Velilerin Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 8 Husus

Velilerin Mutlaka Dikkat Etmesi Gereken 8 Husus
Sefa Ö.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Mar 21, 2018
4117

Doğru ve kaliteli öğrencilerin eğitim temelleri veliler sayesinde atılır. Öğrencilerin gelişiminde öğretmenlerin, çevrenin, aldıkları eğitimlerin yanında velilerin onlar üzerindeki etkileri çok fazladır. Çünkü öğrenciler en çok ailelerini görürler ve onlarla vakit geçirirler.

Daha iyi bir öğrenci yetiştirmek için veliler nelere dikkat etmeli? Gelin birlikte inceleyelim;

1.Veliler Öncelikle Öğrencilerini Anlamalıdır.

- Öğrenciler neler istiyor?
- Hedefleri neler?
Bunları tespit ettikten sonra onları bu konularda anlamları ve doğru bir şekilde yönlendirmeliler. Okulda, sokakta, sosyal alanlarında yaşadıkları olayları inceleyip kontrol edilmeli ve onları anlamaları gerekir. En önemlisi hayata onların penceresinden bakabilmeleri gerekir. Onları anladığını düşünen öğrenciler velilerine daha yakın olurlar.

2.Öğrencileri İle İlgili Olmaları Gerekir.

Veliler öğrencileri ile ilgilenmeli, okuldaki ders ve ortamlarına zaman zaman girip onlara destek olduklarını göstermeleri gerekir. Sosyal hayatından, eğitim hayatına kadar her şeyi ile ilgilenilen öğrenciler daha başarılı olmaktadır.

3.Evde Huzurlu Bir Ortam Oluşturulmalıdır.

Veliler çocuklarına huzurlu ortam oluştururlarsa öğrenciler daha etkili ve başarılı olur. Onların yanında sorunlar, problemler konuşulmamalı. Diğer kardeşlerinin sorunlarında bile dikkat edilmelidir. Tartışma ortamı olmamalıdır. Öğrenciler eve geldiklerinde huzurlu ve mutlu bir ortamla karşılaşmalıdır. Bu sayede eğitim hayatına daha güzel odaklanabilirler.

4.Öğrenciler Yarış Atı Olarak Kullanılmamalıdır.

Birçok veli öğrencilerini diğer öğrencilerle kıyaslar ve bu durum öğrencilere zarar verir. Bunun yerine öğrenci kendisi ile yarışmalıdır. Her geçen gün kendisinin daha iyiye gittiğini gözlemlemelidir. Öğrencilerin geneli başka öğrencilerle yarışa girerken kendine zarar verip yıpratır. O yüzden her ne sonuç alırsa alsın arkasında aile desteğini görebilmelidir.

5.Oyunlar Oynamalıdır.

Veliler çocuklarıyla güzel bir eğlence ortamı oluşturmalıdır. Evde oyunlar oynamalı, çocuklarını mutlu edebilmeleri gerekir. Özellikle küçük yaş gruplarında bu durum fazlasıyla önemlidir. Oynanan bu oyunlar eğitici ve görsel zekayı güçlendiren oyunlar olursa,öğrenciler gelişip mutlu olurken duygusal zekaları da artar.

6.Çocuklar Kitap Okumaya Teşvik Edilmelidir.

Birçok veli çocuğuna kitap oku der. Fakat burada önemli olan zorla okunan kitaplar değil,velilerle birlikte okunan eğitici ve güzel kitaplardır. Çünkü öğrenci velisinin de kitap okuduğunu gözlemlerse, kendini daha mutlu ve güçlü hisseder. Nitekim velisi onun için vizyon ve idol haline gelir.

7.Öğrencilerle Etkinlikler Yapılmalıdır.

Veliler öğrencileriyle haftalık veya aylık etkinlik yapmalıdır. Bu etkinlikler öğrenciyi ruhsal olarak rahatlatan onları geliştiren etkinlikler olmalıdır. Örneğin ailesiyle sinemaya gitme alışkanlığı edinen öğrenciler, pikniğe giden öğrenciler,spor giden öğrenciler sosyal hayatlarında daha aktif ve daha mutlu olurlar.

8.Öğrencileri İçin Yatırımlar Yapmalılar.

Öğrencilerin gelecekleri için, eğitimle alakalı,sosyal hayatları ve gelişimleri alakalı imkanları el verdikçe yatırımlar yapılmalıdır. Daha iyi bir gelecek için onlara yatırımlar yapılmaktan kaçınılmamalıdır. Kurslar, özel dersler, özel eğitimler,özel etkinlikler alınmalıdır.


Bu özellikler sadece birkaç maddedir. Daha iyi bir gelecek ve öğrenciler yetiştirmek için önce velilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır