Spor'un Çok Ötesinde

Yazar: İbrahim Atakan A. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1548
Spor'un Çok Ötesinde
S por yapmanın zihinsel faydaları nedir? Spor insanın hayatına ne gibi kazanımlar sağlamaktadır. Düzenli bir hayat için spor yapmanın avantajları.

Sadece Spor dememek lazım... Çünkü sadece Spor değil. Asla değil! Sadece fiziksel gelişime katkısı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çok çok ötesinde, farklı alanlarda gelişimlere sebep oluyor. Bu kadar emin konuşuyorum çünkü yaşayarak gözlemledim. Ve sonrasında öğrencilerimde gözlemledim. Neyi mi gözlemledim?

Asosyal bir çocuğun derslerinde başarılı olması sizce yeterli midir? Bence asla değildir. Ders başarısını hayatla birleştirmek için sosyal olmak gerekmez mi? Spor harika bir araçtır. Egzersiz yapmak tarifi olmayan bir sihirdir. Düzenli egzersiz yapan bireylerin, hareketsiz bireylere göre çok daha başarılı olduğu ve daha huzurlu bir yaşam sürdükleri kanıtlanmıştır.

  1. Peki düzenli egzersiz neyi gerektirir?
  2. Sürekliliği gerektirmez mi?
  3. Süreklilik ve alışkanlıklar ne zaman kazanılır?
  4. Çocukluk zamanında edindiğimiz olumlu veya olumsuz alışkanlıklar ömür boyu bizimle olmuyor mu?

Tabiki oluyor. Siz çocuğunuzu bilim eşliğinde, düzenli egzersize yönlendiren veliler olmalısınız. Özgüvenin optimal olması, sosyal olmak, algının gelişimi ve sağlıklı bir psikoloji için spor çok büyük bir önem taşır.

10 yaşında futbol hayatına başlamış ve bu sayede birçok şey kazanmış birey olarak, dengeli bir hayat için harekete geçmenizi tavsiye ederim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin kitap okuma alışkanlıkları olmalı, sanat ile ilgilenmeleri ve düzenli spor yapmaları gerekiyor.

Bunları neden mi söylüyorum? Çünkü bunlar birbirlerine sımsıkı bağlı, hayati zincirlemelerdir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi ileride yoğun ve stresli hayatlar bekliyor olabilir. Bu stresli hayatlar içinde onlara erkenden alışkanlıklar kazandırmamız gerekiyor. Bu alışkanlıklar ileride onların stresten arınmalarına ve huzurlu yaşamalarına sebep olacaklardır. Unutmayın, egzersiz sürekliliği olan kişi beslenme ve uykusuna da dikkat eder. Düzen, başarıyı ve huzuru getirir.

Spor Eğitmeni - İbrahim Atakan Alkan

Etiketler

Yazar

İbrahim Atakan A.

İstanbul'un her yerinde zamanı ve konumu sizlere en uygun şekilde ayarlayarak çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Eğer bir sitede oturuyorsanız çalışmaları sitede gerçekleştiriy...

Benzer Yazılar
Siz Yaysınız, Çocuklarınızsa Sizden Çok İlerilere Atılmış Oklar

Siz Yaysınız, Çocuklarınızsa Sizden Çok İlerilere Atılmış Oklar

Çocuklarınızı kendi tutkuları, hayalleri doğrultusunda yetiştirin. Kendiniz gibi olmaya zorlamayın

Hayallerin Kadar Varsın

Hayallerin Kadar Varsın

Hayallerinin peşinden koşan bir insan eninde sonunda tutku ile çalışırsa o hayale ulaşır.

Uyku Düzeni-Beslenme-Spor-Başarı İlişkisi

Uyku Düzeni-Beslenme-Spor-Başarı İlişkisi

Öğrencilerin derslerinde ve hayatlarında başarılı olmalarına uyku düzeni, beslenme ve spor yapmanın katkıları nelerdir.

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyokimya nedir? Türkiye de biyokimyanın gelişimini nasıl, gelecekte biyokimya bölümü öğrencilerini neler beklemektedir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul