bir şekilde ders çalışma metotları üzerine araştırma yapan tüm öğrencilerimize katkı sağlamak için hazırlanmış olan videomuzu izleyerek kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.

 

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YOLLARI NELERDİR?
 

 1. Amaçlarınızı belirleyin
 2. Planlı çalışın
 3. Geçmiş konuları tekrar ederek ders çalışın
 4. Zamanınızı en verimli şekilde kullanın
 5. Dikkatinizi dağıtacak objelerden kaçının
 6. Odağınızı derse verin
 7. Araç - gereç ve materyallerden faydalanın
 8. Plan yapın ve bu plana sadık olun
 9. Not çıkartın
 10. Aktif dinleme yapın
 11. Önce konu eksikliği sonra soru çözmeye odaklanın

Türkçe Öğretmeni - Abuzer Uludağ

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
2
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Melda
Ara 13, 2019
Ben ders çalışsam önüne illaki bir engel çıkıyor bunu nasıl çözmeliyim bana yardım edin derslerim biraz kötü ama dûzeltmek zorundayım ne olur bana yardım edin
İsimsiz
Tem 12, 2020
Teşekkürler.Amma velakin bişey sormak istiyorum başarılı olmak için günde kaç soru çözmemiz gerekiyor ???