Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Yazar: SERHAN S. | 09.09.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2195
Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?
S ıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik öğrenmek ya da matematiğini geliştirmek isteyen öğrencilerin birçoğu ilk andan itibaren bilgisinin azlığından veya öğrenememesinden şikâyet ederek daha yola çıkmadan pes etmekteler.

Matematik diğer branşların birçoğundan farklı olarak seviye seviye ilerlenmesi gereken bir ders olduğundan matematik öğrenmek isteyen bir bireyin ilk olarak dört işlem konusunu halletmesi gerekir. Evet dört işlem matematiğin temelidir ve dört işlemi öğrenebilen bireylerin tamamına yakını diğer konuları da sıra ile basamak basamak öğrenme avantajına sahiptirler. Matematik özel ders sayfamızdan ders alabileceğiniz konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

O halde buradan şunu çıkarabiliriz. Ortalama bir dört işlem bilgisine ulaşabilen bireyler ilerleyerek sınavlarda da başarı gösterebilecek seviyeye ulaşabilirler. Peki dört işlemde yoksa o zaman ne yapmalı?

İşte bu durumda dört işlem öğrenmek için yaşa ve anlayış hızına göre öğretmeniniz bir analiz yaparak hangi verilerle yetişkinlere yönelik sıfırdan dört işlem ya da ilköğretim seviyesinde dört işlem hareket edeceğini tespit ederek yoğun çalışma ve bol tekrar içeren bir ders sürecine başlayacaktır. Burada sizin işlem tekrarlarınız ve örnek çözmeniz hızınızı daha da artıracaktır. 

İlk olarak sayılarla işlem yeteneğiniz, işlem önceliği ve zihinden bazı işlem pratiklerinin gelişmesi gerekmekte; ardından bunu kalıcı hale getirmek için seviyenize uygun soru bankalarından çalışma yapmalısınız. Alıştırmalar ve antrenman eşliğinde geliştirdiğiniz işlem yeteneğiniz ile birlikte artık sayılar konusunu (rasyonel, üslü, köklü sayılar) geliştirmelisiniz. Bu konuları da öğretmeninizin tavsiye ettiği yine seviyenize uygun alıştırmalar ve kaynaklarla geliştirdikten sonra; denklemler ve problem ile birlikte artık sınava yönelik geliştirmeye hazırsınız demektir. Problem çözme teknikleri başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.  

Liseye yönelik sınavlarda problem ağırlıklı, yks seviyesinde sınavlar için ise pratik işlem ve problem ağırlıklı ilerlemekte ciddi fayda vardır. Burada söz konusu sayılara hakim olan bireyin okuduğunu anlama becerisinin de hızlı ve pratik olmasıdır. Bunun sağlanması için de sınava benzer soruların sınavdan önce ciddi miktarda çözülmüş olmasıdır. Unutmayın ne kadar örnek çözerseniz o kadar daha başarıya yakınsınız demektir.

Tabi ki temel matematik anlaşılmadan sınava yönelik çalışma olmayacağı için önce temel matematik konuları halledilmekte sonrasında ise hangi sınava yönelik çalışacaksanız içerik de ona göre şekillenmektedir.

Kısaca; matematiği öğrenmek isteyen birey dört işlemi öğrenebiliyor, sonra ki konuları olması gereken bir sırayla rehber öğretmeni eşliğinde tamamlayabiliyor ise başarıya ulaşması artık daha fazla mümkün hale gelmektedir. Online matematik dersi sayfamızdan en iyi öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Evet istekliyseniz, öğrenmeye de azminiz varsa matematiği de başarabilirsiniz.

Etiketler

Yazar

SERHAN S.

Ben Serhan Öğretmen. Hem Anadolu Öğretmen Lisesi hem Eğitim Fakültesi mezunu 17 yıl tecrübeye sahip bir öğretmenim. Aktif olarak Samsun, Ankara ve İstanbul'da eğitim sektörünün ...

Benzer Yazılar
2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?