Pandemi Sürecinde Okuma Yazma Öğrenmek

Yazar: sümeyra ç. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 682
Pandemi Sürecinde Okuma Yazma Öğrenmek
P andemi sürecinde okuma yazma da zorluk çeken öğrenciler ne yapmalıdır. Pandemide okuma yazma öğrenmeyen öğrenciler için yol haritası

Pandemi döneminden etkilenen en önemli unsurlardan biri de şüphesiz ki eğitim. Eğitim başlığı altında ise henüz belli bir okul ve ders çalışma rutinine alışamadan kendilerini okuma yazma gibi yoğun ve zorlu bir sürecin içinde bulunan mini mini birler. Bu sene ilkokul kademesinde özel ders için en yoğun talebin onlardan olması bu durumun kanıtı niteliğinde..

Peki bu durum normal mi? İçinde bulunduğumuz dönemin şartlarını düşünürsek tabii ki normal. Okuma yazma becerilerinin uzaktan edinilmesi zor. Öğrencilerimiz hem akademik hem de sosyal beceriler kazanmada eksiklik yaşıyor. Velilerimizin öğrencilerimizde gördükleri ve belirttikleri en yaygın durum, birinci sınıflarımızın online derste odaklarını koruyamadıkları.. Sanırım süreç içinde stresimizi azaltmak ve sürece adapte olmayı sağlamak için yapmamız gereken ilk şey bu durumun normal olduğunu ve yalnız olmadığımızı bilmek. Evet. Yalnız değilsiniz. Sizinle aynı durumu yaşayan paylaşan tahmininizden daha fazla kişi var. Üstelik sadece ülkemizde değil dünyanın birçok ülkesinde..

Öğrenciler Pandemi Döneminde Okuma Yazma Öğrenme Sürecinde Ne Yapılmalıdır?

‘’Ses Temelli Cümle Yöntemi’’ ile çalışma yaptığımız için ilk ve en önemli aşama sesin hissedilmesi ve tanınmasıdır. Öğrencimizin sesi doğru ve tam olarak hissettiğinden emin olmamız gerekir. Bu aşamayı çeşitli şarkı, tekerleme gibi etkinliklerle süsleyebiliriz. Sonrasında sesi tek başına okuyup yazabilmesi önemlidir.

Sesin tam olarak tanınmasından sonra hece öğretimine geçilmeli kapalı ve açık heceler sırasıyla verilmelidir. Oluşturduğumuz heceler birleşerek kelimelere, kelimeler birleşerek cümlelere, cümleler ise metinlere dönüşür.

Amacımız öğrencimizin ezbere okuması değil hece birleştirmeyi anlamlandırarak okumaya geçiş yapmasıdır. Bilindiği gibi bu yaş grubu için oyun çok önemlidir. Saatlerce oturup anlattığınız anlayamadıkları bir konuyu oluşturduğunuz bir etkinlik ya da oyunla kısa sürede kavrayabilirler. Oyun ve etkinlikler sıkça yer verilmelidir.

Heceler, kelimeler, cümleler somutlaştırılıp, görselleştirilirse okumayı anlamlandırmak daha kolaylaşacak ve eğlenceli hale gelecektir. Belki en önemli husus öğrencimize zaman tanımak olacaktır. Her öğrencinin kendine göre bir olgunlaşma ve hazır olma hızı vardır. Bu göz ardı edilmemesi gereken önemli bir konudur. Ve eğer okuma yazma özel ders alacaksanız bu mutlaka bir sınıf öğretmenin'den olmalıdır. Çünkü okuma yazma öğretimi zannedildiği gibi kolay değil, karmaşık ve sıralı basamaklardan oluşan bir akademik süreçtir.

Sınıf Öğretmeni - Sümeyra Çam 

Etiketler

Yazar

sümeyra ç.

İlkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine okuma yazma, Türkçe, matematik, fen bilimleri dersi vermekteyim. Çocuklarla olan iletişim becerilerim, öğretme kabiliyetim ve disiplinl...

Benzer Yazılar
Bir Dili Öğrenirken

Bir Dili Öğrenirken

Yeni bir dil öğrenmenin yaşı yoktur. Bir dili konuşabilmek ile o dili öğretmeyi bilmek arasında ciddi bir fark vardır. Yeni bir dil öğrenirken izlenilecek adımlar nelerdir.

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçu nedir, ne işe yarar? Öğrenci koçluğunun amacı nedir. Seanslık öğrenci koçluğu fiyatları ne kadar?

Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Genetik mühendisliği nedir, ne iş yapar? Genetik mühendisliği olmak için neler yapmalıyım? Genetik mühendisliği iş imkanları nelerdir? Tüm soruların cevabı makalemizde!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?