Kendini Keşfetmek İsteyen İnsan

Yazar: ABUZER U. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2592
Kendini Keşfetmek İsteyen İnsan
K endini keşfetmek isteyen insanların bilmesi gereken ve hayatlarında uygulaması gereken önemli bilgiler. Başarılı bir insan kendini nasıl keşfeder?

Hayat bize bahşedilmiş bir hazine ve bu hayat sadece bir defa yaşanan dönüşleri olmayan zamanlardan oluşuyor geçen her saniye kalan hayatımızdan aldığımız ödünçler. Ödünç diyorum çünkü o saniyeleri saatleri istenilen biçimde doldurmadığımız sürece daima borçlu olacağız hem hayatın kendisine hem kendi öz benliğimize. Eğer hayat sermayesinde borçlarımızı ödeyip kara geçmek istiyorsak yapmamız gereken bir kaç şey var.

Yaşınız kaç olursa olsun hiç bir şey için geç değil bunu asla göz ardı etmeyin Tolstoy'un bisikleti kavramı gelsin aklınıza. Doğru zamanda doğru adımları atmak için daima dikkatli olun hayatta doğru nefes almak bile önemliyken hayatın geneli için atılan adımların önemini asla aklınızdan çıkarmayın. Yapılmasını istediklerinizi mutlaka ama mutlaka önce siz yapın çocuklarınıza kitap oku deyip siz telefonla, televizyonla veya herhangi bir şeyle uğraşmayın. Sevdiklerinizle zaman geçirmeye özen gösterin çünkü bir sonraki dakikanın size bahşedilmemiş bir zaman dilimi olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Hayat aşırılıklardan uzak bir çizgide ilerler her ne olursa olsun hangi konu olursa olsun asla aşırıya kaçmayın bu konu sevgi,öfke,nefret,ders,... Her ne olursa olsun aşırılık kaliteyi düşüren bir etkendir. Yapacağınız işleri asla para hesapları yaparak planlamayın. Gerçeklikten uzaklaşıp bir lokma bir hırka yaşar giderim de demeyin çünkü o devir yıllar önce kapandı. Hayata dair bir yerlerde izler bırakın bu bir hayvan olabilir bitki olabilir ya da bir insan ama onlara güzel izler bırakın onları kırıp döküp kanatmamaya özen gösterin.

Her ne iş yapmayı planlıyorsanız o işin en iyilerinden biri olmak için uğraşın hani denir ya bu ülkenin kaliteli doktora, mühendise, öğretmene,... ihtiyacı var diye ama şunu unutur insanlar bu ülkenin kaliteli fırıncıya,oto tamircisine, duvar ustasına elektrikçiye, satış danışmanına,çiftçiye de ihtiyacı var. Hayatın kendisinin bir işi doğru ve hakkıyla yapan insanlara ihtiyacı var ve siz bunlardan biri olursanız emin olun hem mutlu hem kazançlı hem de gerçek bir insan olmanın huzurunu yaşarsınız. Bu dünyada asla yalnız yaşadığınızı ve dünyanın sizin etrafınızda dönmediğine kesinlikle kanaat getirin evet her birey özel farklılıkları ve güzellikleri var ama dünya hiç bir bireyin etrafında dönmüyor insana değer katan başkalarına kattıkları değer ve güzelliklerle ölçülür bu nedenle bırakın insanlar size bir değer verdiği zaman dünya size gülümsesin.Gülümsemek demişken hayatta en güzel şeylerden biri bir başkasının yüzüne bir tebessüm
kondurabilmektir. 
İhtiyacı olana uzanabilmektir, benlerimizden sıyrıldığımız vakit bizlerle dolu bir hayat daha muazzam güzelliklerle kapımızı çalar. Velhasılı kelam hayat gerçek manada insan olabilmeyi becermek, işini doğru yapmak ve dahi başkalarının hayatına tebessümle dokunabilmektir.

Türkçe Öğretmeni - Abuzer Uludağ 

Etiketler

Yazar

ABUZER U.

uzun yılların getirdiği özel ders tecrübesiyle her türlü sınava öğrenci hazırladım ve hazırlamaya da devam ediyorum.amacım sadece herhangi bir dersin öğretimini yapmak değil eği...

Benzer Yazılar
Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Matematik Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Matematiğin günlük hayatta ne işe yaracağını dair merak ettiğiniz tüm sorularınızın işte cevabı.

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyoloji+Kimya= BİYOKİMYA

Biyokimya nedir? Türkiye de biyokimyanın gelişimini nasıl, gelecekte biyokimya bölümü öğrencilerini neler beklemektedir.

İnsan Doğası Gereği Sürekli Bir Koşturmanın İçindedir

İnsan Doğası Gereği Sürekli Bir Koşturmanın İçindedir

İnsan doğası gereği doğduğu andan itibaren sürekli bir koşturmanın peşindedir. Peki bunun tam olarak sebebi nedir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?