Temel Mühendislik Derslerinin Makina Müh. ve Diğer Müh. Bölümlerindeki Önemi

Yazar: Suat C. | 27.09.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2027
Temel Mühendislik Derslerinin Makina Müh. ve Diğer Müh. Bölümlerindeki Önemi
T emel Mühendislik Derslerinin Makina Müh. ve Diğer Müh. Bölümlerindeki Önemi oldukça büyüktür.

Temel Mühendislik Derslerinin Makina Müh. ve Diğer Müh. Bölümlerindeki Önemi oldukça büyüktür. Makina Müh. alanında Temel Mühendislik Dersleri; Statik, Dinamik, Akışkanlar Mekaniği, Termodinamik, Isı Transferi, Mukavemet, Malzeme Bilgisi, Matematik, Fizik, Kimya olarak yazılabilir.  Bu derslerin bir kısmı İnşaat Müh., Kimya Müh., Gıda Müh., Uçak ve Uzay Müh., Maden Müh., Meteoroloji Müh. vd. birçok mühendislik alanında okutulmaktadır. Bu temel mühendislik derslerinde sağlam bir temel kurulmazsa iyi bir mühendis olunması imkansız bir hale gelecektir. 

Hatta bu dersler kendi aralarında ön şartlı olarak okutulmalı ve öğrenilmelidir. Örneğin Matematik, Fizik ve Kimya temel mühendislik derslerini yeterince bilmeyen bir mühendis adayı diğer birçok temel mühendislik derslerini de anlamakta ve öğrenmekte güçlük çekecektir. Bu temel müh. derslerinden sonra okutulan diğer branş dersleri için de temel müh. dersleri ön şartlı olmalıdır. Makina Müh. alanında Akışkanlar Mekaniğini bimeyen bir öğrenci Hidrolik Makinalar, Türbomakinalar, Vantilatörler, Kompresörler, Hidrolik Türbinler, Rüzgar Türbinleri vb. dersleri anlamada da güçlükler çekecektir. Benzer şekilde Termodinamik, Akışkanlar Mekaniği ve Isı Transferi  derslerini yeterince bilmeyen bir öğrenci Soğutma, İklimlendirme (Klima), Isıtma ve Havalandırma, Güneş Enerjisi, İçten Yanmalı Motorlar vb. dersleri yeterince anlamakta  sıkıntılar yaşayacağı muhakkaktır. 

Bu bağlamda temel mühendislik derslerinden özel ders alınmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Temel Müh. Derslerinin iyi bir biçimde anlaşılmasında sıkıntı yaşayanlar için uzmanından özel derslerin alınması bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda dersi veren uzmanın tecrübesi, bilgi birikimi ve özel ders tekniği de büyük önem arz etmektedir. Formülasyonların çıkarılması ve problemlerde ve gerçek hayatta nerelerde ve nasıl kullanılacağı, nelerin ihmal edilip edilemeyeceği açık seçik olarak şüpheye yer vermeyecek bir biçimde açıklanarak özel derslerin verilmesi gerekmektedir. Anlatımda seçilen örneklerin basitten zora doğu yapılması ve detaylı olarak çözülmesi de oldukça önemlidir.      

Etiketler

Yazar

Suat C.

Erciyes Üniv. (16 yıl), İTÜ (4 yıl) ve İnönü Üniversitesi (14 yıl) olmak üzere toplam 34 yıllık akademik tecrübeye sahip, emekli Prof. Dr. Makina Yük. Müh. unvanlı öğretim üyesi...

Benzer Yazılar
Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN EĞİTİM-ÖĞRETİM VE ÇALIŞMA HAYATINDA BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARI

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN EĞİTİM-ÖĞRETİM VE ÇALIŞMA HAYATINDA BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARI

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ, ÇALIŞMA HAYATI, BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARINI BLOG YAZIMIZDAN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Yazılım Mühendisliği Nedir? Taban Puanları Ne Kadardır?

Yazılım Mühendisliği Nedir? Taban Puanları Ne Kadardır?

Yazılım mühendisliği nedir? Yazılım mühendisliği hangi üniversitelerde var, taban puanları ne kadardır? Merak etttiğiniz tüm soruların cevapları blogumuzda.

Bilgisayar Mühendisliği 2022 Taban Puanları

Bilgisayar Mühendisliği 2022 Taban Puanları

2022 bilgisayar mühendisliği taban puanları ve sıralamalarının en güncel hali için liste toparladık. Bilgisayar mühendisliği kazanmak isteyen öğrenciler buraya..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?