Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi

Okul Öncesi Döneminde Uygulanan Okuma - Yazmaya Hazırlık Çalışmalarının Önemi
Şeyma H.
Okul Öncesi Eğitim
Eyl 11, 2020
711

Okul Öncesi Eğitimin Amacı Nedir?

Okul öncesi eğitimin temel amacı; Çocuğun ilköğretime başlamadan önce bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal bir bütün olarak gelişmesi için uygun bir ortamda uygun bir eğitimin verilmesi olmaktır.

Okul öncesi eğitimin amaçlarından biri de, çocuğun ilköğretim de başarılı olabilmesi için gerekli davranışları, okuma-yazma öğrenmesine yardımcı olacak kavramları ve becerileri kazandırmaktır. Bu dönemi gerekli tutum, davranış ve bilgileri doğru bir şekilde kazanarak geçiren çocuklar, ileri öğretim kademelerinde daha başarılı olma şansına sahiptir.

Okuma yazmaya hazırlık çalışmaları sadece masa başında yapılan kitap / kavram / çizgi çalışmaları olarak değerlendirilmemelidir. Aksine, bu çalışmalar bir çok farklı etkinlik çeşidi ile ( sanat, drama, müzik, oyun vb ) gerçekleştirilmelidir. Okuma-yazma becerisi bireyin yaşam boyu öğrenmesini destekleyen temel gereksinimlerden biridir. Okuma alışkanlığı kazanma, okuduğunu anlama, dili doğru ve akıcı şekilde kullanma, dinleme, kendini sözel olarak ve yazı ile ifade edebilme becerilerinin gelişimi açısından okul öncesi dönemi kritik döneme sahiptir. Çocuklar okuma ve yazmayı öğrenmeden önce sözlü dili algılamayı ve ifade etmeyi öğrenmektedirler.

Okul öncesi eğitimde amaç, çocuklara okuma ve yazma öğretmek değil onların ilköğretimde okuma ve yazmayı hızlı öğrenebilmesi için gereken ön becerileri kazandırmaktır. Böylece çocukların, okuma-yazmaya ve okula karşı olumlu bir algı geliştirmeleri desteklenecektir.

Okul öncesi eğitimde iyi bir dil gelişimi için önemli faktörler nelerdir?

Iyi bir dil gelişimi için gereken en önemli faktörlerinden biri kelime bilgisidir. Çocuklar ne kadar fazla kelime duyar ve bu kelimeleri kullanırsa dil gelişimleri o kadar hızlı gerçekleşir. Bir çok araştırma, okul başarısında kelime bilgisinin büyük rol oynadığını gösteriyor. Bu nedenle çocuklarınız için kelime bilgisini gelişterebileceği ortamlar oluşturmaya çalışın.

Bu ortamlar neler olabilir ?

  • Çeşitli sohbetler
  • Şarkılar, şiirler, tekerlemeler, parmak oyunları
  • Ona yüksek sesle kitap okuyun bilmediği kelimeler hakkında bilgi verin.

Okul Öncesi Öğretmeni - Şeyma Horasan

Yazıyı Paylaş
Etiketler
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır