Sınav Stresini Azaltma Teknikleri

Yazar: MEHMET Y. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1042
Sınav Stresini Azaltma Teknikleri
Ö ğrencilerin sınav streslerini azaltmaları için bazı öneriler. 6 adımda sınav stresini minimuma indirin.

Öğrencilerin sınav streslerini azaltmaları için bazı öneriler.

Sınav anı ve deneme stresi ile ilgili notlar:

1. Amacımız stres olmadan sınava girmek değil, stresimizi yönetebilmek ve stres altında da soru çözebilmek. Gerçek sınavda mutlaka stres olacaksınız. Haliyle bu stresi ne kadar iyi yönetebilirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz.

2. Temel olarak sınavlarda karşınıza görmediğiniz ya da bilmediğiniz çok az soru çıkıyor. Soruların ve problemlerin benzerlerini her gün çözdüğünüz test kitapları ve problemler sorularında gördünüz. Önemli olan bunları doğru hatırlamak.

3. Sınavdan önceki kahvaltınızda ağır yiyeceklerden kaçının. Özellikle karbonhidrat çok az tüketin. Sınavda şekerinizi dengelemesi için kuru üzüm, kuru kayısı, ceviz vb. birkaç adet yiyecek tüketebilirsiniz. Sınav anı stresi ile beraber kan şekerinizde meydana gelen ani hareketler moralinizi düşürebilir, enerjisiz hissetmenize sebep olabilir.

4. Sınav başında ve sınav anında dik oturmaya, kararlı oturmaya dikkat edin. Eğik oturmak, kafaya el yaslamak, boynu bükük oturmak gibi güçsüz oturuşlar sınav korkunuzu ve sorulardan korkunuzu hem gösterir hem de kendinize korkuyu aşılamanıza sebep olur. Sorulardan korkmadığını hal ve hareketlerinize yansıtırsanız önce kendiniz inanırsınız bu da moralinize yansır, netlerinizi yükseltir.

5. Kendinize ve arkadaşlarınıza "yavaş çözüyorsun, zamanla olur, yapamazsan üzülme, ilerde olacak, heyecan yapma, vb." gibi cümleler asla kurmayın. Size bu tarz konuşan herkesle, sizin sınav sonuçlarınızla ilgili iyi ya da kötü yorum yapan herkesle ilişkinizi kesin. Netleri iyi bile olsa ya da çalışkan bile olsa size zarar verir. Başkalarına yapılan yorumlardan kendinize faydalı kısımları danışarak alın ama asla kendinizi başkası ile kıyaslamayın.

6. Türkçede her denemede paragraf ve dilbilgisi sorularını ayırın. İkisini ayrı ayrı analiz edin. Paragrafta çıkan soru sayısına göre 2-4 arası yanlışa kadar sorun yapmayın, zamanla oturacaktır. Dilbilgisi kısmını da gördüğünüz sorulara göre inceleyin.

Matematik-Geometri Öğretmeni - Mehmet Yavaş

Etiketler

Yazar

MEHMET Y.

Yalnızca kendi evimde ders veriyorum. Ek iş olarak değil tam zamanlı özel öğretmenlik yapıyorum. Hem Matematik hem Geometri alanında lise düzeyinde dersler veriyorum. ODTÜ mezun...

Benzer Yazılar
Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Öğrencilerin en büyük sıkıntısı olan stresin önüne nasıl geçilir. Özel dersin öğrencilerde ki stres üzerine etkileri nelerdir.

Stres Yönetimi ve Eğitimde Başarı İlişkisi

Stres Yönetimi ve Eğitimde Başarı İlişkisi

Stres yönetimi nasıl yapılır. Sınavlara hazırlana öğrenciler stres ile nasıl baş edebilirler. Başarılı bir hayat için stres yönetimi nasıl yapılır?

Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı

Sınav ve Ders Kaygısı Yüzünden Özgüven Kaybı

Türkiye'de özellikle son yıllarda sürekli değişmekte olan eğitim sistemi elbette ki en büyük olumsuzluğu öğrenciler üzerinde gösteriyor.

Öğrencilerin Akademik Başarısızlıkları Altında Yatan Sebebler Nelerdir?

Öğrencilerin Akademik Başarısızlıkları Altında Yatan Sebebler Nelerdir?

Öğrencilerin akademik başarısızlıkları altında yatan birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi öğrencinin psikolojisidir.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?