Okuma Yazma Nasıl Öğretilir? Ses Temelli Cümle Yöntemi Nedir?

Yazar: Süheyla Ö. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 34480
Okuma Yazma Nasıl Öğretilir? Ses Temelli Cümle Yöntemi Nedir?
Ç ocuklara okuma yazma nasıl öğretilir. Okuma yazma öğretmen teknikleri nelerdir? Ses temelli cümle yöntemi nedir, nasıl uygulanır_

OKUMA YAZMAYI NASIL Öğretilir?
 

“ Nedir Bu Ses Temelli Cümle Yöntemi? ”

Ülkemizde 2004-2005 yılında pilot olarak uygulanıp 2005-2006 yılında tüm ülkede uygulanan ve hala 1.sınıf öğrencilere okuma-yazma öğretmek için kullandığımız yöntemdir.

Hatırlarsanız bizler fişler ve hece tabloları ile okuma yazmayı öğrenmiştik ve neredeyse yıl sonuna kadar tüm harfleri anca bitirip tam anlamıyla okur-yazar hale gelebiliyorduk. Hece tablolarını ezberlememiz gerekiyordu.

Öncelikle hayatımızın doğal akışında yer alan kısa cümleleri örneğin; Ali ata bak.

Bu kısa cümleleri öncelikle sözcüklerine parçalayıp (Ali-ata-bak), daha sonra hecelerine ayırıp (A-li) ( a-ta) (bak) heceleri öğretip son aşama olarak harfleri sezdirmek için harflerine ayrılıyordu.

A-l-i a-t-a b-a-k

Bu şekilde çocuklara harfler öğretiliyordu. Öğrenilen bu harflerle de yeni heceler, yeni sözcükler ve yeni cümleler oluşturuluyordu. Görüldüğü gibi okuma yazma öğretimi bu yöntemle uzun zaman alıyordu.

Şuan kullanılan Ses Temelli Cümle Yönteminde ise okuma yazma öğretimini 3-4 ay gibi kısa bir sürede halledebiliyoruz. Nasıl mı?


 

Ses Temelli Cümle Yöntemi şöyle:
 

  • Çocuklara müfredatta kullanım sıklığına göre öncelik sırasına dizilmiş harf gruplarında bulunan sesleri (harfleri) birer birer hissettirerek öğretmekle başlıyoruz.( Elakin-omutüy-örıdsb-zçgşcp-hvğfj ) İlk harf grubumuz olan ELAKİN seslerinde e ve l seslerini öğrettikten sonra bunları birleştirerek anlamlı heceler oluşturuyoruz. (el, le, elle).
     
  • Öğrendiğimiz her yeni sesle anlamlı heceler ve sözcükler oluşturmaya devam ediyoruz. (la, al,Ela, Lale)
     
  • Daha sonra öğrettiğimiz ses sayısını artırdıkça hece ve sözcük hazinemizi genişletip cümleler oluşturuyoruz. (Ela ile Lale el ele)
     

Bu yöntemde öğrenci sesleri birleştirme mantığını kavradıktan sonra -bu kavrayış genel anlamda ilk harf grubunda tamamlanıyor- her yeni öğrendiği sesi bir önceki öğrendikleriyle birleştirerek hızlıca okumayı sökmüş oluyor. Birleştirme mantığını kavrayamayan çocuklar olmuyor değil bunlar biraz zorlanabiliyor ama. Bu sistem de çoğu öğrenci bir önceki sisteme göre daha hızlı ve heceleri ezberlemeye gerek kalmadan pratik bir şekilde öğreniyor.

Basitçe bir karşılaştırma yaptığımızda,

Eski yöntemde : Cümleden sözcüğe sözcükten hecelere ve hecelerden harflere şeklinde bütünden parçaya doğru öğrenme sağlarken,
(CÜMLE-SÖZCÜK-HECE-HARF)

Ses temelli cümle yönteminde : Seslerden hecelere,hecelerden sözcüklere, sözcüklerden cümlelere şeklinde parçadan bütüne doğru öğrenim gerçekleşiyor.
(SES(harf)-HECE-SÖZCÜK-CÜMLE)

Etiketler

Yazar

Süheyla Ö.

ilkokul 1. sınıftan itibaren ortaokul 7. sınıf öğrencilerine kadar ders vermekteyim. Özellikle ilkokul grubu öğrencilerinde zaman zaman akıl-zeka oyunlarıyla eğitimi destekliyor...

Benzer Yazılar
Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Okuma Yazmayı Öğrenemiyor Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okuma yazmayı öğrenemiyor ne yapmalıyım? Çocuğuma okumayı nasıl öğretebilirim? diyorsanız uzman sınıf öğretmenimizin yazısı tam sizlik!

Doğru Okuma, Okuduğunu Anlama, Anladığını Yorumlama

Doğru Okuma, Okuduğunu Anlama, Anladığını Yorumlama

Hızlı okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama günümüz sınav sisteminde bir öğrenci için büyük bir fark oluşturmaktadır.

Çocuğumuz Okuma Yazmaya Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çocuğumuz Okuma Yazmaya Başlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1.sınıflarda çocuğumuz okuma yazmaya başlarken nelere dikkat etmeliyiz? Okuma yazma sürecinde nelere dikkat etmeliyiz.

İlkokul Öğrencilerine Özel Ders Vermek İstiyorum

İlkokul Öğrencilerine Özel Ders Vermek İstiyorum

İlkokul öğrencilerine özel ders vermek istiyorsanız ücretsiz olarak öğretmen hesabı oluşturabilir ve ders talepleri alabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?