Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?
Berker B.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
May 17, 2017
1980

İçinde bulunduğumuz koşullar öğrencileri bir yarış içine soktuğu için ister istemez öğrenciler sınav stresi yaşamaktadır. Kontrol edilemeyen bu sınav stresi çoğu öğrencinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Gündelik hayatta basit stratejilerle bu stresi tam olarak bitiremeseniz de azaltabilirsiniz.

Nefes almak stresi azaltmada rol oynayan fonksiyonlardan bir tanesidir. Derin nefes alıp verdiğinizde zihniniz de verdiğiniz nefesle birlikte gevşeyecektir.
Pozitif düşünmek de başka bir stresi azaltma yöntemidir.Sürekli başaramayacağım yerine "Bunun üstesinden geleceğim" şeklinde pozitif düşünceler stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı ders çalışmayın, zira beyninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Her boş zamanınızda ders çalışmak size faydadan çok zarar getirmektedir.

Üniversiteye ve liseye giriş sınavları başta olmak üzere sınava hazırlık süreci sadece iyi bir eğitim almakla yönetilemez. Bunun yanı sıra bu süreçte iyi bir stres yönetimi yapabilmek oldukça önemli bir meseledir. Her sene sınavlara binlerce öğrenci hazırlanıyor. Peki, bu öğrenciler arasındaki farkı oluşturan ne? Neden birileri derece öğrencisi olurken birileri hedeflediği sıralamanın altında kalıyor? Muhakkak ki verilecek cevaplar birileri daha çok çalışıyor ya da birileri daha iyi bir eğitim alıyor olabilir. Evet, birileri daha çok çalışıyor ve daha kaliteli eğitim alıyor olabilir. Peki, aynı çalışma performansını gösterdiğiniz ya da hemen hemen aynı kalitede ders aldığınız arkadaşlarınızdan geride kaldığınızı düşünüyorsanız bunun nedeni stres yönetiminizi iyi yapamadığınız olabilir.

Kendi öğrencilik yıllarımda, hem lise hem de üniversiteye giriş sınavlarımın sonuçları benden çok çalışan arkadaşlarımdan iyiydi. Bu başarılarımı, her zaman etkin bir çalışmayla ve stres yönetimi becerimle kazandığıma inanıyorum. Kısacası, insanın kendisini yıpratmadan başarıya ulaşmasını üç bacağı olan bir sehpaya benzetirsek, birinci bacak ‘etkin ve düzenli çalışma’ -ki çalışmayı etkin ve düzenli kılma bir beceridir- ikinci bacak ise ‘iyi bir eğitim almak’ üçüncü bacak ise bir çoğumuzun gözden kaçırdığı ‘stres ve zaman yönetimi’.

Bu sehpamızın bacaklarından biri eksik olursa bizi yorucu, yıpratıcı ve sonucundan pek memnun olmadığımız bir süreç bekler. Sizlere başarıya ulaşma serüveninde klasik özel ders mantığı gibi kaliteli eğitim sağlayıp kenara çekilmeyeceğime güvenebilirsiniz. Sizlere kaliteli eğitim sunarak, etkin ve düzenli çalışma becerisi aynı zamanda stres ve zaman yönetimi becerisi kazandırarak başarınızda destek olmak isterim.

Diğer bir konu ise : " Çocuklara Düşünmeyi Öğretmek Neden Önemlidir"?

Şüphesiz öğretmenler için en büyük zorluklardan biri öğrenciye düşünmeyi öğretmektir. Günümüzde okulda öğretmenlerin yaptığı şey öğrencilerine düşünmeyi öğretmek yerine onları formül ezberlemeye sevk etmektir. Bu da düşünmeyen sorgulamayan sadece formül ezberleyip okul bitiren bireylerin yetişmesine sebep olmaktadır.
Marva Collins'in sözü içinde bulunduğımuz durumu en iyi şekilde açıklanaktadır. 'Otuz yıllık öğretim hayatım boyunca birkaç tane öğrenme özürlü öğrenci tanıdım. Ne var ki, birçok ama birçok öğretme özrünün kurbanı olmuş öğrenci tanıdım'
.
Düşünmeyen öğrenci yoktur,öğrenciyi düşünmeye sevk etmeyen öğretmen vardır.

Berker BERK - Matematik Öğretmeni

Yazıyı Paylaş
Etiketler
sınav stresi
düşünmek
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır