Sınav Stresini Azaltma Teknikleri

Sınav Stresini Azaltma Teknikleri
MEHMET Y.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Şub 17, 2021
73

Öğrencilerin sınav streslerini azaltmaları için bazı öneriler.

Sınav anı ve deneme stresi ile ilgili notlar:

1. Amacımız stres olmadan sınava girmek değil, stresimizi yönetebilmek ve stres altında da soru çözebilmek. Gerçek sınavda mutlaka stres olacaksınız. Haliyle bu stresi ne kadar iyi yönetebilirseniz o kadar başarılı olabilirsiniz.

2. Temel olarak sınavlarda karşınıza görmediğiniz ya da bilmediğiniz çok az soru çıkıyor. Soruların ve problemlerin benzerlerini her gün çözdüğünüz test kitapları ve problemler sorularında gördünüz. Önemli olan bunları doğru hatırlamak.

3. Sınavdan önceki kahvaltınızda ağır yiyeceklerden kaçının. Özellikle karbonhidrat çok az tüketin. Sınavda şekerinizi dengelemesi için kuru üzüm, kuru kayısı, ceviz vb. birkaç adet yiyecek tüketebilirsiniz. Sınav anı stresi ile beraber kan şekerinizde meydana gelen ani hareketler moralinizi düşürebilir, enerjisiz hissetmenize sebep olabilir.

4. Sınav başında ve sınav anında dik oturmaya, kararlı oturmaya dikkat edin. Eğik oturmak, kafaya el yaslamak, boynu bükük oturmak gibi güçsüz oturuşlar sınav korkunuzu ve sorulardan korkunuzu hem gösterir hem de kendinize korkuyu aşılamanıza sebep olur. Sorulardan korkmadığını hal ve hareketlerinize yansıtırsanız önce kendiniz inanırsınız bu da moralinize yansır, netlerinizi yükseltir.

5. Kendinize ve arkadaşlarınıza "yavaş çözüyorsun, zamanla olur, yapamazsan üzülme, ilerde olacak, heyecan yapma, vb." gibi cümleler asla kurmayın. Size bu tarz konuşan herkesle, sizin sınav sonuçlarınızla ilgili iyi ya da kötü yorum yapan herkesle ilişkinizi kesin. Netleri iyi bile olsa ya da çalışkan bile olsa size zarar verir. Başkalarına yapılan yorumlardan kendinize faydalı kısımları danışarak alın ama asla kendinizi başkası ile kıyaslamayın.

6. Türkçede her denemede paragraf ve dilbilgisi sorularını ayırın. İkisini ayrı ayrı analiz edin. Paragrafta çıkan soru sayısına göre 2-4 arası yanlışa kadar sorun yapmayın, zamanla oturacaktır. Dilbilgisi kısmını da gördüğünüz sorulara göre inceleyin.

Matematik-Geometri Öğretmeni - Mehmet Yavaş

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır