Özel Derste Velilerin Aktif Rolleri

Özel Derste Velilerin Aktif Rolleri
Sefa Ö.
Özel Ders Avantajları
May 17, 2017
2172

Özel ders, bir velinin veya öğrencinin daha başarılı bir eğitim hayatı olmasından çok önemlidir. Özel ders alan bir öğrenci, konu ve soru açığını daha hızlı, daha sağlam ve de daha profesyonel bir şekilde kapatabilir.
Bu alınan özel derslerde öğretmene,öğrenciye ve velilere büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.

Peki velilere düşen bu sorumluluk ve roller nelerdir ?

- Öğrencilerinin daha başarılı olması için, onlara en uygun öğretmeni, öğrencisi ile birlikte sentezlemeli, araştırmalı ve en uygun hocayı ayarlamaya çalışılmalıdır. Çünkü velisinin desteğini alan öğrenciler daima daha istekli ve başarılı olmuşlardır.

- Özel derse başlanıldıktan sonra hem öğrencinin gelişimi hemde öğretmenin öğrenciye katkısı takip edilmelidir. Derslerin gidişatı ile alakalı öğretmenden ve öğrenciden dönütler, raporlar alınmalıdır.

- Özel dersin yapılacağı gün ve saatte, dersin yapılacağı ortamın güvenliği, temizliği, sessizliği veliler tarafından sağlanmalıdır. Veliler öğretmene ve öğrenciye bir ihtiyacı olup olmadığını sormalı ve onları baş başa bırakmalıdır.

-Öğrencisinin okulundaki öğretmenlerle de sürekli kontak halinde olunmalı, dersler ve gidişat değerlendirilmelidir. Gerekirse öğretmenlerden çözüm istenilmelidir.

- Veliler derslere başlamadan önce maddi durumlarını iyi ayarlamalı ona göre özel ders alınmalıdır. Zira derslere başlayıp sonradan derslerin iptal edilmesi durumunda öğrencilere büyük bir olumsuzluk verişmiş olur.

-Öğrencinin derslerinde ve yazılılarında etki görülmemesi durumunda bunun sebepleri araştırılmalı kesinlikle öğrenciye olumsuz bir mim verilmemelidir. Veliler öğrencilerine karşı tatlı sert olabilmeyi bilmelidir. Çünkü onlara bağırmak, kızmak çözüm değil aksine öğrencilerin özgüvenini kırmaktır.

Bu maddeleri yerine getiren veliler, hem öğrenciye hem de öğretmene büyük katkı sağlarlar. Daha başarılı öğrenciler yetiştirmek için bu maddelere dikkat etmeliyiz. Daha bilinçli, daha istekli veliler her zaman özel derslerde ve daga birçok eğitim alanında öğrencilerin başarısını artırmışlardır.

Sizde özel derste velilerin rollerini yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Sefa Özdeniz - Matematik Öğretmeni

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Mustafaserkankutlu
May 18, 2017
Başarılar diliyorum hocam