Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders

Sınav Dönemi Stres Yönetimi ve Özel Ders
Mustafa Ü.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Eyl 17, 2018
1242

Stres, özellikle liseye geçiş ve üniversiteye geçiş döneminde öğrencilerde yüksek oranda ve ağır bir şekilde baş göstermektedir. Öğrenciler bu süreçte derslerine odaklanabilmek, daha iyi çalışabilmek yerine farkında olmadan kendilerini strese teslim etmekteler. Bunun başlıca sebepleri arasında çevresel faktörler gelmektedir. Okulda ya da herhangi bir toplulukta öğrenciler laf arası konuşmalar dahil olmak üzere net sayıları, ders durumları, arkadaşlarının söylemlerine bağlı olarak, stres kaynaklı tedirginlik ve heyecanla kendilerini düşük seviyede görmektedirler. Peki bununla başa çıkmanın bir yolu var mı?

Özel ders faktörü, bu gibi psikolojik desteklerin ve rahatlığın en önemli maddelerinden biridir. Özel ders verenler olarak öğrenciye sadece ders anlatmamalı, onun psikolojik durumunu da gözeterek elimizden gelen desteği onlara hissettirmeliyiz. Öğrenci dinlediğini anlamaya başladığında, kendi çalışmasıyla özel dersi anlamlı kılarak kendini daha iyi hisseder ve "Ben de yapabiliyorum!" düşüncesini kendine kabul ettirir. Bu sayede, özel ders öğretmenleri olarak, öğrenciyi sadece kağıt üzerinde başarıya hazırlamak yerine onlarla arkadaş olma, onların duygularını hissetme ve bu anlamda daha iyi şeyler yapma adına fırsatlar elde ediyoruz. Velilerimiz de çocuğun sadece deneme netleriyle, sınav notlarıyla onları ölçmek yerine günlük hayatlarındaki değişim ve dış görünüşlerinde ya da konuşmalarındaki olumlu olumsuz değişimlerle onları değerlendirmeliler. İçine kapanık bir öğrenci yavaş yavaş insanlarla ilişki içinde olmaya başlamalı; çok sosyal ya da zaman ayarını yapamayan öğrenci ise biraz kendini dizginlemelidir. Her şeyin çoğu zarar fikriyle hareket ederek dersler, sınav dönemi stresi ve günlük hayat arasında en ideal denge kurularak öğrenci başarıya ulaştırılmalıdır.

Sonuç olarak, öğrenciler biraz stres ve heyecanın onlara iyi gelebileceğini, onları daha da aktif yapacağını bilmeli fakat strese kendilerini teslim edecek kadar psikolojik yük altına girmemeliler. Eğer özel derste verilen bir ödev, program ya da tavsiye varsa bunlara birebir uymalı ve gerekli çalışmayla dersleri anlamlı kılmalılar. Unutulmamalıdır ki düzenli çalışma başarı getirir.

Odtü Öğrencisi - Mustafa Ünlü

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır