Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Yazar: Yasin G. | 17.01.2022 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5011
Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?
G enetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Rekombinant DNA teknolojisi olarak da adlandırılan genetik mühendisliği, genetik materyali, özellikle farklı biyolojik türlerden DNA'yı kesmek ve bir araya getirmek ve kalıtsal genetik materyalin yeni kombinasyonlarını oluşturmak için ortaya çıkan hibrit DNA'yı bir organizmaya sokmak için kullanılan teknikler grubunu içerir.

Genetik mühendisliği, çok uzun yıllardır bitki ve hayvanlar üzerinde kontrolü sağlamak adına yapılagelmiştir. Modern biyoteknoloji, genetik mühendisliği yoluyla organizmanın daha hassas bir şekilde değiştirilmesi için belirli bir geni hedeflemeyi daha kolay ve daha hızlı hale getirdi.

"Değiştirilmiş" ve "tasarlanmış" terimleri, genellikle genetik olarak değiştirilmiş veya "GDO" gıdaların etiketlenmesi bağlamında birbirinin yerine kullanılır. Biyoteknoloji alanında GDO, genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelirken, gıda endüstrisinde bu terim, yalnızca kasıtlı olarak tasarlanmış ve seçici olarak yetiştirilmemiş organizmaları ifade eder. Bu tutarsızlık tüketiciler arasında kafa karışıklığına yol açar ve bu nedenle ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gıda için genetik olarak tasarlanmış (GE) terimini tercih eder.

Genetik mühendisi olmak için üniversitelerin Genetik Mühendisliği bölümlerinden mezun olmak gerekir. Genetik mühendisliği hazırlıkta her özel ders ihtiyacınız varsa linkten sizin için en ideal öğretmeni bulabilirsiniz. 

Genetik mühendis neler yapar?

 

iş görevleri şunları içerir:

 • Organizmaların mevcut DNA yapılarını incelemek için araçlar kullanmak
   
 • Bu organizmaları laboratuar ortamında değiştirmek
   
 • En son genetik mühendisliği haberleri ve atılımlar hakkında güçlü bir bilgi birikimine sahip olmak
   
 •  Deney tasarlama ve yürütme
   
 • Gazetecilik makaleleri yazma ve yayınlama
   
 • Belirli bir genetik mühendisliği alanıyla ilgili konferanslara katılmak

İş çok şey içerir ve genellikle genetik biliminin çok niş bir alanında uzmanlaşırsınız, böylece dikkatiniz kariyeriniz boyunca yalnızca o alana odaklanır.

Genetik mühendisliği süreci
 

GDO üretimi çok aşamalı bir süreçtir ve şu şekilde özetlenebilir:

 1. 1. ilgilendiğiniz genin belirlenmesi;
   
 2. 2. ilgi konusu genin izolasyonu;
   
 3. 3. birçok kopya üretmek için geni büyütmek;
   
 4. 4. genin uygun bir destekleyici ve poli A dizisi ile birleştirilmesi ve plazmitlere sokulması;
   
 5. 5. plazmidin bakterilerde çoğaltılması ve klonlanmış yapının enjeksiyon için geri kazanılması;
   
 6. 6. Yapının alıcı dokuya, genellikle döllenmiş yumurtalara aktarılması;
   
 7. 7. genin alıcı genomuna entegrasyonu;
   
 8. 8. genin alıcı genomunda ifadesi; 
   
 9. 9. Genin sonraki nesiller boyunca kalıtımı.

 

 

Genetik mühendislik başka neler için kullanıldı?

 • İlk genetik mühendislik 1973 yılında bakteri üzerinde yapıldı.
   
 • Daha sonra 1974 yılında aynı tekniklerle farenin genetiği değiştirildi.
   
 • 1994 yılında birçok GDO’lu ürün üretilmişti.
   
 • Genetik mühendisliğin birçok uygulama alanı vardır: bilimsel araştırmalar, tarım ve teknoloji.
   
 • Bitkiler üzerinde (patates, domates ve pirinç vb.)  genetik mühendislik; dirençlerini, besin değerlerini ve büyüme oranını artırmak amacı ile uygulandı.
   
 • Sütlerindeki bir hastalığı tedavi etmek amacıyla kullanılacak bir protein üreten koyun türü geliştirildi.
   

Genetik Mühendisliğin Çevreye Etkileri
 

Bu alanın olumlu etkileri çok olsa da, yanıtlanması gereken birçok soru var. Genetik mühendisliği ile geliştirilen yeni organizmalar ekolojik bir sorun oluşturabilir. Genetiği değiştirilmiş bir türün çevrede yapacağı değişiklikleri tahmin edemezsiniz. Genetiği değiştirilmiş yeni bir türün serbest bırakılması, sadece egzotik türlerin yapacağı bir bölgenin ekolojisinde bir dengesizliğe neden olma olasılığına da sahip olacaktır. Bir kaza veya bilinmeyen bir sonuç birkaç soruna neden olabilir. Örneğin, bir virüsün veya bakterinin genetik mühendisliğinde meydana gelen bir kaza, daha güçlü bir türe neden olabilir ve bu da salındığında ciddi bir salgına neden olabilir. Bu, insan genetik mühendisliğinde ölümcül olabilir ve küçük tıbbi problemlerden ölüme kadar değişen sorunlar yaratabilir .
 

Genetik Mühendisliğin İnsan Üzerindeki Etkileri
 

Genetik mühendisliğin insan vücudunda fonksiyonel geni taşıyan viral vektörü kullanımına bakıldığında; tepkisi hala bilinmemektedir. Fonksiyonel genlerin nereye yerleştirildiğine dair hiçbir ipucu yok. Mutasyona uğramış genler yerine önemli genlerin yerini bile alabilirler. Bu nedenle, bu insan için başka bir sağlık durumuna veya hastalığa yol açabilir. Ayrıca, kusurlu genler fonksiyonel gen ile değiştirildiği için, genetik çeşitlilikte bir azalma olması ve eğer insanlar aynı genomlara sahip olacaksa, bir bütün olarak popülasyonun virüse veya herhangi bir hastalığa duyarlı olması beklenmektedir. Genetik mühendisliği, bilinmeyen yan etkiler veya sonuçlar da yaratabilir. Bir bitki veya hayvandaki belirli değişiklikler, bazı insanlarda, orijinal haliyle meydana gelmeyen, öngörülemeyen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Diğer değişiklikler, bir organizmanın insanlara veya diğer organizmalara toksik olmasına neden olabilir. Genetik mühendisliği bölümün kazanmak isteyen öğrenciler için en önemli derslerin başında biyoloji gelmektedir. Biyoloji özel ders sayfamızdan sizin için en ideal öğretmeni bulabilirsiniz. Ayrıca TYT Biyoloji konuları başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi ve sınavlara hazırlıkta yön verici bilgilere göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.
 

Genetik Mühendisi Olmalı mıyım? 
 

Bir genetik mühendisi olarak, insanların, bitkilerin ve hayvanların biyolojik yeteneklerini geliştirmek için genleri değiştireceksiniz. Bu alanda asıl amacınız insanların kaliteli yaşam sürmelerine yardımcı olmaktır. Bir gen terapisti olarak, genetik hastalıkları olan insan hastaları tedavi edeceksiniz. Aksi takdirde, tıbbi olmayan bir ortamda biyokimyacı veya biyofizikçi olarak çalışarak, bitkiler gibi besin bitkileri olarak kullanılan canlı organizmaları keşfedebilirsiniz. İşiniz zararlı organizmalar ve toksinlerle uğraşmayı içerecek. Genellikle tutarlı bir programla tam zamanlı çalışacaksınız.

Genetik Mühendisliği İş Alanları ve Kariyer Olanakları
 

Genetik mühendisliği araştırma bilim adamları, tüm araştırma programlarının proje liderleri veya yöneticileri olabilir. Profesyonel dergilerde önemli araştırma bulgularının yayınlanması ilerlemeye yol açabilir. Bazı genetik mühendisliği araştırma bilim adamları kendi danışmanlık firmalarını veya biyoteknoloji laboratuvarlarını kurabilirler. Genetik mühendisliği araştırma bilimcileri için istihdam görünümü çok iyidir. Genetik araştırmalara olan ilgi, birçok hastalığın olası tedavilerine ve tedavisine yol açan keşiflerle son birkaç yılda hızla artmıştır. Tıpta, tarımda ve özel sektörde genetik mühendisliği için gittikçe daha fazla uygulama bulunduğundan araştırma bilimcileri büyük talep görecek.

Genetik mühendisliği araştırma bilim adamlarının çoğu mikrobiyologlardır. Genetik materyali bir organizmadan izole etmek ve diğerine nakletmek için rekombinant DNA (deoksiribonükleik asit) teknikleri veya gen ekleme kullanırlar.

Genetiği değiştirilmiş ilaçlar, kimyasallar ve diğer ürünler, diğerleri arasında pirojen (sıcaklık) testi, mikrobiyal limit testi ve sterilite testi dahil olmak üzere çeşitli laboratuar testlerine tabi tutulur. Bulgularına dayanarak, genetik mühendisliği araştırma bilim adamları, geliştirdikleri ürünler için protokoller veya katı ürün standartları oluşturmalıdır. In vitro ("cam altında" veya test tüplerinde) geliştirilmelerinden sonra, bu ürünler kapsamlı in vivo ("canlı") testlere veya ürünün amaçlandığı popülasyonun temsili bir numunesi üzerinde testlere tabi tutulur. Sıklıkla bir biyoistatistikçi test verilerini ve sonuçlarını bir bilgisayar sistemine girer ve bunları analiz eder. Test tamamlandıktan sonra, bilim adamları sonuçları dikkatlice incelemeli ve ürün denemelerini detaylandıran kapsamlı bir rapor hazırlamalıdır.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Dil Bölümleri, Taban Puanları ve Meslekleri Nelerdir?

Dil Bölümleri, Taban Puanları ve Meslekleri Nelerdir?

Dil puanı ile yerleşebileceğiniz bölümler, taban puanları ve meslekleri. Dil puanı ile alan meslekler ve bölümlerin detaylı listesi blogumuzda.

Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları

Hukuk Fakülteleri Puanları ve Başarı Sıralamaları

En güncel hukuk fakülteleri puanları ve hukuk fakültesi başarı sıralamaları blogumuzda. En iyi hukuk fakülteleri burada.

Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

Diş Hekimliği Taban Puanları - Diş Hekimliği Sıralaması

2022 Diş hekimliği taban puanları ve sıralamaları açıklandı. En güncel diş hekimliği puanları ve sıralamalarını blogumuzda.

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek Seçiminde Bilinmesi Gerekenler

Meslek seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir. Mutlu bir hayat yaşamak için doğru meslek seçerken gençler bilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?