İlkokul-Ortaokul Öğrencilerine ve Ailelerine Tavsiyelerim

İlkokul-Ortaokul Öğrencilerine ve Ailelerine Tavsiyelerim
Yasin G.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Nis 16, 2019
1117

Bu yazıyı okuyacak veliler ve öğrenciler için ders çalışırken dikkat edilmesi gerkenler ve çalışma saatlerini verimli geçirmek için yapılması gerekenlere değineceğim.

Kendimden örnekler vererek ortak olabilecek özelliklerimiz üzerinden konuya değineceğim. İlkokul ve ortaokul zamanlarımda çok hareketli, sürekli macera ve eğlence peşinde olan bir çocuktum. Masa başında oturmak bana çok sıkıcı geliyordu yanısıra dikkatim sürekli dağılıyordu. Ders dinlerken en can alıcı kısımlarda aklıma önceki gün izlediğim bir çizgi film gelebiliyordu mesela. Yeni neslin çok sık karşılaştığı bu dikkat dağınıklığı probleminin beden bulmuş haliydim adeta. Gel gelelim liseye geçiş sınavında Türkiye 10.000. Si olarak herkesi şaşırtmıştım. Bunu borçlu olduğum birkaç farklı etken var.

Öncelikle ailem çok bilinçliydi ve beni olduğum gibi kabul etmekle işe başladılar :) böylece kendimi sıkmadan ve değiştirmeden planlı ve programlı olarak yani vakti verimli kullanarak ders çalışmaya başladım. İlk etaplarda masa başında oturmak yine çok sıkıcıydı ancak sonradan bunu nasıl keyifli hale getirebileceğimi kendi ilgi alanlarıma paralel olarak fark ettim. Renkler, kapıtlar ve kalemler beni çok motive ediyordu. Ders çalışırken notlar almaya bunları renklendirmeye ve masamın üzerinde bunların dışında pek fazla şey bulundurmamaya dikkat ettim. Örneğin o gün kullanmak üzere anneme iki renk kalem bir de defter seçtiriyordum. O ders bitene dek o kalemleri kullanıyordum diğer tüm kalemleri vs. masamdan uzaklaştırıyordum. Yani dikkatimi dağıtacak etkenleri kendimden uzaklaştırıyordum.

Bir diğer önemli nokta masa başında molasız vakit geçirmek. Başlarda her beş on dakikada bir mutfağa salona ailemin yanına gidiyordum ama ailemin de desteği ile yarım saatten önce odamdan çıkmamaya başladım. Bu esnada önemli olan ders çalışmak olduğundan telefon, bilgisayar gibi ne varsa odadan çıkarıyordum. Eğer telefon hayatın çok önemli parçası haline geldiyse bunu bir motivasyon aracı olarak kullanın. Telefonu ailenize bırakın veya bir çekmeceye koyun, yarım saat çalışmadan onu oradan almayın.

Diğer önemli nokta: Mola Uzunlukları

Ders çalışmak yarım saat sürerken mola iki saati geçiyorsa burada sıkıntılı bir durum vardır. Dolayısıyla çalışma süresi günde dört saatse molaları on ila on beşer dakika yapmakta fayda var. Kalan saatler zaten mola!

Özel Ders

Eksik olduğum konulardan özel ders aldım. Fen bilgisi ve matematikten yardımcı olmak için evimize iki mükemmel öğretmen geliyordu. Elimden geldiğince tavsiyelerine uymaya çalıştım ve kendilerini çok sevdiğim için ister istemez derse de ısınmaya başladım. Verilen tekrarı ve ödevi düzenli olarak yapmak hem öğrenilen bilgiyi pekiştirmemi hem de unutmamı sağlıyordu.

Öğrenirken Kodlamak

Bir kelimeyi akılda tutmaya çalışırken kelimenin baş harfini veya benzediği kelimeleri, çağrışım yaptığı diğer sözcükleri aklıma getiriyordum. Bu işlerimi inanılmaz kolaylaştırıyordu

Anlatmak, Sesli Tekrar Yapmak

Bir konuyu tamamen anlamam, bunu beni dinleyen birine öğrendiklerimi hevesle anlatmam ile oluyordu. Eğer anlatmazsam bu not alsam bile daha kısa sürede unutuluyordu. Anlattığım kişiler genelde arkadaşlarım veya ailemdi.

Sonraki yazılarımı takipte kalın. Not alırken dikkat edilmesi gerekenler ,üniversite sınavına nasıl hazırlandığım, hukuk fakültesini kazanmak isteyenleri neler bekliyor konulu yazılarım yolda.. sevgiyle kalın!

 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır