Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?

Sınav Stresi Nasıl Azaltılır?
Berker Berk
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
May 17, 2017
834

İçinde bulunduğumuz koşullar öğrencileri bir yarış içine soktuğu için ister istemez öğrenciler sınav stresi yaşamaktadır. Kontrol edilemeyen bu sınav stresi çoğu öğrencinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Gündelik hayatta basit stratejilerle bu stresi tam olarak bitiremeseniz de azaltabilirsiniz.

Nefes almak stresi azaltmada rol oynayan fonksiyonlardan bir tanesidir. Derin nefes alıp verdiğinizde zihniniz de verdiğiniz nefesle birlikte gevşeyecektir.
Pozitif düşünmek de başka bir stresi azaltma yöntemidir.Sürekli başaramayacağım yerine "Bunun üstesinden geleceğim" şeklinde pozitif düşünceler stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı ders çalışmayın, zira beyninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Her boş zamanınızda ders çalışmak size faydadan çok zarar getirmektedir.


Diğer bir konu ise : " Çocuklara Düşünmeyi Öğretmek Neden Önemlidir"?
 

Şüphesiz öğretmenler için en büyük zorluklardan biri öğrenciye düşünmeyi öğretmektir. Günümüzde okulda öğretmenlerin yaptığı şey öğrencilerine düşünmeyi öğretmek yerine onları formül ezberlemeye sevk etmektir. Bu da düşünmeyen sorgulamayan sadece formül ezberleyip okul bitiren bireylerin yetişmesine sebep olmaktadır.
Marva Collins'in sözü içinde bulunduğımuz durumu en iyi şekilde açıklanaktadır. 'Otuz yıllık öğretim hayatım boyunca birkaç tane öğrenme özürlü öğrenci tanıdım. Ne var ki, birçok ama birçok öğretme özrünün kurbanı olmuş öğrenci tanıdım'
.
Düşünmeyen öğrenci yoktur,öğrenciyi düşünmeye sevk etmeyen öğretmen vardır.

Berker BERK - Matematik Öğretmeni

Yazıyı Paylaş
Etiketler
sınav stresi
düşünmek
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır