Sınavlara Son Bir Ay Kala Neler Yapılmalıdır?

Yazar: Sefa Ö. | 21.04.2021 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 14749
Sınavlara Son Bir Ay Kala Neler Yapılmalıdır?
S ınavlara son 1 ay kala yapılması gerekenler neledir. Son 1 ayda sınava hazırlanan öğrencilerin mutlaka dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir.

Sevgili Öğrenciler;

Sizler bu milletin, bu toprakların geleceğisiniz. Gerek yaptığınız çalışmalar ve projelerle, gerekse kişilik ve duruşunuzla geleceğimize ışık tutacaksınız. fakat bu süreçte gercek bir “SİZ” olana kadar birçok sınava tabii tutulacaksınız.

Bu sınavlar bazen yazılılarınız olacak, bazen vize-finalleriniz, bazen LGS, bazen YKS, bazen ALES, bazen KPSS-DGS ve daha birçok isimde karşınıza çıkacak sınavlar… Özellikler uzun vadeli hazırlandığınız sınavlar sizleri mental olarak ve bedenen çok yıpratabilecek. Bu konu da emin olun bende sizinle aynı fikirdeyim. Fakat ne yazık ki günümüzde eğitim sistemimiz bunu gerektiriyor.

Öyle bir sınav geliyor ki karşınıza, bu sınav hayatınızın dönüm noktası olabiliyor. İşin en tehlikeli yanı ise siz bunu o an değilde yıllar sonra anlıyorsunuz. Amacımız sizlere yılların geçmesine izin vermeden bazı gerçekleri gösterebilmek. İşte hayatınızı bu denli etkileyecek olan sınavlara da gerçek manada bir hazırlık gerekiyor. Hem mental olarak, hem fiziksel hem çevresel olarak bir hazırlık istiyor böylesi sınavlar…

Bu sınavlardan iki büyük sınav olan LGS ve YKS için ise artık sadece bir ayınız kaldı. Gelin hep birlikte son bir ay neler yapmalıyız konuşalım. Öncelikli olarak şunu bilmelisiniz ki bu sınav hayatınızın dönüm noktası olduğu kadar, hayatınızın son noktası değil. Bu sınavda kötü alırsam hayatım kararır diye düşünmeyen. Kader her zaman gayrete aşıktır. İsteyen herkese bir kapı açılır. Fakat elinizde böyle güzel bir fırsat varken de dönüm noktanızı kötü yönde etkilemeyin.

Hemen hemen bir yıl boyunca tek odağınız bu sınavlar oluyor. Hazırlanıyorsunuz, çaba sarf ediyorsunuz, birçok zevkinizden vazgeçiyorsunuz. O yüzden son bir ayınızı yine elinizden geldiği kadar iyi değerlendirip takdiri Allah’a bırakmak gerekiyor.

Peki bu süreçte en çok neye dikkat etmeli?

Son bir ay da en çok dikkat edeceğiniz konu içsel motivasyonunuzdur. Sadece olumlu noktalara odaklanın. Bu sınavda 6 yanlış yaptım of demek yerine bu sınavda 34 doğrum var gelecek sınav daha çok doğru yapmak için uğraşacağım demelisiniz. Sürekli olumlu olmak sizi hazır ve diri tutacaktır. Çünkü kendinizi motive edemezseniz başarılı olma oranınız azalır.

Son tekrarlarınızı yapıp eksik konularınızı tamamlayın. Yapamadığınız konu ya da sorular için ilgi öğretmen ve eğitimcilerinizden yardım alıp, destek isteyin. Bu süreçte emin ol herkes sizlere yardım etmek için çaba sarf ediyor olacak. Konular tamam ise artık tamamen deneme çözün. Her denemeye işte o sınav bu sınav diyerek girin. O heyecanı yaşayın her denemede. Unutmayın ki her deneme bir önceki denemeden daha iyi olmayabilir, lakin her deneme sonrası yapamadığınız soruları not alın.

O soruyu konuyu bilmediğiniz için mi yapamadınız yoksa heyecan veya dikkatsizlik yüzünden mi? Konu eksiği varsa hemen giderin. Dikkatsizlik ve heyecan için sınavda tam odaklı olun, aklınıza bir şey takmadan odaklanın. Burası çok önemli ki, denemede yapamadığın soruları sakın es geçme, o sorular senin zayıf halkan ve en güçlü gemiler zayıf halkalar yüzünden batabilir. O yüzden onları çözüp diğer denemeye öyle girin. Sonra vitesi beşe takıp gaza basın artık son düzlüktesiniz. Yol açık yol sizin. Önce her gün deneme yapın son 10 gün ise denemeleri günde ikiye çıkarın öğleden önce ve öğleden sonra. Tüm soru tiplerini görüp,çözmeye çalışın.

Son bir aylık süreç aslında FORMULA yarışlarına benzer. Başlangıçta her araç yüksek hızda ilerler, fakat tur sayıları arttıkça gerçek liderler belli olmaya başlar. Gerçek kazananlar yokuş ve virajları en iyi şekilde atlatanlar olur. İşte aynen bu şekilde, sınavlar içinde herkes bir istek ve gayretle başlar. Fakat sınavları kazananlar son bir ay da gerçek temposunu ortaya koyup, hayalini kuran, inanan,çalışan, isteyen ve geleceğine ışık tutmak isteyen insanlar olur.

Sizlere dilimin döndüğü kadar yardımcı olmak istedim,umarım faydalı olmuşumdur. Unutmayalım ki “RUHUNUZ ŞARKI SÖYLERSE, HAYAT SİZİ DANSA KALDIRIR.”

Hepinize başarılar…
Allah yar ve yardımcınız olsun.
Matematik Öğretmeni - Sefa Özdeniz 

Etiketler

Yazar

Sefa Ö.

***Online Birebir Matematik Dersleri veriyorum.  Velilerim benim en değerli referanslarımdır. Yorumlar kısmından geçmiş çalışmalarımızın bir kısmı hakkında fikir sahibi ola...

Benzer Yazılar
Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlama : Eğitim Üzerinde ki Etkileri ve Yaklaşım Türleri

Kodlamanın eğitime olan etkileri nelerdir. 8-16 yaş grubuna verilen kodlama eğitimleri çocukların analitik zeka gelişimini yaşıtlarından daha hızlı geliştirmeye ve aktif olarak kullanarak başarıya ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.

Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk Eğitimler ve Farkındalık

İlk eğitimler ve farkındalık, okul öncesi eğitime dair her şey!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?