Goethe Sınavı Nedir? Sınav Tarihi Ne Zaman? Nasıl Hazırlanılmalıdır?

Yazar: Yasin G. | 23.02.2023 - 6 dakikalık okuma. Görüntülenme: 4417
Goethe Sınavı Nedir? Sınav Tarihi Ne Zaman? Nasıl Hazırlanılmalıdır?
G oethe sınavı nedir? Goethe sınavı hangi tarihlerde yapılır? Sınava hazırlıkta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Tüm detaylar blogumuzda..

Almanca dil seviye tespit sınavdır. Goethe, kişinin dil seviyesini ölçmek ve başarısını sertifikalandırmak için yapılan bir sınav türüdür. Bu sınav 4 aşamadan oluşup farklı seviyelere göre yapılmaktadır. Türkiye’nin düzenlendiği Goethe sınavı A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 olarak farklı seviyeleri bulunmaktadır. Ayrıca çocuklara özel hazırlanan sınavlar da mevcuttur.

Goethe Sınavı Nedir?
 

Bilindiği gibi Almanya’da oturum izni almak için dil şartı vardır. Vize dosyanızın içerisinde bulunması gereken oturum iznine giden yol da en az A1 düzeyinde dil bilmekten geçer. Dolayısıyla bu seviyede olduğunuzu belgelemeniz gerekir. Bunun için de Almanya tarafından yetkilendirilen dil kurslarına katılarak ÖSD veya Goethe sınavı gibi dil sınavlarından başarılı olmalısınız. Eğer örneğin A1 sertifika sınavında başarılı olursanız kurumdan A1 dil yeterlilik sertifikasını da alabilirsiniz. En iyi öğretmenlerden birebir Almanca özel ders almak isterseniz linkten öğretmenlerimizi inceleyebilir, ders talebi oluşturabilirsiniz. 

Ayrıca Goethe enstitüsü tarafından düzenlen Goethe Almanca sınavı, dünya çapında geçerlidir. Bu sebeple Goethe sınavı Almanca dil seviyeleri arasında ayrı bir öneme sahiptir. Yetişkin ve çocuklar için ayrı olmasının yanında farklı dil düzeylerinde de sınıflara ayrılarak yapılmaktadır. Ben eğitim hayatıma, Almanya'da bir yükseköğretim kurumunda devam etmeye karar vermiş biri olarak bu sınavla tanıştım.

Sertifikayı almak için gençler ve yetişkinlere yönelik Goethe-Zertifikat B1 sınavına katıldım. Bu sınav ile Almancayı rahat kullandığımı onaylattırdım. Aynı zamanda B1 kısaltılışı olan Dillere İlişkin Avrupa Ortak Referans Çerçevesi'ne ait 6 aşamalı yetkinlik derecesinin 3. basamağına denk gelen derecede bildiğimi ispatlamış oldum.

Goethe Sınavı Ne Zamandır?
 

Öncelikle şunu söylemeliyim ki tüm Almanca dil seviye tespit sınavları Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde yapılmaktadır. Ben Goethe-Zertifikat B1 sertifikasını almak için İstanbul’da düzenlenen sınava katıldım. Ancak şunu bilmenizde fayda var sınav tarihleri, gerçekleştirilecek olan sınav seviyesi ve yerine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle Goethe Enstitüsü’nün resmî web sitesini ziyaret ederek sınav tarihlerine bakabilirsiniz. Böylece en doğru sonuca ulaşırsınız. Bu arada şunu da belirtmek isterim ki hangi seviyede Almanca dil sınavına katılırsanız katılın kesinlikle Almanca dili için özel ders veya bir kursa katılmanızı öneririm. Çünkü aldığınız dersler sayesinde hem eğitim hayatınızda hem de günlük yaşamınızda size büyük bir getirisi olacaktır.

Goethe Sınavı Ne İçin Yapılır?
 

Alman vatandaşlığı şartı olmadan herkese hak veren Goethe sınavı, o ülkedeki gelecek planlarım için beni yüreklendiren bir sertifika programıdır. Dolayısıyla benim için özel bir anlamı var diyebilirim. Nitekim de bu yazıyı kaleme almamdaki ana ilham kaynağı budur. Ben her ne kadar akademik eğitimim için Goethe sınavına girsem de bu sertifikaya farklı nedenlerle ihtiyaç duyan birçok kişi bulunmaktadır. Goethe sınavı, çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı sınıflandırılmaktadır. Farklı dil seviyelerine göre düzenlenmesinin nedeni de aslında tam olarak budur.

Bu seviyeler ile farklı amaçlar için Almancasının yeterliliğini kanıtlamak isteyenlere hitap eder. Mesela aile birleşimi kapsamında Almanya’ya yerleşmek isteyen birinin bu sınavın A1 seviyesini başarıyla geçmesi gerekir. Bunun yanında şayet bir akademisyenseniz ve kariyerinize Almanya’da devam etmek istiyorsanız C1 seviyesi sertifikasına sahip olmanız gerekecektir.

Üniversite eğitimini Almanya’da planlayan biri olan benim B1 seviyesinde Goethe sınavında başarılı olmam gerekiyordu. Bunun yanında lise ve kurslarla edindiğim alt yapım ile bu seviyede başarılı olmam için yeterli değil olmadığını biliyordum. Bir araştırmaya girerek hazırlıklarımı buna yönelik yaptım. Yine aynı şekilde yukarıda örnek verdiğim akademisyenin de C1 seviyesine yönelik bir hazırlık yapması şarttır. Nitekim böylelikle bu seviyede başarılı olarak sertifikayı almaya hak kazanabilir.

Goethe Sınavına Nasıl Hazırlanılmalıdır?
 

Bir dilin bir insan olduğu gerçeğinden yola çıkarsak Almanca eğitimimi sürdürebileceğim şekilde olması çok önemliydi. Ancak bir yabancı dil konusunda ne kadar iyi bir alt yapıya ve öğrenci disiplinine sahip olsanız da öğrenme sürecini doğru şekilde sürdürebilmek biraz zor. Bunun yanında günümüz teknolojileri size birçok kaynak ve yol sunuyor. Dolayısıyla kafanız çok daha fazla karışabiliyor. 

İşte bu etapta ben araştırma içerisine girdiğimde arkadaşım ozeldersalani.com platformunu önerdi. Böylelikle bu siteden eğitim almaya başladım. Dolayısıyla kısa bir süre de profesyonel destek almanın önemini idrak edecek düzeyde ilerleme kat ettim. Uzman eğitmenlerin yönlendirmeleri ile bu sınavda karşıma çıkacak sorulara yönlendim. Okuma, dinleme, yazma ve konuşma aşamalarında kullanılan tüm kalıplaşmış cümleleri öğrendim. Tecrübeli Almanca öğretmenlerinden birebir online Almanca kursu almak isterseniz sayfamızdan başvuru yapabilirsiniz. 

Sık kullanılan sıfat, bağlaç, edat, isim ve bağlaçlardan tutun da sınavı başarıyla geçmem için gereken tüm püf noktalara vakıf oldum. Bunun yanında bu hazırlık aşamasında mezun olmak için alttan kalan derslerime dair sınavlarıma da hazırlanıyordum. Ancak ozeldersalani.com eğitmenleri o kadar sade ve anlaşılabilir bir dile eğitim veriyor ki her ikini de bir arada götürmekte hiç zorlanmadım diyebilirim. Mesela diğer bölümler gibi yazma bölümünde başarılı olmak için nasıl bir çözümleme mantığı ile sorulara yaklaşılması gerektiğini konusunda çok yardımcı oldular. Dolayısıyla sınavın bu bölümünde bile hiç zorlanmadım diyebilirim.

Konuşma bölümünde ise Almancaya hâkim olduğumu ispatlayacak bir performans göstermem çok önemliydi. Sorumlu tutulacağım bölümlerdeki soruların cevapları konusunda olduğu gibi etkili konuşma konusunda da müthiş destek verdiler. Nitekim ucu bucağı olmayan internet mecrasında boşa zaman kaybetmek yerine hedef odaklı bir eğitim aldım. Nitekim internette dil öğrenme üzerine önerilen birçok kaynak ve yol var. Dolayısıyla hangisinin doğru olduğu konusunda da kafa patlatmadım. Böylece zaman kaybetmeden çalışmaya başlayarak hedefe ulaştım.

Öneri: Aile birleşim sınavı hakkında detaylı bilgi almak için linkten makalemizi inceleyebilirsiniz.

Goethe Sınavı Örnek Sorular

Goethe sınavında çıkan soruları ve soru çözümlerini inceleyebileceğiniz tavsiye bir video bırakıyoruz. Şimdiden başarılar :) 

Goethe sınavı hakkında merak ettiğiniz tüm soruları yorum olarak yazabilirsiniz. Uzman eğitmenlerimizi tüm sorularını cevaplandıracaklardır. 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Ne Zaman, Nasıl Çalışılmaktadır?

DSH Sınavı Nedir? Deutsche sprachprüfung für den Hochschulzugang hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar blogumuzda.

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

Almanca Öğrenmek İçin Kitap Önerileri

0'dan Almanca öğrenmek isteyenler için kaynak tavsiyelerini sizler için hazırladık. Almanca öğrenmek için kitap önerileri blogumuzda. A1, A2, B1, B2, C1, C2

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca A1'den C2'ye Kadar Dil Seviyeleri ve Açıklamaları (2024 Güncel)

Almanca dil seviyeleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz? A1'den C2'ye kadar seviyeleri ve açıklamaları burada! Almanca öğrenmek için hangi seviyede olduğunuzu öğrenin.

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca Sayılar: 100’e kadar Almanca Sayılar

Almanca sayılar listesi blogumuzda. 0 - 100 arası almanca sayıları şimdi öğrenin! Almanca saymayı hemen öğren.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?