Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Yazar: Gizem I. | 04.10.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 397
Okul Öncesi Eğitimin Önemi
O kul öncesi eğitimi nedir, okul öncesi eğitimin önemi nelerdir? Okul Öncesi dönemde öğretmenin ve ailenin rolü.

Okul Öncesi eğitim 3-6 yaş çocukların motor becerilerini , dil becerilerini , günlük  becerilerini geliştirdikleri ilköğretime hazırlık eğitimi aldıkları eğitimdir.  Ülkemizde yapılan araştırmalara bakılınca okul öncesi  eğitim alan çocukların  okula uyum  , gelisim alanları  acısından daha istenilen seviyede oldukları  gözlenmiştir.  0- 6 yaş çocuk gelişimi için çok kritik  bir dönemdir. Çünkü  olgunlaşma  ve fiziksel becerilerinin hızlı gelişiminden dolayı  öğrenmelere en  açık oldukları dönem olduğu  gözlemlenmiştir.

Onları hayata hazırlayan bu çok kıymetli zamanda çocuklarla kurulan iletişim, çeşitli aktiviteler; müzik, sanatsal faaliyetler doğayı keşfetme, dil becerileri için  kitap okuma gibi faaliyetler çok önem  taşımaktadır.  İlk olarak ailenin ikinci olarak öğretmenin rolü  çok önem  taşımaktadır. Öğretmen çocuğun ilgi ve ihtiyaçlarına göre  onu gözlemleyerek  alternatif bir eğitim  ortamı yaratmalıdır. Çocukların kendilerini güvende hissettikleri ifade etmekten çekinmedikleri  bir sınıf  ortamı oluşturabilmeli yaratıcılıklarını geliştirecek keşfetmeyi sevecekleri  aktiviteler planlanmalıdır. 

Öğretmenlerin bu dönemin önemini ailelere daha fazla aktarması onları etkinliklere dahil etmesi, iletişim içersinde  olması fikirlerini alması  gerekir. 

Öğretmenlerin sadece veli toplantısı degil, ev ziyaretleri, seminerler vb etkinliklerle aileyi sınıf ortamına ve sürece dahil etmeleri gerekiyor. Çünkü çocuğun ilk eğitimi  ailede başlıyor.  Ailenin özbakım,  sağlıklı iletişim,  oyun oynama , kitap okumanın önemi  gibi konularda bilgilenmesi gerekiyor. Çünkü  çocuklar  konuşabildiklerinden çok daha fazla kelimeyi beyinlerine kayıt edebiliyorlar. Aynı zamanda tek başına oyun , paralel oyun gibi süreçler  bir yaş döneminden itibaren görülmeye  başlıyor.  Ailenin çocuğun oyunlarına katılması  , her gelişim alanına katkı sağlayabilecek uyarlamamış  oyunlar üretebilmesi çok  önemli. 

İpucu: İzmir özel ders ve İzmir Okul Öncesi eğitimi sayfalarımızdan konumunuza en yakın, ihtiyaçlarınıza en uygun öğretmenimizi dakikalar içerisinde bulabilirsiniz. 

Aynı zamanda bu dönemde sık  görülen  inatlaşma, ağlama, kendi başına  tehlikeli işleri yapma vb aileleri zorlayıcı  davranışlar görülebilir.  Burada ailenin bu duruma yaklaşımı çok önemlidir.  Sakin kalabilmesi aynı zaman da çocuğa  ağladığı zaman isteğinin gerçekleşmeyeceğini gösterebilmesi , kararlı kalması çok  önemlidir.  Çocuğa  kendisini ifade etmekten çekinmeyeceği bir ortam sunmalıdır. Günümüz teknolojisi sebebiyle  çocukların bir şeyleri daha hızlı  elde edebildiğini,  algılarının çok kısa sürede  değiştiğini,  odaklanma problemleri yaşadığını  görüyoruz. Yine burada ailenin çocuğun teknolojiyle olan iletişimine  çok dikkat etmesi gerekiyor. Telefon tablet gibi teknolojik araçlarla iki yaşından önce çocukları  buluşturmaması gerekiyor. Çocuk ilk motor kas becerilerini de aile içerisinde deneyimliyor. Bağcığını bağlamaya çalışırken,  kendisi kıyafetini giymeyi denerken , çatal tutarak yemek yerken vb bir çok günlük  faaliyette çocukların küçük  ve büyük motor kasları çalışıyor.  Ailenin bu konuda bilinçli olması çocuğa  daha fazla alıştırma yapması,  birlikte makasla kağıt kesme , kalemle karalama gibi etkinlikleri yapması gerekir.

Etiketler

Yazar

Gizem I.

Okul Öncesi Ögretmeniyim. 2 yıldır  özel bir anaokulunda çalışmaktayım. 3-6 yaş grubu okuma yazma hazırlık ,drama, sanat etkinlikleri , el becerileri ,montessorie eğitimi a...

Benzer Yazılar
Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi

Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi

Okul öncesi eğitimin temel amacı; Çocuğun ilköğretime başlamadan önce bedensel, zihinsel ve sosyal bir bütün olarak gelişmesi için uygun bir ortamda eğitimin verilmesidir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim neden önemlidir. 0-6 yaş grubu çocukları olan ailelerin çocukların eğitimleri üzerime mutlaka dikkat etmesi gereken maddeler nelerdir.

Oyun Ablası Arıyorum

Oyun Ablası Arıyorum

Oyun ablası arıyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Oyun ablası nedir ne yapar, oyun ablası saatlik fiyatları, oyun ablasının görevleri gibi birçok konuyu sizler için derledik!

Çalışan Anneye Kreş Yardımı Hakkında Her Şey

Çalışan Anneye Kreş Yardımı Hakkında Her Şey

Çalışan anneye kreş yardımı nedir, nasıl başvurulur? Kreş yardımı desteğine kimler başvuru yapabilir, başvuru şartları nelerdir? İşte tüm cevaplar burada

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?