Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir

Yazar: Mert T. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 5069
Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir
S ıfırdan matematik öğrenmek için ne yapılmalıdır. Matematik öğrenme tekniklerini sizler için bir araya getirdik.

Matematik öğrenmek için yaygın olan ve doğal bildiklerinize geri dönün ve gerçekten bildiğinizden emin olun, biraz daha fazla bildiklerinizi uygulayın sonra tekrar çalışın. Bunu birçok kez tekrarlamanız gerekebilir. Bazen bir adım zor olabilir. Mümkünse zor adımı basit adımlara bölmeye çalışın. Her bir basit adımı sırayla birer birer öğrenin. Ders kitapları ve diğer öğrenme materyalleri bazen öğrencilere açık olduğunu veya sınıfta daha fazla açıklanacağını varsayar iki veya daha fazla aşamayı tek bir adım olarak sunar ve bazı önemli adımları atlar.

Sonuç olarak, tek bir kafa karıştırıcı adımın birkaç adımı gizleyebilir. Tek bir adım kafa karıştırıcıysa, adımı daha net ve daha ayrıntılı bir şekilde açıklayabilecek bir öğretmen veya başka bir öğrenci ya da öğrenme materyalleri (internet, video, materyal siteleri, web 2.0 araçları, cebir karoları, geometri şeritleri, kesir kartları vs.) bulmaya çalışın. Matematik soyut bir konudur ve öğrenme materyalleri sayesinde öğretimde soyutlama yapılabilmektedir. Matematiğe girişte ( Şarkı ile ), matematikteki kurallar (insan normu ile benzetmeler), bu adımlar çok soyut ise daha somut durumlar aranabilir. Eğer “karşıdaki toplar” (olasılık ve istatistik) sizin için fazla soyutsa, “kavanozlardaki kurabiyeler” gibi daha bizimle alakalı sorular ile başlanılabilir. Kolayca görselleştirebileceğiniz, hatta mutfaktan alabileceğiniz ve sorunu çözmek için kullanabileceğiniz bir şey gibi olabilir.

Matematik öğrenmede her adımı daha basit, daha somut ve spesifik hale getirebilirsiniz çoğu insan için daha kolay olacaktır. Pratik yapın, pratik yapın, adım adım ustalaşana kadar pratik yapın. Bir şeyi hatırlamak için genellikle en az üç benzer çalışma örneği ve başka tekrarlar yapmak gerekir. Çoğunlukla, daha fazla tekrar, ardından sürekli kullanımın devam etmesi kişiyi ustalaştırır. Basit, somut işle başlayın. Zamanla soyut ve daha karmaşık sorulara geçin. Özet ya da kompleks ile başlamayın. Bir şey sizin için çok soyut veya karmaşıksa bunu somutlaştırmaya çalışın modellemeler yapın, soruyu öznelleştirin uygun materyalleri kullanın ve soruyu basitleştirin. Daha basit, daha somut öğrenme materyalleri için işe yarayan örnekleri kütüphaneden ve kitapçılardan araştırın, Web'de yapabileceğiniz her yerde arama yapın. Pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.

Matematik Öğretmeni - Mert Titiz 

Etiketler

Yazar

Mert T.

Yüksek lisans mezunu öğretmenim. Egitim alanı nda kendi araştırmalarım mevcuttur. 2 yıl dersanecilik deneyimim oldu. Onun dışında 9 yıl boyunca özel ders veriyorum. Şuan başarıl...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul