Online İspanyolca Öğrenme Yöntemleri

Yazar: Yasin G. | 07.04.2023 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 845
Online İspanyolca Öğrenme Yöntemleri
İ spanyolca nasıl öğrenilir? Sıfırdan İspanyolca öğrenmek isteyenlerin mutlaka izlemesi gereken yolları sizler için hazırladık. Keyifli okumalar :)

İspanyolca öğrenmek mi istiyorsunuz? Ben de istiyordum ama bu süreç uzun bir zaman ve yoğun bir çaba istiyordu. Bu yüzden senelerce erteledim. Belki de asla öğrenmeyecektim. Fakat çevremdeki örnekler sayesinde gelişen dijital dünya ile dil öğrenmenin kolay bir hale geldiğini gördüm. Benim de yaptığım ilk şey online İspanyolca öğrenme yöntemleri üzerine araştırma yapmak oldu.

Ne düşündüğünüzü biliyorum, ‘Online ders yüz yüze gibi olmaz, aynı verimi vermez.’ Bunlar çok doğal düşünceler, benim de aynı şeyleri düşündüğüm oldu. Ama ben yine umutluydum, sonuçta artık İspanyolcayı daha rahat ve kolay şekilde öğrenme imkânım vardı. Online İspanyolca öğrenme yöntemleri varken faydalanmamak yanlış olurdu. Online İspanyolca kursu sayfamızdan en iyi İspanyolca öğretmenlerimizi inceleyebilir ve ders talebi oluşturabilirsiniz. 

Özel Ders Alanı ile bu sırada karşılaştım. Online Akademi seçenekleri tam olarak benim aradığım şeydi. Eğer online ders için endişeniz varsa ücretsiz deneme dersi kafanızdaki soru işaretlerini silmek için gayet cazip bir seçenek. Bundan faydalanmış biri olarak sizi bekleyen süreçten birazcık bahsetmek istiyorum.

Bana sorulan ilk soru İspanyolcayı neden öğrenmek istediğimdi. Önünüze sıralanan seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Ben ‘kültür, hobi’ seçeneğine tıklamıştım çünkü İspanyolca merak ettiğim ama bir türlü yanaşamadığım bir dildi. 

Sonrasında ise seviyeniz, ders almak istediğiniz gün, saat ve bu eğitime ayırabileceğiniz bütçe sırayla size soruluyor. Bu soruların sebebi ise ozeldersalani.com platformunun bizim şartlarımıza en uyumlu olabilecek öğretmeni seçmeye çalışması. Ben kendi öğretmenimle bu sayede tanıştım.

İspanyolca çok keyifli bir dil. Abartmıyorum, hala İspanyolca maceram bitmiş değil ama bitiş çizgisine yakınım. Hala öğrenmekten sıkılmadım, diğer diller nasıl pek bir fikrim yok. Ancak bu dili o kadar sene beklemiş ve kavuşmayı başarmış biri olarak İspanyolcanın son derece canlı, enerjik bir dil olduğunu söyleyebilirim.

İspanyolca Kolay Öğrenilir Mi?
 

İspanyolca dünyada en çok konuşulan beş dilin arasında. Üstelik dünyada en fazla resmi olarak kabul edilen dil! Bu dilin ne kadar insan tarafından konuşulduğunu bir düşünün, sayı epey fazla. Peki İspanyolca kolay öğrenilir mi?

Kendi adıma çok zorlandığımı söyleyemem, elbette ki başlangıçta şakır şakır konuşamıyordum. Fakat zaman geçtikçe öğrenmek kolaylaştı. Araştırmalara göre de İspanyolca öğrenilmesi en kolay diller arasında. Bana sorarsanız bu kolaylığın sebebi gramer yapısının son derece anlaşılır olması.

Türkçeye benzemiyor tabi ki ama eğer İngilizceye aşinalığınız varsa online İspanyolca öğrenme yöntemleri size daha kolay gelecek. Benim için öyle oldu. İtiraf etmek gerekirse İspanyolcanın kulağa gelen tınısı çok hoşuma gidiyor, kendi içinde ahengi olan bir dil.

Ben bu süreçte dil öğrenirken sadece konuşmanın değil, aynı zamanda bir kültürün de öğrenildiğini keşfettim. İspanyolcanın konuşulduğu ülke sayısı cidden çok fazla, Latin ülkelerinin dışında pek çok ülkede yaşayan İspanyol kökenli insanlar sayesinde dünyanın neredeyse her kıtasında bu dilin konuşulduğu bir yer var. Özel Ders Alanı aracılığıyla aldığım online dersler sırasında bu çeşitlilikle tanıştım.

Dürüst olacağım, bu kalabalık beni biraz şaşırtsa da aynı zamanda motive etti. Bu kadar çok insanın konuşabildiği bir dili ben de öğrenebilirdim, ki öğrendim. Online İspanyolca öğrenme yöntemleri avantajları bol olan bir seçenek. Bence online dersin yalnızca size özel olması en büyük artısı. Öğretmenim ve benim dışımda kimsenin olmadığı bu dersler İspanyolcayı daha çabuk kavramamı sağladı. Bunun yanı sıra da kültüre dair merak ettiklerimi öğretmenime rahatça sorabiliyordum.

Yollarda vakit öldürmeyip, kendi evimde, kendi odamda bir ekran aracılığıyla ders almak da online dersin bir diğer artısıydı. İspanyolca benim dünyamda yaşanan bir maceraydı. Bu yüzden yabancı bir dili öğreniyormuş gibi değil de eski bir dostumla tanışıyormuş gibi hissediyordum. Sahiden, sonuçta İspanyolca benim zamanında tanışmak istediğim ama cesaret edemediğim bir dosttu. Online İspanyolca öğrenme yöntemleri ise buna aracı oldu.


 

İspanyolca samimi bir dost. O yüzden onu tanımak gayet kolay.

İspanyolca Seviyeleri Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 

Dil öğrenirken geçilmesi gereken aşamalar var. İspanyolca dil seviyeleri diğer Avrupa dilleri gibi başlangıç (A1, A2), orta (B1, B2) ve ileri düzey (C1, C2) olarak ayrılıyor. Peki, İspanyolca seviyeleri ne kadar sürede öğrenilir?

“Ne kadar hızlı öğreneceğin sana bağlı.” Öğretmenime bu soruyu sorduğumda aldığım yanıt buydu. İspanyolca öğrenmek en az bir yıla yayılan bir süreç. Online İspanyolca öğrenme yöntemleri de öyle. Evet öğrenmesi kolay fakat hakkını vererek öğrenmek istiyorsanız zamanınızdan birazcık fedakârlık etmeniz gerekiyor.

İspanyolcanın seviyeleri birbirinden farklı eğitim süresine sahip. Ben başlangıç seviyesindeyken yaklaşık 80-100 saat İspanyolca dersi için ayrılmıştı, ilerideki derslerimin de bu civarlarda süreceğini sanıyordum ama İspanyolca seviye atladıkça derinleşen bir dil. Bu yüzden ders saatlerimin artması yerinde bir tercihti. Hiç sıkılmadım mı? İnsanım ben de tabi sıkıldığım anlar oldu ama bu dil öğrendikçe keyfini hiç kaybetmedi.

Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı (CEFR) tarafından İspanyolca için belirlenen bu seviyeleri online ders ile öğrenmek çok daha rahat. Kendime uygun olan gün ve saatleri seçtiğim için İspanyolca öğrenirken zamanımın kontrolü bendeydi. Özel Ders Alanı bu seçim için bana oldukça kolaylık sağladı. İspanyolca özel ders sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Dil öğrenirken seviyeleri bir bir geçmenin tatlı bir hoşnutluğu var. İspanyolcada anlamaya başladığım cümleler değiştikçe, daha fazla kelimeyi doğru kullandıkça açıkçası kendimle gurur duydum. Bu maceraya başlarken içimde ufak bir geç kalmışlık hissi vardı ama İspanyolcanın kolaylığını kavradıktan sonra bu his ortadan kalktı, yerini İspanyolca öğrenmenin verdiği mutluluğa bıraktı.

Online İspanyolca Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?
 

İnternet dil öğrenirken kullanılabilecek bir kaynak. Peki, online İspanyolca öğrenme yöntemleri nelerdir?

Buna vereceğim ilk cevap online İspanyolca öğrenme yöntemleri olmalı, İspanyolca öğrenirken en fazla faydalandığım şey ozeldersalani.com aracılığıyla aldığım online dersler oldu. Tabi ki internetteki kaynaklar bununla sınırlı değil. Öğretmenimin önerisiyle faydalandığım birkaç yöntemden de size bahsetmek istiyorum.

“Online İspanyolca öğrenme yöntemleri” diye arama yaptığınızda karşınıza çıkan sitelerden bazılarının içinde görsel anlatımlar var. Kabul birkaçının çizimi oldukça gülünç ama bunlar günlük konuşmada kullanılan kalıpların akılda daha iyi kalmasını sağlıyor. Kelimelerin doğru telaffuzu için de bazı sesli uygulamalar mevcut, kelimeleri sizin için okuyan sesle istediğiniz kadar tekrar edebiliyorsunuz, ben bu tarz uygulamaları sık sık kulandım.

Online deneme sınavları ise İspanyolca öğrenmeye başladıktan bir süre sonra kullandığım bir seçenek oldu. Öğretmenimin yaptığı denemeler elbette ki daha iyi ve kapsamlıydı ama başka bir sınavdan da onay almak insanı ilginç bir biçimde motive ediyor.

Aklıma ilk gelen fakat sıfır bilgi ile kullanmaktan çekindiğim kaynaklar ise hepimizin karşısına gayet çıkabilen şarkılar, diziler ve filmler oldu. Başlangıçta şarkılar ile sınırlı kalmak daha doğru bence. Çünkü anlamlarından ziyade İspanyolca sesine alışmak için şarkılar ideal. Hem şarkı dinlemenin ayrı bir kolaylığı var. Ben bir yere giderken ya da başka bir şey yaparken de şarkı dinleyebiliyordum.

İspanyolca öğrenmek kaynakları her yönden kullanmaya çalıştığım bir serüven oldu. Bu serüvenin tadını her adımda çıkardığım için memnunum. Bir zamanlar küçük bir istek olarak aklımda doğan İspanyolca öğrenme fikrini aradan seneler geçse de gerçekleştirebildiğim için mutluyum. İspanyolca nasıl öğrenilir? başlıklı makalemizi de incelemenizi tavsiye ederiz. 

İspanyol romancı Cervantes’in bir sözü var: ‘Yaşamak ve öğrenmek güzel şeylerdir.’ Sahiden de öyle. Özellikle bu sözü orijinal diliyle okumayı öğrenmiş biri olarak anlamını fazlasıyla hissedebiliyorum.

Siz de bu hissi paylaşmak istiyorsanız ve benim gibi bazı şeyleri erteliyorsanız, Özel Ders Alanı aracılığıyla ulaşabileceğiniz Online Akademi yerinde bir tercih.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
İspanyolca Öğrenenlere Kitap ve Uygulama Önerileri

İspanyolca Öğrenenlere Kitap ve Uygulama Önerileri

İspanyolca öğrenenlere yol haritası olması niteliğinde kitap ve uygulama önerilerimiz blogumuzda. İşte ispanyolca öğrenmek için yararlanacağınız kitap ve uygulama listesi.

İspanyolca Öğrenme Yolları, İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca Öğrenme Yolları, İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca öğrenme yolları nelerdir? İspanyolca öğrenmek zor mu? İspanyolca öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız tam sizlik bir makale hazırladık..

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?