İspanyolca Öğrenme Yolları, İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

Yazar: Yasin G. | 24.10.2022 - 7 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1472
İspanyolca Öğrenme Yolları, İspanyolca Nasıl Öğrenilir?
İ spanyolca öğrenme yolları nelerdir? İspanyolca öğrenmek zor mu? İspanyolca öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız tam sizlik bir makale hazırladık..

21 ülkede resmi dil olarak kabul edilmiş ve 400 milyon kişi tarafından anadil olarak kullanılan İspanyolca, önemli dünya dillerinden biri olarak kabul görmektedir. Peki, İspanyolca nasıl öğrenilir bunun için hangi yol izlenmelidir? Bu yazımızda ilgililerine İspanyolca öğrenme yolları ile ilgili tavsiyeler vermek istedik.

Neden İspanyolca Öğrenmeliyim?
 

Öncelikle İspanyolca öğrenmenin size ne gibi avantajlar sağlayacağına ve bu dili neden öğrenmeniz gerektiğine bir bakalım. Ardından İspanyolca öğrenme yolları ile ilgili tavsiyelerimiz olacak. 

 • Son zamanlarda gittikçe popüler hale gelen bu dili öğrenmek için 20 milyondan fazla insanın harekete geçtiğini söyleyebiliriz. Bu rakam her sene düzenli bir artış göstermektedir. Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında Çinceden sonra ikinci sırada gelen İspanyolca, dünya kültüründe önemli bir yere sahiptir. Eğer ders almak isterseniz İspanyolca özel ders sayfamızdan sizin için en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 
   
 • Dünyada bu kadar fazla konuşulan bir dilin iş dünyasındaki etkisinden bahsetmemek de olmaz. Kariyerinizde bir adım önde olmak için ikinci dile sahip olmak ciddi anlamda önem arz eder. Bu ikinci dil neden dünyada en çok konuşulan dillerden biri olmasın? İspanyolcanın yakın zamanda iş dünyasında da önem kazanacağını düşünmekteyiz.
   
 • Bu dili popüler kılan sebeplerden biri de öğrenmenin zor olmamasıdır. Özellikle İngilizce biliyorsanız ve dolayısıyla Latin alfabesine hakimseniz bu dili öğrenmek sizin için çok daha kolay olacaktır. İki dil arasında birçok ortak kelime bulunurken harfler de neredeyse aynıdır. İngilizce özel ders sayfamızı inceleyip öğretmen araştırması yapmanızda hafta olacaktır. 
   
 • Sanat, müzik, dans deyince akla ilk gelen Latin kültürüne hakim olmak istemez misiniz? İspanyolca ile bu kültüre ait film ve müzikleri keyifle takip edebilirsiniz.
   

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?
 

Bu dili neden öğrenmeniz gerektiğinden ve size katacaklarından bahsettikten sonra gelelim İspanyolca nasıl öğrenilir ve hangi aşamalar takip edilmelidir? Bunun için takip etmeniz gereken adımları sıralayalım.

 • Öncelikle kendinize bir hedef ve zaman çizelgesi oluşturun. Dil öğrenme sürecini ne kadar zamanda tamamlayacağınız ve buna günde kaç saat ayıracağınız gibi konularda net ve gerçekçi hedefleriniz olsun.
   
 • Dil öğrenirken belki de en önemlisi kelime bilgisidir. İspanyolca öğrenme yolları ile ilgili size tavsiye vermemiz gerekirse, kelime haznenizi geliştirmeye öncelik göstermenizin iyi olacağını söyleyebiliriz. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar akıcı konuşur ve kendinizi ifade edersiniz.
   
 • Kelime bilgisi pratik konuşma için avantaj sağlasa da doğru anlama gelen cümleler kurmak için gramer bilgisine ihtiyacınız vardır. Ekler, kipler, kalıplar vs. dilbilgisine hakim olarak öğrenilir.
   
 • İspanyolca kitap, gazete haberi, diyalog gibi metinleri okuyarak dile göz aşinalığınızı artırabilir ve kelime haznenizi geliştirebilirsiniz.
   
 • Okumanın yanı sıra İspanyolca müzikler, haberler dinleyip filmler izlerseniz, telaffuzunuzu geliştirebilir ve dile daha iyi hakim olabilirsiniz.


İspanyolca Dil Kursları
 

İspanyolca nasıl öğrenilir denildiğinde akla gelen ilk seçenek iyi bir dil kursuna kaydolmak ve profesyonel eğitim almaktır. Bunun için yurtdışına çıkma şartı da aranmaz. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bir sürü dil eğitimi veren kurs ve okullar mevcuttur. İspanyolca öğrenmek istiyor ve bu dile ait gramer, telaffuz, kelime bilgisi gibi her şeye hakim olmak istiyorsanız, iyi bir dil okulu için arayışa geçebilirsiniz.

Elbette bu seçenek için zamana ve ayrı bir bütçeye ihtiyacınız vardır. Çalışanlar için dil okuluna vakit ayırmak pek mümkün olmasa da öğrenciler boşluklarını bununla doldurabilir. Dil eğitimi almak istiyorum fakat buna maddi gücüm yetmiyor diyorsanız kursların indirim dönemlerini takip edebilir ya da yüksek puan karşılığında burs veren sınavlarına girerek şansınızı deneyebilirsiniz. Ayrıca öğrenciyseniz okulunuzun anlaşmalı olduğu bir dil kursu olup olmadığını mutlaka araştırın.

İnternetten İspanyolca Öğrenilir Mi?
 

İnternet, İspanyolca öğrenme yolları içinde sayabileceğimiz bir mecradır. Bir dil kursuna gitmek için yeterli vaktiniz ya da bütçeniz yoksa online platformun sunduğu imkanlardan faydalanmanız mümkündür. Bunun için uzaktan eğitim veren, dil kursundan daha uygun miktarlar talep eden ücretli dil eğitimlerini araştırabilir ya da ücretsiz dil eğitimi sağlayan uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca Online İspanyolca dersleri sayfamızdan ders alabileceğiniz en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Telefonunuza ya da bilgisayarınıza indireceğiniz birden fazla dilbilgisi, telaffuz, kelime bilgisi öğreten uygulama ve sözlükler vardır. İspanyolca seviyenize göre bu aplikasyonları değerlendirebilir ve size uygun olanı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca YouTube gibi ücretsiz video içeriği sağlayan sitelerdeki dil eğitimi kanalları ve videoları da dil öğrenmek için harika bir seçenektir. Instagram, Twitter ve Facebook kullanıyorsanız, bu mecralardaki İspanyolca pratik bilgileri veren sayfaları da takibe almanızı öneririz.

İspanya’da İspanyolca Öğrenmek
 

Dil kurslarında eğitim almak ve online platformlardan yararlanmak dil öğrenmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte İspanyolca nasıl öğrenilir denildiğinde belki de en etkili yol, kısa bir süre de olsa İspanya’da bulunmanızdır. Eğer böyle bir şansınız varsa mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü o kültürün içinde, o dili anadili olarak konuşan insanlarla bir arada bulunmak, İspanyolcaya en iyi şekilde hakim olmanız sağlayacaktır.

Öğrenciyseniz Erasmus değişim programı ile kurumsal bir firmada çalışansanız da iş yerinizin yurtdışı kadrosu imkanı ile İspanya’ya gitme şansınızı deneyebilirsiniz. Özellikle Barselona ve Madrid gibi İspanyolcanın daha net konuşulduğu, büyük şehirlerde kısa bir süre kalırsanız dili kalıcı şekilde öğrenebilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa da İspanyolcayı hayatınızın içine koyarak ve gerekli eğitimleri alarak dili öğrenmeniz mümkündür.

İspanyolca Öğrenmek İçin İpuçları
 

Hedeflerinizi ve dil eğitimini nasıl alacağınızı belirledikten sonra hayatınızın içine katacağınız birkaç ufak ipucuyla dil öğrenme sürecinizi daha kolay hale getirebilirsiniz. İspanyolca öğrenme yolları ve ipuçları:

 • Günlük hayatınızın içine ufak ufak İspanyolca esintileri serpiştirin. Mesela telefon dil ayarınızı bu dil olarak değiştirebilir, aile fertlerinizi ve arkadaşlarınızı rehberinize İspanyolca sıfatlarla kaydedebilirsiniz.
   
 • Gün içinde size sorulan, basit sorulara İspanyolca yanıtlar verin ve günaydın, merhaba, iyi geceler gibi kalıpları bu dilde kullanın.
   
 • İspanyolca öğrenme yolları içerisinde online platformlarda yabancı dizi, film izlemek son zamanlarda sıklıkla gerçekleştirdiğimiz bir aktivite. Altyazılı başladığınız dizi ve filmleri ikinci kez yazısız izleyin ve ne demek istediğini anlamaya çalışın. Gerekirse videoyu geri alıp tekrar izleyin.
   
 • İspanyolca şarkılar dinleyin ve bunlara eşlik etmeye çalışın. Başta biraz zorlansanız da kulağınız sözlere ve ritme aşina oldukça akıcı bir şekilde söylemeye başlayacaksınız. Dinlerken şarkı sözlerinin ne anlama geldiğini de idrak etmeye çalışın.
   
 • Dizi izlemek ve şarkı dinlemek telaffuzunuzu geliştirecek olsa da dilbilgisine ve kelimelerin doğru yazımına hakim olmak için mutlaka kitap, dergi, gazete okuyun.
   
 • Son olarak dilini öğrendiğiniz kültür hakkında bilgi sahibi olun. Dildeki atasözü gibi sık kullanılan kalıpları anlamlandırmanız için kültüre hakim olmanız gerekir. Bu sayede dili öğrenmeniz de kolaylaşır.

İspanyolca öğrenme yolları ile ilgili diğer merak ettiğiniz soruları sizin için yanıtladık.

Sık Sorulan Sorular
 

Kendi Kendime İspanyolca Öğrenebilir Miyim?
 

Son zamanlarda teknoloji ve internetteki gelişimi göz önünde bulundurarak bu soruya evet diyebiliriz. Online platformlardaki içeriklerden ve kitaplardan faydalanarak rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İspanyolca Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 

Bunu belirleyecek olan sizin program ve hızınızdır. Bununla birlikte yaklaşık bir yıl içinde İspanyolca öğrenebilirsiniz.

İspanyolca Öğrenmek Ne İşe Yarar?
 

Geleceğin dilleri arasında kabul edilen bu dili öğrenmek iş hayatınızda size avantaj sağlayacağı gibi genel kültür birikiminizi de artırır.

İspanyolca En İyi Nerede Öğrenilir?
 

İspanyolcanın anadil olarak konuşulduğu Barselona, Madrid gibi şehirlerin yanı sıra bu dil en iyi Güney Amerika’da öğrenilir.

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca Öğrenmenin Püf Noktaları, İpuçları

Fransızca öğrenmenin püf noktaları ve ipuçları sizler için hazırladık. Sıfırdan fransızcayı kendi kendine öğrenmeye hazır mısın!

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Kendi Kendine Rusça Öğrenmek İçin En İyi Yöntemler

Rusça öğrenmek için nereden başlamalıyım. Sıfırdan rusça öğrenmek istiyorum, kendi kendime rusça öğrenmenin püf noktaları nelerdir.

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe (Hollandaca) Nasıl Öğrenilir, Felemenkçe Geliştirmenin Püf Noktaları?

Felemenkçe nasıl geliştirilir? Hollandaca öğrenmek zor mu? Felemekçe öğrenmek için tüm püf noktalar ozeldersalani.com'da.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?