TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

Yazar: nevriye Z. | 08.12.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1399
TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri
T YT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

TYT (Temel Matematik Testi), üniversite sınavının ilk basamağını oluşturuyor. Adaylara toplam 30 adet matematik sorusu soruluyor. TYT matematik testini genel olarak incelediğimizde, tamamının yeni nesil matematik soruları dediğimiz, okuma anlama ve analiz gücü gerektiren sorular olduğunu görüyoruz. Önceki yıllarda matematik sorularında başarılı olabilmemiz için sadece o konunun kuralını bilip yeteri kadar soru çözmemiz gerekiyordu. Şimdi durum biraz daha farklı. Matematik testinde nasıl daha başarılı oluruz? Doğru yöntemler ile tyt matematik net arttırma nasıl mümkün bu soruların cevaplarını bulmaya çalışalım.

1 -Temel matematik kuralları ve soruları

Her ne kadar sorularımızın tamamı uzun, okumaya ve doğru anlamaya yönelik olsa da temel matematik kurallarını tüm ayrıntıları ile bilmemiz gerekir. Örneğin, köklü sayılar ile ilgili yeni nesil bir soruyu doğru şekilde çözmemiz için köklü sayıların çıkış noktasından tutup köklü sayılar ile ilgili tüm kuralları ayrıntılı şekilde öğrenmemiz ve yeteri kadar konu kavratıcı soru çözmemiz gerekir.

2 -Yeni nesil sorular

Konu kavratıcı soruları çözdük ve mutlaka anlamadığımız noktaları öğrendik. Şimdi aynı konu ile ilgili kolaydan zora doğru yeni nesil matematik soruları çözmeliyiz. Peki nasıl? Öncelikle soruyu baştan sona dikkatli şekilde okuyacağız. Bize sorunun içinde verilen bilgileri, bu bilgiyi neden verdi ve bizden istenen nedir? Bize verilen bilgi ile istenen arasında nasıl bir bağlantı kurabilirim? Bu soruları cevaplamaya çalışacağız. İstenen için bir yol bulduğumuz anda yine o konu ile ilgili temel işlem becerilerimiz bizi sorunun cevabına götürecektir.

3 -Hızlı okuma ve anlama

Sadece matematik testi için değil diğer testler için de gerekli olan hızlı ve anlayarak okuma bizim sınavda hızlanmamızı ve sınavı zamanında bitirmemizi sağlayacak. Matematik sorularını baştan sona sabırla okumak ve her cümleyi anlamak soruyu çözmek için ilk şarttır.

4 -Deneme

Bu üç adımı tam olarak gerçekleştiriyorsunuz fakat tyt matematik net arttırma kısmında hala sıkıntı yaşıyorsunuz. Denemeler sınavın provasıdır ve biz ne kadar çok deneme çözersek sınavı o kadar prova etmiş oluruz. Konu bazında yeteri kadar soru çözdükten sonra deneme uygulamalarına geçmeliyiz. Deneme uygularken aynen sınavda olduğu gibi süre tutmalı ve ara vermemeliyiz. Tyt matematik konuları başlıklı makalemizden tyt'de çıkacak matematik sorularının konu dağılımını inceleyebilirsiniz.

5 -Deneme analizi

Deneme çözmek kadar önemli olan bir şey varsa o da deneme analizidir. Denemeyi çözüp bir kenara kaldırıyorsak hiçbir anlamı olmayacaktır. Deneme sonrasında ayrıntılı kontrol yapılmalı ve yapılamayan soruların konu bazında analizleri çıkarılmalıdır. Yanlışların sebepleri tek tek incelenmeli ve konu eksiğinden kaynaklı yanlışlar için konu kavratıcı soru çözüm çalışmaları yapmalıyız. Bu konuda matematik özel ders ihtiyacınız varsa sayfamızdan sizin için en ideal öğretmeni bulabilirsiniz. Ayrıca İzmir özel ders sayfamızdan konumunuza en yakın öğretmeni bulabilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

nevriye Z.

10 yıl özel ders tecrubem1 yıl ücretli öğretmenlik 4yil özel okul da öğretmenlik yaptım.

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul