Verimli Ders Çalışma Metodu: Pomodoro Tekniği

Verimli Ders Çalışma Metodu: Pomodoro Tekniği
Fatma Ezgi D.
Aktif Ders Çalışma Saati
Şub 19, 2020
2520

Pomodoro tekniği, 1980'lerde İtalyan bir öğrenci olan Francesco Cirillo tarafından geliştirilen bir zaman yönetimi tekniğidir. Francesco pomodoro tekniğini geliştirirken mutfaktaki zaman sayaçlarında ilhan almıştır.Tekniğin amacı kısa aralık ve molalarla çalışmayı düzenli hale getirmek ve çalışılan kısa zamanda maksimum veri almaya dayanır.

Peki Pomodoro Tekniği nasıl uygulanır? Yöntem 5 aşamalı olarak gerçekleşir;

  1. Tamamlamanız gereken bir görev yada ders seçin.
  2. Zamanlayıcınızı 25 - 30 dk ayarlayın.
  3. Zaman bitene kadar sadece işiniz/dersiniz ile ilgilenin.
  4. 5 dakikalık kısa bir mola verin.
  5. 4 defa yukarıdaki gibi 25 dakika çalışma - 5 dakika mola döngüsünü tamamladıktan sonra 15-30 dakika arası uzun bir mola verin.


Zamanı etkin ve verimli kullanma amacıyla geliştirilen bu teknik günümüzde hem öğrenciler hem de iş hayatında düzenli çalışma gerektiren alanlarda çalışanlar tarafından sıkça kullanılıyor.

Çalışma süresini yarım saat ile sınırlamak öğrencileri daha çok motive edebilir ve uzun çalışma süresinde var olan heves kırılmasını azaltabilir. Böylelikle 25 dakika sonra mola vereceğini bilen öğrenci o süreci daha etkili kullanabilir.

Bu yöntem eğitimde sıkça kullanılan bir tekniktir ve bir iki defa uygulanması halinde öğrenciye düzenli ve verimli çalışma alışkanlığını kazandırabilir.

Türkçe - Edebiyat Öğretmeni - Fatma Ezgi Dinç 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
2
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Doğa
May 28, 2020
güzel bir yazı olmuş
Beyza
Ağu 22, 2020
Verimli ders çalışmak nasıl olur