Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü

Yazar: Murat B. | 21.04.2021 - 1 dakikalık okuma. Görüntülenme: 2268
Öğrenmede Aktif Çalışma Saatinin Rolü
A ktif ders çalışma saati nedir, öğrenmeye katkısı nelerdir. Öğrenciler ders çalışma saatini nasıl keşfedebilirler.

Aktif ders çalışma saati kişiden kişiye değişecek bir durum. Sonuçta bir öğrenme gercekleşeceğinden bu öğrenmenin beyin tarafından kabullenmesi lazım oncelikle. Sonra öğrenmenin gerçekleşeceği evreye geçilir. Daha sonra başarıda arkasından gelir.

Beynin öğrenmeye en açık olduğu yani aktif öğrenme zamanını öğrenci kendi keşfeder. Çünkü bu zaman dilimi kişiden kişiye değişir. Eğer bu zaman dilimini öğrenci keşfeder ve buna göre çalışma programını bu zamanı dikkate alarak yaparsa başarı gerçekleşir. Nitekim bakılırsa üniversite derecesi yapanlar çok çalışmazdım, verimli çalışırdım derler. Neden böyle derler? Hava atmak için değil tabi. Çünkü bu kişiler öğrenmeyi öğrenmişlerdir. Yani ne zaman öğrenebileceğini, ne zamanlar çalışsa bile, üzerindeki isteksizlikten dolayı göremeyeceğini anlamıştır. Bizde böyle örnekleri gördükten sora kendimize şu soruyu sormaliyiz? Neden öğrenemiyorum yada neden masanın başına gectiğim zaman bir konuyu anlamada isteksiz? Eger bu sorunun cevabını ögrenci kardeşlerimiz bulur ve kendi ders çalışma saatlerini kesfederlerse; herşeyi başarırlar.

Her öğrenci için farklılı gösteren aktif ders çalışma zamanını öğrenci ancak ve ancak kendisi keşfedebilir. Eğer bu alanda sıkıntı yaşanıyorsa uzman birisinden destek alınmasını tavsiye ederim. Yani bir türlü ders çalışamıyor veya masanın başına geçtiğiniz zaman odaklanamıyorsanız, okulunuzdaki rehberlik öğretmeninizden destek alabilirsiniz.


Bir önceki yazımız olan "Doğru Meslek Seçimi" başlıklı makalemizde gençlerin hayatlarının devamlılığı sağlayacak meslekleri seçerken dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler

Yazar

Murat B.

ÖZEL DERSLERİMDE KONU ANLATIMI İÇİN GEREKEN MATERYALLER BENİM TARAFIMDAN KARŞILANMAKTADIR.AYRICA ÖĞRENCİ SORULARINI WHATSAPP ARACILIĞIYLA HER SAAT SORABİLMEKTEDİR.GÖRÜNTÜLÜ OLAR...

Benzer Yazılar
Sınav Yaklaşırken

Sınav Yaklaşırken

Sınava hazırlanan öğrenciler neler yapmalı, nelere dikkat etmelidir. Ebeveynler nasıl davranış göstermelidir.

Ders Çalışma Zamanı

Ders Çalışma Zamanı

En etkili ders çalışma zamanı nedir, öğrenciler ders çalışma saatlerinde nelere dikkat etmelidir

Ne Zaman Çalışmalı!

Ne Zaman Çalışmalı!

Bazıları sabah erken kalkıp dersine çalıştığında daha verim alırken , diğer öğrenciler ise okul sonrasında biraz dinlenip çalıştığında verim alabilir.

Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Verimli Ders Çalışmanın Altın Kuralları

Ders çalışmak nedir, aktif ders çalışma nasıl yapılmalıdır. Ders çalışma saati ayarlanırken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul