Çalışan Anneye Kreş Yardımı Hakkında Her Şey

Yazar: Banu H. | 15.08.2021 - 5 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1773
Çalışan Anneye Kreş Yardımı Hakkında Her Şey
Ç alışan anneye kreş yardımı nedir, nasıl başvurulur? Kreş yardımı desteğine kimler başvuru yapabilir, başvuru şartları nelerdir? İşte tüm cevaplar burada

Çalışan anne olmak, anneleri ve çocuklarını ciddi anlamda etkiler. Günümüzde kimi anneler ihtiyacı olduğundan dolayı, kimi anneler de kariyerleri için çalışmayı tercih etmektedir. Çalışan kadın sayısının artışı ile birlikte, çocuk bakımı ile ilgili konular da gündeme gelmeye başladı.

İş hayatı ve annelik, iki zorlu kavram olarak önümüze çıkar. Çalışan annelerde yaşanan suçluluk duygusunun temeli, çocuğu ile yeterince vakit geçirmemesine dayanır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bir proje başlattı. Projeye, Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamı adı verildi.

Çalışan anneye kreş yardımı kapsamında, belirlenen illerde annelere kreş desteği sağlandı. Çalışan anneye sağlanan bakım desteği ile kadın istihdamının artışı da desteklenmiş oldu. Böylece çalışma hayatında kadınların sayısı artış gösterdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen çalışmada 4 yaşına kadar olan tüm çocukların anneleri bu projeden yararlanabilir. 

Başvuru itibari ile 60 ayına kadar olan tüm çocuklar için kreş desteği talebinde bulunulabilir. Çocuklar, kreşlerde özel eğitim alan eğiticiler tarafından bakılır. Başvuru için anne ile çocuğun ikamet ettikleri ev adresinin de aynı olması gereklidir. SGK kapsamında çalıştığını ispat eden tüm annelere, ücretsiz kreş desteği sağlanır. Kazanılan aylık ortalamanın da asgari ücretin iki katını geçmemesi gerekir. 

Düzenli olarak verilen kreş eğitimi desteği sayesinde, çalışan annelere büyük bir kolaylık sağlanır. Çocuklarının emin ellerde olduğunu bilen anneler iş hayatında, daha başarılı olur. 

SGK Kreş Yardımı Başvurusu 
 

Çalışma hayatında olan çocuk sahibi kadınların en büyük sıkıntısı çocuklarını nereye bırakacakları konusudur. Bu konu bazı durumlarda, işlerini bırakmalarına bile sebep olabilir. Kreş desteği almak isteyen kişiler, genelde maddi açıdan yetersizlik çeken aileler olarak öne çıkar. Bu durumda olan aileler, maddi desteğe ihtiyaç duyar. Çalışan anneye kreş yardımı özellikle bu noktada anneleri rahatlatan bir uygulamadır. 

 

Kreş parası, iş hayatında çalışan kadınları desteklemek amacıyla verilir. Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenli bir şekilde banka hesabına yatırılır. Maddi güçlük çeken aileler bu şekilde çalışma hayatına katılabilir. Geçen yıla kıyasla yüzde 400 artış gösteren kreş yardımı parası, 2021 yılı itibariyle en az 1471 TL olarak belirlenmiştir. 

Çalışan anneye kreş yardımı projesi kapsamında birçok aileye destek olunmaktadır. Ayrıca, kadınların istihdam sorunu da büyük oranda çözülmektedir. Sigorta kapsamında çalışan her kadın, kreş yardım desteğinden faydalanabilir. Ayrıca bu destekler, geri ödemesiz şekilde verilir.

Çalışan Annelere Kreş Yardımı E-Devlet
 

Çalışan annelere yapılan kreş yardımı ülke çapında rağbet görmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, Avrupa Birliği ile ortak bir şekilde yürüttüğü projedir. Çalışan anneye kreş yardımı, çalışan anneler tarafından oldukça ilgi görmüştür. Kreş yardımı ve bakıcı desteği olarak tanımlanan yardım ile çalışan anne sayısında ciddi bir şekilde yükseliş görülmektedir. 


Yardım ücreti, çalışan annelerin, maddi anlamda daha fazla kayıp yaşamaması adına sağlanır. Başvuru, SGK ve E-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır.

Kreş desteği almanın ölçütleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
   
 • Çocuğun en çok 60 aylık olması 
   
 • Çalışan annenin SGK primlerinin yatıyor olması 

Bu şartları taşıyan çalışan anneler, kreş yardımı için başvuruda bulunabilir. 

Kreş Yardımı Kontenjanı


En az 3700 anneye sağlanacak olan kreş desteği için 26 Milyon Euro ek ücret ayırıldı. İlk başvuru sıraları esas alınarak çalışan anneler için bir sıralama yapılacak. Gerekli şartları taşıyan anneler, desteklerden yararlanabilecek. 

Çalışan anneye kreş yardımı ile birçok ilde binlerce anne çalışma hayatına geri döndü. Yapılan çalışmalar ve destekler ile çalışma hayatında kadın istihdamında artış görüldü. Kesin başvuru tarihi aşamasında, SGK işçisi olarak çalışmak bu alandaki en önemli şart olarak öne çıkar. 

Destek için, çocukların MEB anlaşmalı okullara gitmesi gereklidir. 

Kreş Yardımı Başvuru Şartları 
 

Anne ve babası çalışan 0-60 ay arasında çocuklara sağlanan bakıcı desteğine, kreş yardımı adı verilir. Bu yardım kapsamında, ailelere maddi destek sağlanır. Başvurular e devlet üzerinden yapılabilir. Giriş yapıldığı andan itibaren başvuru kapsamına giriş yapmış olunur. 

İpucu: Özel Ders Alanı'nda oyun ablası desteği alabileceğiniz binlerce eğitmen mevcuttur. Linkte kriterlerine en uygun oyun ablalarınız inceleyebilirsiniz.

Çalışan anneye kreş yardımı için gerekli tüm şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Destek alacak ailelerin, çocuklarının 0-60 ay arasında olması gerekir. 
   
 • 4/A sigortalı olarak çalışıyor olmak gerekir. 
   
 • Anlaşmalı kreşlere yapılan ödemeler, dekont ile kanıtlanmalıdır. Böylece, yardım ücretleri, annelerin banka hesaplarına yatırılır. 
   
 • İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ ya da Malatya'da yaşıyor olmak. 
   
 • Kreşe düzenli bir şekilde gidilmesi gerekir. 
   
 • Gönderilen kreşin, MEB ya da ASPB’ye bağlı bir kurum olması gerekir. 
   

İŞKUR Kreş Yardımı Başvurusu 


Çalışan anneye kreş yardımı projesi, İŞKUR tarafından da desteklenmektedir. İstihdamı arttırmak isteyen İŞKUR, çalışan annelere belirli oranlarda kreş bakımı desteği sağlamaktadır. Bu şekilde, iş hayatında kadın istihdamında bir genişleme yaşanmaktadır. 

Aktif iş gücünde kadın istihdamını desteklemek amacı ile ortaya çıkan projeden, günümüzde birçok anne yararlanmaktadır. Yardımdan yararlanmak isteyen annelerin, İŞKUR’a başvuruda bulunmaları gereklidir. 

Farklı sektördeki anneler, bu imkandan yararlanabilir. Başvuru için çocuğa ait nüfus cüzdanı ve kreş ödeme makbuzu gereklidir. 

Etiketler

Yazar

Banu H.

Yazarlık Eğitimi, İçerik Üretimi Eğitimi, Türk Dili ve Edebiyatı Dersi, Okula Yardımcı Özel Ders, Eğitim Koçluğu,

Benzer Yazılar
Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi

Montessori Eğitimi nedir, nasıl yapılmaktadır. Bu eğitimden dikkat edilmesi gerekenler nelerdir.

Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi

Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi

Okul öncesi eğitimin temel amacı; Çocuğun ilköğretime başlamadan önce bedensel, zihinsel ve sosyal bir bütün olarak gelişmesi için uygun bir ortamda eğitimin verilmesidir.

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi eğitim neden önemlidir. 0-6 yaş grubu çocukları olan ailelerin çocukların eğitimleri üzerime mutlaka dikkat etmesi gereken maddeler nelerdir.

Oyun Ablası Arıyorum

Oyun Ablası Arıyorum

Oyun ablası arıyorum diyorsanız doğru adrestesiniz. Oyun ablası nedir ne yapar, oyun ablası saatlik fiyatları, oyun ablasının görevleri gibi birçok konuyu sizler için derledik!

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?