Öğretim Hayatımızdaki Özel Dersin Yeri

Yazar: Muhammet Raşit E. | 21.04.2021 - 3 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1524
Öğretim Hayatımızdaki Özel Dersin Yeri
Ö zel ders nedir? Öğrenciler öğretim hayatlarında özel derse neden ihtiyaç duyarlar. Başarılı bir gelecek için neden özel ders alınması gereklidir. İşte merak ettiğiniz tüm cevaplar burada.

Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

'Neden özel ders?' sorusundan ziyade "Özel ders nedir?" diye biraz tartışmak lazım.

Bugünlerde özel derse olan talep artmakla beraber, özel dersle ilgili hurafelerde artmaktadır. Mesela bazı insanlar özel ders alınca yüzde yüz başarılı olacağını düşünür ama ne yazık ki yanılmaktadırlar. Çünkü ,her öğretmenin ortak cevabı, bir öğrenci kendi istemediği müddetçe hiç bir şey öğrenemez veya zorla bir insana bir şeyler anlatılamaz. Hatta bu zorlamalar, ilerde öğrenci bir şeyler öğrenmek isteme ihtimallerini de yıkmaktadır. Lütfen dikkatli olalım.

Şimdi gelelim "Özel ders nedir?" sorusuna. Özel ders, bir öğrencinin okulda her hangi branştaki öğretmeninden bilgi aktarımı sağlayamıyorsa yada öğretmenle iletişim kuramıyorsa veya herhangi bir kurumda öğretim öğretim görmek yerine kendi kendine hazırlanıyorsa, başvurduğu bir ders sistemidir. Bu genel olarak kabul gören bir tanımdır.

Bizim düşüncelerimiz daha farklı. Biz özel dersi, ülkemizin eğitim sistemi düzenli olmamasından ve öğrencilere bir yarış atı gözüyle bakıldığından kaynaklı öğrencilerde oluşan stresi ve öğretim bozukluğunu gidermek için oluşmuş bir sistemdir. Mesela ülkemizin eğitim sisteminde bir öğrenci kaynaklara bakarak çalışabilir veya bir öğretmenin gösterdiği yolda soruları çözebilir ama çoğu zaman sorunun mantığını anlayamaz ve kafası karışır. Bu durumda da ezberleme yöntemine başvurur. İşte biz tam bu sırada devreye giriyoruz. Yani öğrenciyi ezbere iten sitemden çekip aslında daha basit olan konuların mantığına ulaştırıyoruz.

Şimdi soracaksınız "Nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?" diye. Cevabı çok basit lisedeyken, ortaokuldayken hep merakla öğrenmeye çalışırdım yani "İşin aslı nedir?" sorusunu sorarak derslere yaklaşırdım. Bu da sürekli her ders için bir mantık oluşturmama sebep oldu ve en sonunda kişilere bağımlı kalmadan, sadece onların görüşü varmış gibi davranmadan, öğrenmeyi öğrendim. Bu sayede farklı soru tipleri çıkınca hiç yorulmadan ve kısa sürelerde hallettim. Bana katkısı ne oldu diye sorarsanız YGS'nin Türkçe bölümünden 9 soru kaydırmama rağmen MF-4 alanında ilk 2000'e girdim. Konumuza dönecek olursak bu lise öğretimi hayatımdaki halim üniversite yıllarımda bana "Bu kadar merakla öğrenmeyi öğrendim neden şimdi öğretmeyeyim?" sorusunu sordurdu ve özel ders vermek çalışmasına başladım. 5 yılda toplam 22 öğrencim oldu ve hepsine başarıyla bilgilerimi aktardım, hala aktarmaya devam ediyorum.

"Neden özel ders?" sorusuna gelelim. Yukarıdaki anlattıklarımla beraber bir de bu işin maddi kısmı var. Düşünelim dershane fiyatlarını, 2018 yılı için ortalama 10-15 bin lira arası. Peki özel ders için kaç saat ediyor, saat başı 75 diyelim 133-200 saat eder. Dershane her dersi anlatıyor ve öğrenci için özel bir program oluşturmuyor bu yüzden bir yılda bütün konuları anlatıyor, genelde de danışmanlıkları pek iyi olmuyor. Özel derse bakalım, öğretmeni siz seçiyorsunuz, bu tabi ki iyi bir öğretmen, her ders için her konuyu anlatmaya gerek olmuyor, genelde de haftada 2 saat ile 4-5 ayda çözülüyor, ayrıca öğretmen iyiyse pskolojik destek ve eğitim koçluğu da veriyor, en azından ben veriyorum, sadece tek öğrenciye vakit ayrıldığı için dersler öğrencinin anlama yöntemine göre şekilleniyor yani öğrenci mantığını kavrıyor.

Hala aklınızda soru varsa lütfen bana dönüş yapın, buraya kadar sabrederek okuduğunuz için teşekkür ederim.

Matematik ve Fizik Öğretmeni - Muhammet Raşit Eligüzel

Etiketler

Yazar

Muhammet Raşit E.

5 yılda 18 öğrenciyle başarıyla ders işledik.

Benzer Yazılar
Özel Ders Almak İsteyenler

Özel Ders Almak İsteyenler

Sevgili öğrenciler, veliler veya herhangi bir alanda özel ders almak isteyen değerli kişiler.

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel Ders Vermek İstiyorum Ne Yapmalıyım

Özel ders vermek isteyen kişilerin akıllarına takılan en önemli sorunun çözümünü sizler için hazırladık.

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

ozeldersalani.com ile Öğrenci Bulmanın Püf Noktaları

Eğer gerçekten özel ders vermek istiyorsanız ve özel ders almak isteyen kişilerin size kolay bir şekilde ulaşmasını istiyorsanız takipte kalın!

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Üniversite Okuyan Her Öğrencinin Bilmesi Gereken Konular

Başarılı bir üniversite hayatı için olmazsa olmaz bilgiler! ⏰📚 Kampüsteki yaşamdan kariyer planlamana kadar her şey bu yazıda.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?