Öğrencilerde Sınav Stresi ve Çözüm Önerileri

Yazar: Yasin G. | 25.08.2019 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1747
Öğrencilerde Sınav Stresi ve Çözüm Önerileri
S ınav kaygısı ile başa çıkmanın yolları nelerdir? Sınav stresi nasıl yenilir. Uzman sınıf öğretmeninden tüm öğrencilerin sınavlarda başarılı olmaları için taktikler

Ben bir sınıf öğretmeniyim, 2002 den beri... Yüzlerce öğrenciye ders verdim. Gördüm ki öğrencilerimin bir çoğunda sınav stresi var, sınavlar yaklaşınca öğrencilerde bir heyecan telaş ve sınavı başaramama korkusu başlıyor ben bunu sezinliyorum burada ailelerin de etkisi çok büyük. Bir çok aile çocuklarına bilinçsizce aşırı bir baskı uygulamaktadır. Bu baskı da tabiki öğrencide stres, heyecan ve paniği tetiklemektedir. Çok zeki olsalar dahi bir çok öğrencim bu stresi, heyecanı yenemiyor. Bunun başka nedenleri de var. Örneğin;

  • Sınav sabahı uykusunu yeterince alamamak,
  • öğrencinin kahvaltısını yapmaması ya da yetersiz yapması,
  • sınavdan bir gün öncesi dahi ders çalışmak,
  • sınavda stres ve heyecan yapmak,
  • sınavda dikkatsiz davranarak soruları kaydırmak...


Öğrencilerime hep şu tavsiyelerde bulunuyorum onlara ışık olması açısından: Sınavlara zamanında çalışın, konuları biriktirmeyin, stres ve heyecan yapmayın, sınav gününden önceki son gece uykunuzu iyi alın, sınav sabahı kahvaltınızı mutlaka yapın, sınavda telaş yapmayın, soruları cevaplarken kaydırma yapmamaya dikkat edin... Çünkü maalesef bir sınav bütün hayatı etkileyebilmektedir, özellikle ilkokul, ortaokul ve lise sonundaki yks, lgs tarzı sınavlar başarılamadığı takdirde insanın o sınav için harcadığı bütün emek boşa gitmektedir. Sınav kazanılamadığında aile içi olumsuz tavır ve sorunlar öğrencide psikolojik sorunlar, kendine güvensizlik motivasyon eksikliği gibi olumsuz davranışlar meydana gelmektedir.

Stressiz, sağlıklı, mutlu günler dileğiyle... 

İLKÖĞRETİMDE ÖZEL DERSİN GEREKLİLİĞİ

Zamanımızda ilköğretimde özel ders mecburi hale gelmiştir. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: ilkokul ve ortaokul sonunda Türkiye geneli yapılan sınavlarda yaklaşık 1 milyon öğrenci ter dökmektedir. Bu sebeple öğrencilerin daha iyi bir okulu kazanabilmesi için bu sınavlardan iyi puan alması gerekiyor. Bu sınavı başarabilmeleri için de öncelikle eğitimlerini iyi bir şekilde almaları şarttır. Öğrencilerin durumları eğer çok iyi değilse özel ders desteği almaları gerekmektedir. Öğrencinin okulda öğrendikleri ve evde kendi başına çalışması yeterli gelmiyor, uzman bir eğitmenden yardım almalı ki bu sınavlarda başarılı olabilsin. 

Öğrencinin iyi bir okulu kazanabilmesi için yaklaşık 1 milyon öğrenciden en azından ilk 10 bin arasına girmesi gerekiyor. Çünkü sınavda bazen 1 soru ile 50 bin veya 100 bin kişi geçilebiliyor, her öğrencinin hayalinde iyi kaliteli bir lisede, üniversitede okumak mutlaka vardır. Bunun için de çok çalışmak değil düzenli ve sürekli çalışmak gerekir. Öğrencilerimize tüm sınavlarda ve hayatı boyunca başarılar diliyorum.

Sınıf öğretmeni - Mustafa Serkan Kutlu

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınav Hazırlığı Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğrencilerin sınav hazırlık süreçlerinde dikkat etmesi gereken önemli konuları sizler için eğitim uzmanı cevapladı. İşte tüm püf noktalar sizlerle

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS ÖnLisans Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss önlisans konuları ve en güncel soru dağılımları blogumuzda. 2024 KPSS önlisans çalışma planınıza bu bilgilere göre şekillendirebilirsiniz!

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye Son 1 ay Kala Yapılması Gerekenler

Yks'ye son 1 ay kala yapılması gerekenler nelerdir. Son 1 ay'da nasıl çalışmalısınız. Deneme çözmenin sınavınıza olan etkisi nelerdir? Haydi çalışma zamanı!

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

2024 YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımı

YKS - YDT İngilizce Konuları ve Soru Dağılımına yazımızdan ulaşabilirsiniz. En güncel 2024 YDT Konuları öğrenmek için hemen inceleme yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?