Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Yazar: SERHAN S. | 09.09.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 398
Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?
S ıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik öğrenmek ya da matematiğini geliştirmek isteyen öğrencilerin birçoğu ilk andan itibaren bilgisinin azlığından veya öğrenememesinden şikâyet ederek daha yola çıkmadan pes etmekteler.

Matematik diğer branşların birçoğundan farklı olarak seviye seviye ilerlenmesi gereken bir ders olduğundan matematik öğrenmek isteyen bir bireyin ilk olarak dört işlem konusunu halletmesi gerekir. Evet dört işlem matematiğin temelidir ve dört işlemi öğrenebilen bireylerin tamamına yakını diğer konuları da sıra ile basamak basamak öğrenme avantajına sahiptirler. Matematik özel ders sayfamızdan ders alabileceğiniz konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

O halde buradan şunu çıkarabiliriz. Ortalama bir dört işlem bilgisine ulaşabilen bireyler ilerleyerek sınavlarda da başarı gösterebilecek seviyeye ulaşabilirler. Peki dört işlemde yoksa o zaman ne yapmalı?

İşte bu durumda dört işlem öğrenmek için yaşa ve anlayış hızına göre öğretmeniniz bir analiz yaparak hangi verilerle yetişkinlere yönelik sıfırdan dört işlem ya da ilköğretim seviyesinde dört işlem hareket edeceğini tespit ederek yoğun çalışma ve bol tekrar içeren bir ders sürecine başlayacaktır. Burada sizin işlem tekrarlarınız ve örnek çözmeniz hızınızı daha da artıracaktır. 

İlk olarak sayılarla işlem yeteneğiniz, işlem önceliği ve zihinden bazı işlem pratiklerinin gelişmesi gerekmekte; ardından bunu kalıcı hale getirmek için seviyenize uygun soru bankalarından çalışma yapmalısınız. Alıştırmalar ve antrenman eşliğinde geliştirdiğiniz işlem yeteneğiniz ile birlikte artık sayılar konusunu (rasyonel, üslü, köklü sayılar) geliştirmelisiniz. Bu konuları da öğretmeninizin tavsiye ettiği yine seviyenize uygun alıştırmalar ve kaynaklarla geliştirdikten sonra; denklemler ve problem ile birlikte artık sınava yönelik geliştirmeye hazırsınız demektir. Problem çözme teknikleri başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.  

Liseye yönelik sınavlarda problem ağırlıklı, yks seviyesinde sınavlar için ise pratik işlem ve problem ağırlıklı ilerlemekte ciddi fayda vardır. Burada söz konusu sayılara hakim olan bireyin okuduğunu anlama becerisinin de hızlı ve pratik olmasıdır. Bunun sağlanması için de sınava benzer soruların sınavdan önce ciddi miktarda çözülmüş olmasıdır. Unutmayın ne kadar örnek çözerseniz o kadar daha başarıya yakınsınız demektir.

Tabi ki temel matematik anlaşılmadan sınava yönelik çalışma olmayacağı için önce temel matematik konuları halledilmekte sonrasında ise hangi sınava yönelik çalışacaksanız içerik de ona göre şekillenmektedir.

Kısaca; matematiği öğrenmek isteyen birey dört işlemi öğrenebiliyor, sonra ki konuları olması gereken bir sırayla rehber öğretmeni eşliğinde tamamlayabiliyor ise başarıya ulaşması artık daha fazla mümkün hale gelmektedir. Online matematik dersi sayfamızdan en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Evet istekliyseniz, öğrenmeye de azminiz varsa matematiği de başarabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

SERHAN S.

Ben Serhan Öğretmen. Hem Anadolu Öğretmen Lisesi ve hem Eğitim Fakültesi mezunu 16 yıl tecrübeye sahip bir öğretmenim. 38 yaşındayım, evli & üç çocuk babasıyım. Aktif o...

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye Etmek Neden Önemlidir ?

Tavsiye etmek, iyisiyle de kötüsüyle de insanlara fikir vermek, onlara yardımcı olmaktır.

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik Özel Ders Neden Gereklidir?

Matematik; ister ilköğretim ister orta öğretim isterse de üniversitede olsun en çok zorlanılan derstir.

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Matematik, öğrencilerin en çok zorlandığı derstir. Peki öğrenciler matematik dersine nasıl çalışmalıdır?

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul