Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Yazar: Mustafa Ü. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1966
Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders
Ö ğrencilerin en büyük sıkıntısı olan stresin önüne nasıl geçilir. Özel dersin öğrencilerde ki stres üzerine etkileri nelerdir.

Stres, özellikle liseye geçiş ve üniversiteye geçiş döneminde öğrencilerde yüksek oranda ve ağır bir şekilde baş göstermektedir. Öğrenciler bu süreçte derslerine odaklanabilmek, daha iyi çalışabilmek yerine farkında olmadan kendilerini strese teslim etmekteler. Bunun başlıca sebepleri arasında çevresel faktörler gelmektedir. Okulda ya da herhangi bir toplulukta öğrenciler laf arası konuşmalar dahil olmak üzere net sayıları, ders durumları, arkadaşlarının söylemlerine bağlı olarak, stres kaynaklı tedirginlik ve heyecanla kendilerini düşük seviyede görmektedirler. Peki bununla başa çıkmanın bir yolu var mı?

Özel ders faktörü, bu gibi psikolojik desteklerin ve rahatlığın en önemli maddelerinden biridir. Özel ders verenler olarak öğrenciye sadece ders anlatmamalı, onun psikolojik durumunu da gözeterek elimizden gelen desteği onlara hissettirmeliyiz. Öğrenci dinlediğini anlamaya başladığında, kendi çalışmasıyla özel dersi anlamlı kılarak kendini daha iyi hisseder ve "Ben de yapabiliyorum!" düşüncesini kendine kabul ettirir. Bu sayede, özel ders öğretmenleri olarak, öğrenciyi sadece kağıt üzerinde başarıya hazırlamak yerine onlarla arkadaş olma, onların duygularını hissetme ve bu anlamda daha iyi şeyler yapma adına fırsatlar elde ediyoruz. Velilerimiz de çocuğun sadece deneme netleriyle, sınav notlarıyla onları ölçmek yerine günlük hayatlarındaki değişim ve dış görünüşlerinde ya da konuşmalarındaki olumlu olumsuz değişimlerle onları değerlendirmeliler. İçine kapanık bir öğrenci yavaş yavaş insanlarla ilişki içinde olmaya başlamalı; çok sosyal ya da zaman ayarını yapamayan öğrenci ise biraz kendini dizginlemelidir. Her şeyin çoğu zarar fikriyle hareket ederek dersler, sınav dönemi stresi ve günlük hayat arasında en ideal denge kurularak öğrenci başarıya ulaştırılmalıdır.

Sonuç olarak, öğrenciler biraz stres ve heyecanın onlara iyi gelebileceğini, onları daha da aktif yapacağını bilmeli fakat strese kendilerini teslim edecek kadar psikolojik yük altına girmemeliler. Eğer özel derste verilen bir ödev, program ya da tavsiye varsa bunlara birebir uymalı ve gerekli çalışmayla dersleri anlamlı kılmalılar. Unutulmamalıdır ki düzenli çalışma başarı getirir.

Odtü Öğrencisi - Mustafa Ünlü

Etiketler

Yazar

Mustafa Ü.

LÜTFEN WHATSAPPTAN İLETİŞİME GEÇİNİZ! Daha önce YGS-LYS(TYT-AYT),KPSS,TEOG(LGS) hazırlık ve ara sınıf öğrencilerine dersler verdim. ÜNİVERSİTE Matematik 1 - Matematik 2, Fiz...

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Özel Dersle İlgili Hayal Kırıklığını Nasıl Önleyebilirsiniz? İşte Size 6 Adım

Çocuğunuzun eksikliğinin olduğu bir branşta özel ders aldırmaya mı ihtiyacınız var? Peki hayal kırıklığına mı uğramaktan korkuyorsunuz? İşte özel dersle ilgili hayal kırıklığınızı önleyebileceğinize dair bilgiler:

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel Ders Fiyatları - 2024

Özel ders fiyatları üzerine araştırma yapıyorsanız size en uygun öğretmenlerin fiyat aralıklarını blogdadır.

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocuğunuzu Kendisiyle Yarıştırın

Çocukların kendi kapasitesinin farkına varıp iyileştirme, geliştirme gibi düzenlemelerle kendisini gerçekleştirmesi daha iyi olacaktır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?