Özel Ders ve Sınıf Ortamı

Yazar: Yasin G. | 02.04.2017 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2588
Özel Ders ve Sınıf Ortamı
Ö zel ders; öğrencinin bir konuda sınıf ortamında gerekli başarıyı veya performansı göstermemesi durumunda yapılan bire bir takviyedir.

Özel ders; öğrencinin bir derste veya konuda sınıf ortamında gerekli başarıyı veya performansı göstermemesi durumunda yapılan bire bir takviyedir.

Sınıf ortamında dersler genele hitap eder ve bazı öğrencilerde bu durum olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Öğrencilerin bilgi düzeyleri ve kişilik özellikleri farklılık göstermektedir. Bu durumun sınıf ortamında ayırt edilmesi ve belirlenmesi oldukça zordur. Yani; sınıf ortamında bireysel farklılıklar göz ardı edilmektedir. Özel dersle ise öğretmen sadece bir öğrencinin fizyolojik ihtiyaçlarını gidermekle ilgilenecektir. Öğrencinin hedeflerine odaklanarak en iyi sonuca ulaşmak için çözümler üretilecektir. Öğretmen öğrenci ile bire bir iletişim halinde olacak ve onun zayıf ve güçlü olduğu alanları belirleyerek öğrencinin düzeyine en uygun eğitimi verme imkânını yakalayacaktır. Ayrıca sınıf ortamında öğretmen merkezli eğitim hâkimdir. Öğretmen konuyu anlatır ve belirlediği soruları çözer. Çoğunluğun anlamadığı noktalara değinir ve konuyu tamamlar. Ancak özel ders öğretmeni öğrenci merkezli bir yol izleyerek konuya dair bilinmeyen her konuya değinir. Sonuç olarak; algı ve dikkat tek bir kişide toplanacağı için öğrenci sorularını rahatlıkla sorma imkânı bulacaktır.

Özel derse ihtiyaç duymak toplumumuzdaki genel yargının aksine çocuğun başarısız ya da yetersiz olduğunu göstermez. TEOG-, YGS-LYS, KPSS gibi sıralama sınavlarında öğrencinin her soru tarzına hakim olması ve rakiplerini geçmesi gerekir. Bu tarz sınavlarda sadece konu anlatımını tamamlamak yeterli olmayacaktır.

Okullarda sağlık düzeylerinde eşit olmayan bazı özel durumlu öğrencilerde aynı sınıflarda eğitim görmektedir. Öğrenci bazı sosyo-psikolojik sebeplerden dolayı kendisini ifade etmekte güçlük yaşayabilir.  Örnek verecek olursak bedensel ve zihinsel engeli düşük seviyede olan ve kaynaştırma öğrencisi  statüsü ile eğitim alan öğrencilerin özel ders ortamı ve sınıf ortamındaki öğrenme düzeyleri belirlendiğinde özel derslerin önemi ve bireysel temelli eğitim anlayışı net olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz 12 Ekim 2018

Kesinlikle katılıyorum özel ders her zaman sınıf ortamların göre öğrenciye çok daha fazla katkı sağlamaktadır.