Öğrencilerde Sınav Stresi ve Çözüm Önerileri

Öğrencilerde Sınav Stresi ve Çözüm Önerileri
Yasin G.
Tecrübe Paylaşımı - Hayata Dair
Ağu 25, 2019
755

Ben bir sınıf öğretmeniyim, 2002 den beri... Yüzlerce öğrenciye ders verdim. Gördüm ki öğrencilerimin bir çoğunda sınav stresi var, sınavlar yaklaşınca öğrencilerde bir heyecan telaş ve sınavı başaramama korkusu başlıyor ben bunu sezinliyorum burada ailelerin de etkisi çok büyük. Bir çok aile çocuklarına bilinçsizce aşırı bir baskı uygulamaktadır. Bu baskı da tabiki öğrencide stres, heyecan ve paniği tetiklemektedir. Çok zeki olsalar dahi bir çok öğrencim bu stresi, heyecanı yenemiyor. Bunun başka nedenleri de var. Örneğin;

  • Sınav sabahı uykusunu yeterince alamamak,
  • öğrencinin kahvaltısını yapmaması ya da yetersiz yapması,
  • sınavdan bir gün öncesi dahi ders çalışmak,
  • sınavda stres ve heyecan yapmak,
  • sınavda dikkatsiz davranarak soruları kaydırmak...


Öğrencilerime hep şu tavsiyelerde bulunuyorum onlara ışık olması açısından: Sınavlara zamanında çalışın, konuları biriktirmeyin, stres ve heyecan yapmayın, sınav gününden önceki son gece uykunuzu iyi alın, sınav sabahı kahvaltınızı mutlaka yapın, sınavda telaş yapmayın, soruları cevaplarken kaydırma yapmamaya dikkat edin... Çünkü maalesef bir sınav bütün hayatı etkileyebilmektedir, özellikle ilkokul, ortaokul ve lise sonundaki yks, lgs tarzı sınavlar başarılamadığı takdirde insanın o sınav için harcadığı bütün emek boşa gitmektedir. Sınav kazanılamadığında aile içi olumsuz tavır ve sorunlar öğrencide psikolojik sorunlar, kendine güvensizlik motivasyon eksikliği gibi olumsuz davranışlar meydana gelmektedir.

Stressiz, sağlıklı, mutlu günler dileğiyle... 

İLKÖĞRETİMDE ÖZEL DERSİN GEREKLİLİĞİ

Zamanımızda ilköğretimde özel ders mecburi hale gelmiştir. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz: ilkokul ve ortaokul sonunda Türkiye geneli yapılan sınavlarda yaklaşık 1 milyon öğrenci ter dökmektedir. Bu sebeple öğrencilerin daha iyi bir okulu kazanabilmesi için bu sınavlardan iyi puan alması gerekiyor. Bu sınavı başarabilmeleri için de öncelikle eğitimlerini iyi bir şekilde almaları şarttır. Öğrencilerin durumları eğer çok iyi değilse özel ders desteği almaları gerekmektedir. Öğrencinin okulda öğrendikleri ve evde kendi başına çalışması yeterli gelmiyor, uzman bir eğitmenden yardım almalı ki bu sınavlarda başarılı olabilsin. 

Öğrencinin iyi bir okulu kazanabilmesi için yaklaşık 1 milyon öğrenciden en azından ilk 10 bin arasına girmesi gerekiyor. Çünkü sınavda bazen 1 soru ile 50 bin veya 100 bin kişi geçilebiliyor, her öğrencinin hayalinde iyi kaliteli bir lisede, üniversitede okumak mutlaka vardır. Bunun için de çok çalışmak değil düzenli ve sürekli çalışmak gerekir. Öğrencilerimize tüm sınavlarda ve hayatı boyunca başarılar diliyorum.

Sınıf öğretmeni - Mustafa Serkan Kutlu

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
0
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır