SAT Sınavı Nedir? Kimler Girebilir, Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 10.04.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1165
SAT Sınavı Nedir? Kimler Girebilir, Nasıl Hazırlanılmalıdır?
S at sınav nedir? Sat sınav soruları nasıl? Sat sınavı ne işe yarar, nasıl hazırlanılır? İşte bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

Amerika Amerika… Bu iki kelime Elia Kazan'ın baş yapıtlarından birine adını verirken, aynı zamanda Rafet El Roman’ın bir şarkısına da isim oldu. Bu kadar çok dillendirilmesinin nedeni ise pek çok kişinin düşlerin süsleyen bir ülke olması. Dünya çapında Amerika’da yaşamak ve eğitim görmek isteyen milyonlarca insan var. Elbette bu rüyaya sahip olan kişilerinde İngilizce dil yeterliliğinin olması gibi birçok kriter var. SAT sınavı da ABD menşeli bir sınav olarak aranan kriter arasındadır. Bunun yanında ülkemizde de birçok üniversite SAT sertifikası ile öğrenci kabul etmektedir. Dolayısıyla özellikle öğrenciler arasında merak edilen bir konudur.

Gelelim benim SAT sınavı hikayeme. Hedefim Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) girmek olunca haliyle bu sınav da benim potama girdi. Çünkü bu üniversiteye girebilmek için bu dil yeterlilik sertifikası büyük avantaj sunar. Haliyle araştırmalara girerek nasıl alacağınıza dair en doğru kaynakları arıyorsunuz. Bu yazıyı ise hazırlık sürecimdeki deneyimlerimi paylaşmak ve benim gibi öğrenci arkadaşlarıma bir nebze olsun faydalı olabilmek amacıyla yazdım. Çünkü doğru sınav hazırlığı ve doğru kaynak bulma konusunda benim yaşadığım stresi kimsenin yaşamasını istemiyorum. Yaşayan bilir diyorum ve yazıma bu sınavın ne olduğunu tanımlayarak başlıyorum.

SAt Sınavı Nedir?
 

Akademik Yeterlilik Sınavı (Scholastic Aptitude Test) olan SAT, çoktan seçmeli bir dil yeterlilik sınavıdır. Collage Board tarafından düzenlenen bu sınav, lise son sınıf ve lise mezunlarının İngilizce dil yeterliliklerini ölçmektedir. Akademik başarı için gereken analiz ve düşünme yeteneğini analiz eden sorular içermektedir. Dolayısıyla üniversiteler ve kurumların aradığı sertifikalar arasında odluğunu söylemek yanlış olmaz. Özetle ABD’de veya İngilizce konuşulan ülkelerdeki pek çok üniversite ve kurum tarafından kabul edilmektedir. Uluslararası kabul edilen bu sınav ayrıca ülkemizin en önemli üniversitelerine giriş içinde aranan bir özelliktir.

Bir lisans giriş sınavı olan SAT Sınavı günümüzde başta ABD olmak üzere 50 ülkede kabul görmektedir. Bu sınavdan alınan yüksek puan ise dünya çapında 3000’den fazla kuruluş ve üniversite için kabul edilme şansını artırır. Dolayısıyla hem akademik eğitim hem de kariyer için büyük bir adımdır diyebilirim. İşte bende Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) gibi ülkemizin en iyi üniversitelerinden birini hedefleyince SAT sınavı beni için şart oldu. Çünkü hayallerime açılan bir pencere hatta kapıydı. Sat özel ders almak isterseniz sayfamızdan en iyi öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Sat Sınavına Kimler Girebilir?
 

ABD gibi SAT sertifikasının kabul edildiği üniversite ve kurumlara girmek isteyen herkes bu sınava girebilmektedir. Yani yaş kriteri yoktur. Sınava girebilmek için lise son sınıfta olmak veya mezun olmak şartı aranır. Bu sertifikayı alabilmek için gereken puanı yakalamak istiyorsanız ise İngilizcenizin akıcı olması gerekmektedir. Özetle yüksek bir puan almak için B1 seviyesinde İngilizcenizin olması gerekmektedir.

Bunun yanında sorular ABD eğitim müfredatına göredir. Dolayısıyla bilim dersleri, ülkemiz eğitim sistemine göre daha kolaydır. Nitekim Türk öğrencilerinin İngilizce sorulardan çok biyoloji, kimya, fizik ve matematik konularında zorlanmamasının nedeni de tam olarak budur. Bunun yanında SAT sınavı TOEFL kadar ülkemizde bilinmemektedir. Ancak alışılmışın dışında bir İngilizce becerisi gerektirdiği için bilinirliği günden güne artmaktadır. Matematik özel ders sayfamızdan en iyi matematik öğretmenlerini inceleyip başvuru yapabilirsiniz. 

SAT Sınavı Ne İşe Yarar?
 

SAT sınavı ABD başta olmak üzere 50 ülkede kabul edilen bir İngilizce dil yeterlilik sınavı olarak akademik eğitim için istenen bir sertifikadır. Dolayısıyla birçok ülkedeki kurum ve üniversite tarafından aranan bir şarttır. Bunun yanında ülkemizdeki birçok büyük üniversiteye giriş şartıdır. Dolayısıyla bu sertifikaya sahipseniz bu ülkelerdeki üniversitelere girme şansınız artar. Yani özetle şunu söyleyebilirim ki hedefleriniz büyükse, bu hedeflerinize ulaşmak için büyük bir basamaktır. Bu önemli basamak ile istediğiniz üniversiteye yerleşme şansınız artar. İngilizce özel ders sayfamızdan en iyi İngilizce öğretmenlerini inceleyip başvuru yapabilirsiniz. 

SAT Sınavına Nasıl Hazırlanılmalıdır?
 

Hazırlık sürecimi aktarırken SAT sınavı sorularının uzun paragraflar içerdiğini söyleyerek başlamak istiyorum. Bu sınav konusunda göze çarpan bir detayda yanlışların doğruları götürmediğidir. Subject ve Reasoning olarak iki sınav olarak değerlendirirken hazırlıkların diğer dil sınavlarına göre daha farklı yapılması gerekir. Bunu da ancak bu sınav konusunda tecrübe sahibi uzmanlar tarafından sağlayabilirsiniz.

Kolejden dolayı akıcı bir İngilizcem vardı. Ancak her işin bir püf noktası olduğu gerçeğinden yola çıkarak bu sınava da uzman yardımı ile hazırlanmam gerektiğinin farkındaydım. Özellikle elimizden düşmeyen telefonlarla her yerde çözebileceğim testler ve ulaşabileceğim kaynaklar beni online eğitime yönlendirdi. İşte bu etapta ozeldersalani.com platformunu da ulaştım.

Özel Ders Alanı platformunda öncelikle İngilizcem konusunda bir seviye tespiti yapıldı. Ardından faydalanabileceğim kaynaklar ve testler gibi izleyebileceğim bütün yollar konusunda destek verdiler. Yanıtlamam gereken soru türleri ve ne tip sorularla karışılacağıma dair de detaylı bilgi verdiler. Bu sınavı geçebilmem için ise kelime dağarcığımın çok iyi olması konusuna sürekli vurgu yaptılar. Dolayısıyla benim çözüm odaklı bir çalışma sürdürmemi sağladılar.

SAT sınavı için hazırlanan potansiyel sorularla sürekli eksiklerim ölçüldü. Benim o eksiklerime yönlenmem ve tamamlamam sağlandı. Bunun yanında şayet çalıştığınız eğitmenden memnun değilseniz belirtiğiniz takdirde değiştirme imkânınız da var. Böylelikle daha iyi iletişim kurabileceğiniz eğitmenleri seçebiliyorsunuz. Haliyle performansınız artıyor ve daha başarılı sonuçlar alıyorsunuz.

Yazıma son verirken şunu belirtmek istiyorum. Günümüzde iyi bir kariyer iyi bir üniversiteden, İngilizceyi iyi bilmekten ve sürekli yetilerinizi geliştirmekten geçer. Yetilerinizi geliştirmek için şayet profesyonel kişilerden yardım alırsanız daha fazla şeyi daha kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla daha fazla beceriye daha kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

SAT sınavı hazırlık serüvenimi ozeldersalani.com platformu ile yapmam benim için büyük bir şans oldu. Doğru kaynaklar ve uzman eğitmenler ışığında hızlı yol aldım. Dolayısıyla zamanımı iyi kullandım ve hedefime ulaştım. Sizin de böyle hayalleriniz ve hedefleriniz varsa uzman eğitimcilerden oluşan online bir kurstan ders almanızı öneririm. Böylelikle hayallerinize açılan kapıyı daha güçlü aralayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımız olan İTEP Sınavı Nedir? başlıklı makalemizi linkten inceleyebilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

İngilizce Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Sıfırdan ingilizce öğrenmek ne kadar sürer. Akademik ingilizce, iş ingilizcesi, sosyal ingilizce dil öğrenme süreleri ve ders çalışma programı nasıl olmalıdır.

Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

Do Did Does: İngilizce Yardımcı Fiil Kullanımı

İngilizce öğrenirken bu yardımcı fiillerin doğru şekilde kullanımını öğrenmek dilin temel yapısını anlamak için çok önemlidir. Çeşitli örneklerle do, did ve does yardımcı fiillerinin kullanımını artık netleştirelim.

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS Hazırlananlar İçin Kitap Önerileri

IELTS hazırlananlar için kitap önerileri listemiz blogumuzda. IELTS kitapları listemizden sizin için en uygun kitabı bulabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?