Özel Ders ve Sınıf Ortamı

Özel Ders ve Sınıf Ortamı
Yasin G.
Eğitimde Özel Dersin Önemi
Özel Ders Avantajları
Nis 2, 2017
2280

Özel ders; öğrencinin bir derste veya konuda sınıf ortamında gerekli başarıyı veya performansı göstermemesi durumunda yapılan bire bir takviyedir.

Sınıf ortamında dersler genele hitap eder ve bazı öğrencilerde bu durum olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Öğrencilerin bilgi düzeyleri ve kişilik özellikleri farklılık göstermektedir. Bu durumun sınıf ortamında ayırt edilmesi ve belirlenmesi oldukça zordur. Yani; sınıf ortamında bireysel farklılıklar göz ardı edilmektedir. Özel dersle ise öğretmen sadece bir öğrencinin fizyolojik ihtiyaçlarını gidermekle ilgilenecektir. Öğrencinin hedeflerine odaklanarak en iyi sonuca ulaşmak için çözümler üretilecektir. Öğretmen öğrenci ile bire bir iletişim halinde olacak ve onun zayıf ve güçlü olduğu alanları belirleyerek öğrencinin düzeyine en uygun eğitimi verme imkânını yakalayacaktır. Ayrıca sınıf ortamında öğretmen merkezli eğitim hâkimdir. Öğretmen konuyu anlatır ve belirlediği soruları çözer. Çoğunluğun anlamadığı noktalara değinir ve konuyu tamamlar. Ancak özel ders öğretmeni öğrenci merkezli bir yol izleyerek konuya dair bilinmeyen her konuya değinir. Sonuç olarak; algı ve dikkat tek bir kişide toplanacağı için öğrenci sorularını rahatlıkla sorma imkânı bulacaktır.

Özel derse ihtiyaç duymak toplumumuzdaki genel yargının aksine çocuğun başarısız ya da yetersiz olduğunu göstermez. TEOG-, YGS-LYS, KPSS gibi sıralama sınavlarında öğrencinin her soru tarzına hakim olması ve rakiplerini geçmesi gerekir. Bu tarz sınavlarda sadece konu anlatımını tamamlamak yeterli olmayacaktır.

Okullarda sağlık düzeylerinde eşit olmayan bazı özel durumlu öğrencilerde aynı sınıflarda eğitim görmektedir. Öğrenci bazı sosyo-psikolojik sebeplerden dolayı kendisini ifade etmekte güçlük yaşayabilir.  Örnek verecek olursak bedensel ve zihinsel engeli düşük seviyede olan ve kaynaştırma öğrencisi  statüsü ile eğitim alan öğrencilerin özel ders ortamı ve sınıf ortamındaki öğrenme düzeyleri belirlendiğinde özel derslerin önemi ve bireysel temelli eğitim anlayışı net olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
1
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ersoy
Eki 12, 2018
Kesinlikle katılıyorum özel ders her zaman sınıf ortamların göre öğrenciye çok daha fazla katkı sağlamaktadır.