Sırpça Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Sırpça Öğrenmenin Püf Noktaları

Yazar: Yasin G. | 12.07.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2069
Sırpça Nasıl Öğrenilir? Sıfırdan Sırpça Öğrenmenin Püf Noktaları
S ırpça öğrenmek istiyorum diyorsa tam senlik bir makale hazırladık. Sıfırdan Sırpça öğrenmenin tüm püf noktaları blogumuzda.

Sırpça öğrenmeyi hiç düşündünüz mü? Ben düşündüm ve öğrendim. Peki Sırpça nasıl öğrenilir?

Sırpçanın diğer dillere kıyasla pek gözde bir dil olmadığı bir gerçek. İngilizce, Fransızca, Çince, Rusça gibi diller varken Sırpça öğrenmeyi seçenler azınlık bir grubu oluşturuyor. Ben de bu grubun içindeyim ve size şunu söylemeliyim ki Sırpça on milyondan fazla kişi tarafından konuşulan bir dil. Yani Sırpça öğrendiğinizde tek başınıza kalmak gibi bir korkunuz olmasın.

Zeljko Joksimovic’in Lane Moje şarkısını tekrar dinlemeye aldığımı fark ettiğimde Sırpça öğrenmeye karar verdiğimi hatırlıyorum. Bu dil nedense beni kalpten etkilemeyi başarmıştı. Bu şarkı 2004 yılındaki Eurovision yarışmasında ikinci olmuş Sırpça bir şarkı. Sözlerin ahenginin kulağıma bu kadar hoş gelmesi bana bu maceraya atılmak için cesaret verdi. 

Sırpça öğrenmek için ne yazık ki kaynaklar biraz daha sınırlı. Fakat bu benim aştığım, sizin de aşabileceğiniz engeller. Eğer Sırpçayı gerçekten öğrenmek istiyorsanız size gideceğiniz yol hakkında bilgi verebilirim. Ben ozeldersalani.com sayesinde öğretmenime ulaştım ve bu keyifli macerama başladım. Sırpça özel ders sayfamızdan en iyi öğretmenleri keşfedebilirsiniz.

Sırpça Dil Seviyeleri Nelerdir?
 

Bir dili öğrenmek, yürümeyi öğrenmek gibi bir şey. Sırpçayı öğrenirken önce emekledim, sonra yürümeye başladım. Bugün ise koşabiliyorum. Bunu nasıl yapacağınızı keşfetmek için ‘Sırpça dil seviyeleri nelerdir?’ diye sormak doğru bir tercih.

Bunu ben de sordum. Cevabı bulduğumda ise Sırpçayı öğrenmeye başladığımda beni bekleyen adımları bir bir görebildim. Avrupa dillerinin pek çoğu gibi Sırpça da nesnelerin cinsiyete göre ayrımını temel alan eklemeli bir dil yapısına sahip. Bu durum işleri biraz karıştırsa da Sırpçada bazı basitlikler de yok değil. Örneğin Sırpça tıpkı Türkçe gibi yazıldığı gibi okunan bir dil. Evet kuralları epey bol fakat bu özelliğinin sağladığı kolaylık az da olsa diğer zorlukları örtüyor bence. 

Unutmadan eklemem gerek ki; Sırpçanın içinde Türkçe kökeninden gelen, türeyen yaklaşık dokuz bin kelime var. Öğrenmeye başladığınızda bunu benim gibi siz de fark edeceksiniz. Bu tanıma hissi bana dostane bir gülümseme gibi geldi, Sırpçaya daha da bağlanmam için beni teşvik etti.

Başlangıç, orta ve ileri seviye olarak ilerleyen bu süreç elbette ki günlük konuşmayla başlıyor. İletişim özünde basit bir şey, dil eğitimlerin de bu basitliği odak aldığını düşünüyorum, en azından Sırpça maceram bana bunu gösterdi.

‘Sırpça nasıl öğrenilir?’ diye çıktığım bu yolda ozeldersalani.com aracılığıyla ulaştığım öğretmenimle bu seviyelerin hepsini en verimli şekilde geçmeyi başardım. Artık daha detaylı olan konuşmaları anlayabiliyor, yazıları okuyabiliyorum. Bunun verdiği mutluluğu size tarif edemem.

Sırpça Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 

Her dil gibi Sırpça da emek ve sabır isteyen bir dil. Peki, Sırpça ne kadar sürede öğrenilir? Ben bugün Sırpça konuşabiliyorum. Fakat bunu demeye başladığım güne kadar geçtiğim yol uzundu. Yaklaşık 44 haftalık bir süreç Sırpça öğrenmeye karar verdiğinizde sizi bekliyor olacak.

Ben bu süreci en keyifli şekilde geçirdim. Yalan yok, zorlandığım çok zaman oldu ama sonunda Sırpça konuşabileceğim düşüncesi beni motive etti. Eğer aynı isteği gönülden paylaşıyorsanız eminim ki siz de bu yolda devam edeceksiniz.

‘Ben dil öğreneceğim.’ dediğimde etrafımdaki insanların ‘Hangi dil?’ sorusuna başka bir cevap beklediğine eminim. ‘Sırpça öğreneceğim.’ diye açıkladığımda ise pek çoğu bunun boş bir çaba olacağını düşündü. Fakat dedim ya bazı diller sizi kalpten etkiler, Sırpça da benim için böyleydi, o yüzden her çabamın bir karşılığı olduğuna inandım. Bu yüzden ‘Sırpça nasıl öğrenilir?’ diye sordum ve bu maceraya başladım. Başlangıçta tek başıma kelime ezberlemeye çalışırken Özel Ders Alanı sayesinde bulduğum öğretmenim bu macerada aynı zamanda benim yol arkadaşım oldu.

Sırpça Hangi Ülkelerde İşe Yarar?
 

Sırpçanın on milyondan fazla insan tarafından kullanıldığından bahsetmiştim. Peki, Sırpça hangi ülkelerde işe yarar?

Sırpça; Sırbistan ve Kosova’nın resmi dili, aynı zamanda Bosna-Hersek’in üç resmi dilinden biri ve Yugoslavya dilinin bir parçasıdır. Belki de bu yüzden ben Sırpça öğrenirken sadece bir değil, kültürü de öğreniyor gibi hissettim. ‘Sadece bu kadarcık yerde mi konuşuluyor bu dil?’ diye düşünebilirsiniz ama hemen önyargıya düşmeyin.

Makedonların birçoğu da Sırpça konuşabiliyor, aslında bakarsanız haritada ilerleyip Slav kökeninin dokunduğu yerlerden geçtiğimizde Sırpça bilen ya da aşina olan daha fazla insanla karşılaşmak mümkün. Bence Sırpçanın güzelliklerinden biri bu; kültürüyle birlikte yol alan bir dil.

Sırpça Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
 

Belli öğrenme metotları var. Fakat dil değiştikçe bu yöntemler de değişir. Peki, Sırpça öğrenme yöntemleri nelerdir?

‘Sırpça nasıl öğrenilir?’ diyerek atıldığım bu yoldaki bazı adımları sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle kendinize sahiden bu dili öğrenmek isteyip istemediğinizi sorun. Çünkü sizin en büyük destekçiniz bu isteğiniz olacak.

Sırpça ile tanıştığımda içimde hoş bir heyecan vardı, bu hevesle gramer kurallarını, fiil çekimleri kağıtlara yazıp gözümün önüne astığımı hatırlıyorum. Not çıkarmak dil öğrenirken verim alabileceğiniz bir tercih. Tabi bu tercihte Özel Ders Alanı aracılığıyla bulduğum öğretmenimin de etkisi çok büyük. Online Sırpça kursu sayfamızdan online demo derslere katılabilirsiniz.

Başka nelerden bahsedebilirim? Buldum. Bir dili öğrenirken sadece yazmak ve okumak yetmez. Konuşmak ve anlamak da çok önemli. Sırpçaya alışmak için beni bu maceraya çıkartan şarkı gibi şarkıları sık sık dinledim. Kulağımın alıştığı bu seslerin pratiğini ise öğretmenime borçluyum.

Sırpça artık hayatımın bir parçası. Bir gün Sırbistan’ı, Kosova’yı ya da Bosna-Hersek’i gezmeye gittiğimde sözlüğe ihtiyaç duymadan konuşabilecek olmak beni inanılmaz mutlu eden bir şey. Lane Moje’de geçen bir söz var: ‘Pitam samo da l' si sama ljude koje ne cujem’ bu sözü bizzat sizin için çevireyim; ‘Sadece gördüğüm insanlara sen yalnız mısın diye soruyorum.’

Hayır, yalnız değilim, değiliz. Sırpça etkileyici bir dünyaya aracı olan bir dil ve burada benim gibi öğrenmek için çabalamış, çabalayan çok kişi var. Eğer siz de bu dünyaya katılmak istiyorsanız Özel Ders Alanı en doğru kapı.

İlginizi çekebileceği düşündüğümüz diğer yazımız: Online İspanyolca öğrenme yöntemleri başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?