Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü
Murat B.
Aktif Ders Çalışma Saati
Kas 6, 2017
1781

Aktif ders çalışma saati kişiden kişiye değişecek bir durum. Sonuçta bir öğrenme gercekleşeceğinden bu öğrenmenin beyin tarafından kabullenmesi lazım oncelikle. Sonra öğrenmenin gerçekleşeceği evreye geçilir. Daha sonra başarıda arkasından gelir.

Beynin öğrenmeye en açık olduğu yani aktif öğrenme zamanını öğrenci kendi keşfeder. Çünkü bu zaman dilimi kişiden kişiye değişir. Eğer bu zaman dilimini öğrenci keşfeder ve buna göre çalışma programını bu zamanı dikkate alarak yaparsa başarı gerçekleşir. Nitekim bakılırsa üniversite derecesi yapanlar çok çalışmazdım, verimli çalışırdım derler. Neden böyle derler? Hava atmak için değil tabi. Çünkü bu kişiler öğrenmeyi öğrenmişlerdir. Yani ne zaman öğrenebileceğini, ne zamanlar çalışsa bile, üzerindeki isteksizlikten dolayı göremeyeceğini anlamıştır. Bizde böyle örnekleri gördükten sora kendimize şu soruyu sormaliyiz? Neden öğrenemiyorum yada neden masanın başına gectiğim zaman bir konuyu anlamada isteksiz? Eger bu sorunun cevabını ögrenci kardeşlerimiz bulur ve kendi ders çalışma saatlerini kesfederlerse; herşeyi başarırlar.

Her öğrenci için farklılı gösteren aktif ders çalışma zamanını öğrenci ancak ve ancak kendisi keşfedebilir. Eğer bu alanda sıkıntı yaşanıyorsa uzman birisinden destek alınmasını tavsiye ederim. Yani bir türlü ders çalışamıyor veya masanın başına geçtiğiniz zaman odaklanamıyorsanız, okulunuzdaki rehberlik öğretmeninizden destek alabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan "Doğru Meslek Seçimi" başlıklı makalemizde gençlerin hayatlarının devamlılığı sağlayacak meslekleri seçerken dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır