Sınav Anına Hazır Olmak

Sınav Anına Hazır Olmak
Yasin G.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Haz 13, 2018
1347

Arkadaşlar biliyorsunuz ki;

ÖSYM kalem dağıtıyor. Dağıttıkları kalem ise kurşun kalem. Bu sebeple çalışırken kesinlikle kurşun kalem kullanın, uçlu kalem kullanmayın.

Ara sıra kaleminiz bitsin ve kalemtraş kullanarak açın. Kaleminizin ucunun ve kalemtraş ile ucunu açmanın ne kadar süre aldığını görün yoksa sınavda süreniz 10 dakika bile olsa daha erken bitebilir. Daha sonra kesinlikle en az 3 saat oturduğunuz yerden kalkmadan deneme sınavlarınızı bitirin. Tuvalet ihtiyacınızı 3 saat sınavdan kalkmayacak şekilde ayarlayın.

Deneme sınavlarını olurken hep aynı yere oturmayın bazen ortaya bazen en arkaya bazen en öne bazen cam kenarına bazen de kapı kenarında oturun. Sınav esnasında nereye oturacağını daha önceden bilemeyeceksiniz. O sebeple bütün durumlara hazır olunuz. Sınav esnasında önünüzdeki arkanızdaki ya da görüş alanınızdaki herhangi birinin ayaklarının sallandığını görebilirsiniz. Bu sallanma sizin sıranıza dokunursa zaten sizin sıranızı sallayacağı için bir facia olacaktır.

Bu sebeple bu tür durumlara hazır olmalısınız. Hatta sizin sıranızı sallanmasa bile gözünüzün dikkatini çekeceği için kısa süreli olarak dikkatinizi dağıtabilir. Yakınınızdaki bir öğrenci uçlu kalemi ile defalarca sıraya vurarak yazı yazabilir.

Hazırlıklı olmayan bir öğrenci için dikkatini dağıtmaya bu kalem vuruşları dahi yetebilir. Ama siz hem sıcak soğuk dengesine hem diğer öğrencilerin yaptığı gürültüye hem sıranın sallanmasına hem de tuvaletinizin gelip gelmemesine bakmaksızın tam anlamıyla hazır olacağınızdan bir adım öne geçeceksinizdir.

Hepinize başarılar diliyorum.

Mehmet Duman

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Sıra sallanması
kalem sesi
gürültü
diğer öğrenciler
kurşun kalem
kalemtraş
gürültü
sıcak soğuk
İlgili Diğer Yazılar
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır