Velilerin Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 8 Husus

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4915
Velilerin Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 8 Husus
Ö ğrencilerin eğitim hayatlarında başarılı olmaları için velilerin mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar.

Doğru ve kaliteli öğrencilerin eğitim temelleri veliler sayesinde atılır. Öğrencilerin gelişiminde öğretmenlerin, çevrenin, aldıkları eğitimlerin yanında velilerin onlar üzerindeki etkileri çok fazladır. Çünkü öğrenciler en çok ailelerini görürler ve onlarla vakit geçirirler.

Daha iyi bir öğrenci yetiştirmek için veliler nelere dikkat etmeli? Gelin birlikte inceleyelim;

1.Veliler Öncelikle Öğrencilerini Anlamalıdır.

- Öğrenciler neler istiyor?
- Hedefleri neler?
Bunları tespit ettikten sonra onları bu konularda anlamları ve doğru bir şekilde yönlendirmeliler. Okulda, sokakta, sosyal alanlarında yaşadıkları olayları inceleyip kontrol edilmeli ve onları anlamaları gerekir. En önemlisi hayata onların penceresinden bakabilmeleri gerekir. Onları anladığını düşünen öğrenciler velilerine daha yakın olurlar.

2.Öğrencileri İle İlgili Olmaları Gerekir.

Veliler öğrencileri ile ilgilenmeli, okuldaki ders ve ortamlarına zaman zaman girip onlara destek olduklarını göstermeleri gerekir. Sosyal hayatından, eğitim hayatına kadar her şeyi ile ilgilenilen öğrenciler daha başarılı olmaktadır.

3.Evde Huzurlu Bir Ortam Oluşturulmalıdır.

Veliler çocuklarına huzurlu ortam oluştururlarsa öğrenciler daha etkili ve başarılı olur. Onların yanında sorunlar, problemler konuşulmamalı. Diğer kardeşlerinin sorunlarında bile dikkat edilmelidir. Tartışma ortamı olmamalıdır. Öğrenciler eve geldiklerinde huzurlu ve mutlu bir ortamla karşılaşmalıdır. Bu sayede eğitim hayatına daha güzel odaklanabilirler.

4.Öğrenciler Yarış Atı Olarak Kullanılmamalıdır.

Birçok veli öğrencilerini diğer öğrencilerle kıyaslar ve bu durum öğrencilere zarar verir. Bunun yerine öğrenci kendisi ile yarışmalıdır. Her geçen gün kendisinin daha iyiye gittiğini gözlemlemelidir. Öğrencilerin geneli başka öğrencilerle yarışa girerken kendine zarar verip yıpratır. O yüzden her ne sonuç alırsa alsın arkasında aile desteğini görebilmelidir.

5.Oyunlar Oynamalıdır.

Veliler çocuklarıyla güzel bir eğlence ortamı oluşturmalıdır. Evde oyunlar oynamalı, çocuklarını mutlu edebilmeleri gerekir. Özellikle küçük yaş gruplarında bu durum fazlasıyla önemlidir. Oynanan bu oyunlar eğitici ve görsel zekayı güçlendiren oyunlar olursa,öğrenciler gelişip mutlu olurken duygusal zekaları da artar.

6.Çocuklar Kitap Okumaya Teşvik Edilmelidir.

Birçok veli çocuğuna kitap oku der. Fakat burada önemli olan zorla okunan kitaplar değil,velilerle birlikte okunan eğitici ve güzel kitaplardır. Çünkü öğrenci velisinin de kitap okuduğunu gözlemlerse, kendini daha mutlu ve güçlü hisseder. Nitekim velisi onun için vizyon ve idol haline gelir.

7.Öğrencilerle Etkinlikler Yapılmalıdır.

Veliler öğrencileriyle haftalık veya aylık etkinlik yapmalıdır. Bu etkinlikler öğrenciyi ruhsal olarak rahatlatan onları geliştiren etkinlikler olmalıdır. Örneğin ailesiyle sinemaya gitme alışkanlığı edinen öğrenciler, pikniğe giden öğrenciler,spor giden öğrenciler sosyal hayatlarında daha aktif ve daha mutlu olurlar.

8.Öğrencileri İçin Yatırımlar Yapmalılar.

Öğrencilerin gelecekleri için, eğitimle alakalı,sosyal hayatları ve gelişimleri alakalı imkanları el verdikçe yatırımlar yapılmalıdır. Daha iyi bir gelecek için onlara yatırımlar yapılmaktan kaçınılmamalıdır. Kurslar, özel dersler, özel eğitimler,özel etkinlikler alınmalıdır.


Bu özellikler sadece birkaç maddedir. Daha iyi bir gelecek ve öğrenciler yetiştirmek için önce velilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Puanlama Sisteminin Önemi ve Kriterleri

Özel Ders vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken konular!

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul