Tenis Dersinin Önemi ve Uzman Desteğinin Önemi

Yazar: Tolunay K. | 20.07.2022 - 2 dakikalık okuma. - Güncellenme Tarihi : 22.12.2022 Görüntülenme: 481
Tenis Dersinin Önemi ve Uzman Desteğinin Önemi
G ünümüzde tenise olan ilginin artması sayesinde artık hemen hemen her yerde birer kortla karşılaşmaktayız. Tenis dersinin önemi ve uzman eğitmen desteğinin önemi.

Günümüzde tenise olan ilginin artması sayesinde artık hemen hemen her yerde birer kortla karşılaşmaktayız hem belediyeler olsun (her ilçede mahallede en az 1 er tane kort temin ederek) hem özel iş yerleri bürolar olsun (kendilerine ait bahçelerine ) hem site binaları olsun ( Ortak kullanım alanlarına önceden sadece basketbol ve futbol sahaları eklerken artık yeni yapılan binaların bir çoğunda tenise de gerekli önemin verildiği ve temin edildiğini görüyoruz) Bu noktada insanlarin ilgili olduğu tenise kolaylıkla ulaştığını görüyoruz. Fakat tam bu noktada önemli bir sorunla karşılaşıyoruz kötü teknik. Ve bu şekilde eğitim almadan bize ulaşıp bizden ders isteyenlerle derse başladığımızda hem uygulamış olduğu kötü tekniği yok etmekle uğraşıyoruz hemde yeniden doğru tekniği öğretmeye çalışıyoruz bu da haliyle uzun bir süreç alıyor. En başından bu işin uzmanları tarafından bu eğitim alınsa hic bir cefa çekmeden kolaylikla ilgili duyulan bu sporun öğrenilmeside sanıldığının aksine çok kolay. Tenis dersi sayfamızdan konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Peki bu eğitimlerde neler oluyor dediğinizi duyar gibiyim. Örnek vermek gerekirse raket tutuluşu. Bazen bende dışarda gezerken tenis kortlarının etrafından geçerken bu işe ilgili olup hiç bir ders almadan tenis kortunda bilinçsizce tenis oynamasına tanık oluyorum haliyle raketin tutuluş yanının hatalı olduğunu görüyorum ve bu onların topu hatalı göndermelerinin ilk sebebi. Diğer bir örnek ise bilek hareketi yine bu şekilde kendi başına öğrenenlerde bu yanlış teknikte oluyor bunu köreltmek oldukça zor oluyor.

 Diğer bir örnek ise topla buluşma noktası ve top ve raketin buluşması için vucudumuzla aldığımız pozisyon tabiki yeni başlayıp kendi başlarına öğrenenlerin bu 3 tekniğide bilmesi imkansız bu noktada uzman bir öğreticinin bu konuya el atması gereklidir. Örnek verdiğim üzere teniste bilek hatası çok önemli bir hatadır topun karşı tarafa gitmemesinin öncül sebeplerindendir. Bunu yapanlar genelde spora ilgi duyup hemen eğitim almayıp başlayanlar olduğu gibi başka sebepleride tabiki var.

Diğer bir sebebi ise geçmişinde yapmış olduğu sporlar. Bilek hareketi hatasını çoğunlukla geçmişte masa tenisi oynayanlarda görmekteyiz bu sporu yapanlar kolaylıkla bileğini bükmekte. Bu hatanın giderilmesi oldukça önemli ve bir profesyonel yardıma ihtiyacı olmaktadır. Gerekli tekniklerin verilmesi ve önceki yanlış ve kötü tekniklerin giderilmesiyle bu sporu zevk alarak rahatça oynayabilmekteyiz. Unutmayın her spor işin ehlinden öğrenildiğinde kolay ama ehlinden öğrenilmediğinde zor gelir. Herkese mutlu sağlıklı yaşam dolu tenis diliyorum.

Etiketler

Yazar

Tolunay K.

Belgeli tenis antrenörü

Benzer Yazılar
Bilinçli Veli Olmak!

Bilinçli Veli Olmak!

Çocuğunuzun ilgi alanına göre doğru yönlendirmeler yapmak mutlu ve başarılı birey olmasını sağlayacaktır.

Go Oyununun Özellikleri

Go Oyununun Özellikleri

Go oyunu nedir, nasıl oynanılır. Go oyununun faydaları nelerdir. Oyunun tarihi, en çok oynandığı ülkeleri ve kurallarını sizler için hazırladık.

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme Nasıl Öğrenilir? Püf Noktaları Nelerdir?

Yüzme nasıl öğrenilir? Püf noktaları nelerdir? Yüzme stilleri nelerdir? Yüzmek istiyor ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız makalemiz tam size göre.

Bana Beslenme Düzenini Söyle

Bana Beslenme Düzenini Söyle

İnsanlar nasıl besleniyorsa hayatları o kadardır. Derslerde başarılı olmak ve güne enerjik başlamak için beslenme düzenin de öğrencilerin mutlaka bilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?