Özel Dersin Avantajları Nelerdir?

Yazar: Leyla B. | 24.01.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 392
Özel Dersin Avantajları Nelerdir?
Ö zel Dersin Avantajları Nelerdir? Neden özel ders almalıyım? Tüm cevaplar makalemizde

Öğrenciler, bir dersi sınıfta anlamadıklarında o derse karşı ön yargı duyarlar ve genel bir “ben bu dersi yapamıyorum” aldığına kapılırlar. Ancak problem o derste değil, dersi aldığı öğretmen ve bulunduğu ortamdan kaynaklı olabilir. Sınıf ortamı kalabalık olduğundan dersi veren öğretmen, öğrenci ile bire bir iletişim kuramaz ve kişisel olarak dersi belletme yapma imkânı bulamaz. Öğrenci de kalabalık ortamda konuyu anlamadığını söylemeye veya dersle ilgili aklına her gelen soruyu sormaya çekinebilir. Ancak özel derste bu sorunların hiçbiri yaşanmaz.

Öğretmen öğrencisiyle bire bir, özel olarak ilgilenebilir, anlamadığı konuyu tekrar anlatabilir, birlikte soru çözümü yaparak teknik öğretebilir, olabildiğince dersi öğrenciye belletir. Öğrenci de ortamda başka kimse olmadığı için rahatlıkla çekinmeden sorularını sorabilir, anlamadığı konuyu öğretmeninden tekrar tekrar dinleyebilir. Bire bir ve özel olarak ilgi gören öğrenci bizzat öğretmenine ve derse yoğunlaşırken öğretmen de öğrencisine yoğunlaşabilir. Böylece sınıfta ders esnasında konuyu anlamlandıramayan ve oturtamayan öğrencinin özel dersler ile konu açığı giderilir ve başarısı artar.

Aynı zamanda öz güveni de artan öğrenci artık “ben bu dersi yapabiliyorum, anlıyorum” diyebilir. Sınıfta dersi anlamayan her öğrencinin aynı konuyu bir başkasından da dinlemeye ihtiyacı vardır. Yukarıda da bahsettiğim gibi dersi anlamamış olmanın sebebi dersin zorluğundan kaynaklanmıyor olabilir. Anlatım tarzı ve teknikleri, dersin anlatıldığı ortam, dersi anlatan kişinin öğrenciye karşı tutumu ve ilgisi, hepsi birer faktördür. Önemli olan bütün bu faktörlerin o öğrenciye hitap edebiliyor olmasıdır. Öğrenci ile öğretmen arasındaki iletişimin kuvvetli olabilmesi için sık zaman geçirmeleri gerekir. Özel derste öğrenci kendini ifade etme fırsatı bulur, sorularına anında dönüş alır. Cevabı doğruysa neden doğru, yanlışsa neden yanlış olduğunu öğrenir. Nerede hata yaptığını anlar ve öğretmen eşliğinde bunu düzeltebilir.

Özel dersler sayesinde kendini özel ve yeterli hissedebilir. Bu yüzden bir eğitimci olarak imkânı olan her öğrencinin özel ders almasından yanayım. Biz öğretmenler tek başımıza yeterli değiliz tabii, özel derslerin öğrencinin ilgisi ile de desteklenmesi gerekir. Öğretmen ve öğrenci aralarında uyum yakaladığı zaman, işte o zaman öğrenme başlar. Özel derslerin en yoğun olduğu; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Eskişehir, Antalya başta olmak üzere tüm şehirlerde özel ders veren, konumuza en yakın öğretmenleri özel ders ilan linkinten inceleyebilirsiniz. 

Etiketler

Yazar

Leyla B.

Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum, formasyonum var. Eğitim kurumlarında öğretmenlik yaptıktan sonra Hız Yayınlarına geçerek burada Türkçe alanında ya...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?