Neden Bir Öğrenciden Ders Almalıyım ki?

Yazar: Melis H. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1005
Neden Bir Öğrenciden Ders Almalıyım ki?
B ir öğrenciden neden ders almalısınız? Yaşından dolayı fazla tecrübesi bulunmayan öğrencilerden aslında ders almanın size çok büyük bir avantaj olacağını biliyor muydunuz?

Özel derse olan talebin arttığı ve özel ders fiyatlarının da uzun vadede hatrı sayılır bir fiyata ulaştığı gerçeğini göz önünde bulundurduğumuzda, öğretmen seçimini tabii ki de titizlikle ve 'ders almışken, en iyi hocadan alayım' mantığıyla yaptığımız su götürmez bir gerçek ve emin olun sergilenmesi gereken tutumdur.

Peki hiç kendimize sorduk mu, ''Acaba 'iyi öğretmen' kriteri neye göre belirlenmeli?'' diye?

Bu sorunun ihtiyaçlara ve yaş gruplarına göre birçok farklı cevabı vardır; çocuklar için daha genç, eğlenceli ve dinamik bir öğretmen aranırken, akademik sınav hazırlığı içinde olan birinin daha tecrübeli ve anlatım tekniği iyi bir öğretmen araması gibi. Bilindiği gibi genele vurduğumuzda işin büyük bir kısmı öğrencide bitmektedir, ancak bölümlere indiğimiz zaman tamamen öğretmen sorumluluğunda olan durumlar da bulunmakta. Burada ise bunlardan ve daha çok evrensel kriterlerden bahsedeceğim.

1. AKTİF ÖĞRENMENİN ÖNEMİ

Aktif öğrenme dediğimiz zaman aklımıza hızlı, ve kolay anlamak gelmelidir. Bir öğrenci ne kadar istekli olursa olsun eğer öğretmen var olan bilgiyi öğrenciye aktaramıyor ise öğrencinin de anlama kapasitesi ve derse olan hevesi maalesef azalacaktır. Geniş bir bilgi dağarcığından daha etkili olan bir şey varsa o da bilgiyi aktarabilme yeteneğidir. bu yüzden iletişim gücü yüksek öğretmenler seçin.

2. YAŞA TAKILMAYIN

Evet, belki daha büyük bir öğretmen, daha fazla tecrübe demek olabilir; ancak unutmayın ki milenyum neslinin geleceği oluşturacağı bu teknoloji çağında yenilikleri takip ederek derslerde kullanmak da çok önemli! Bu yüzden kriterleriniz arasında yaş varsa bile genç, dinamik ve hevesli öğretmenlere bir şans verin.

3. EN İYİ ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİDİR

Eğitim, çok uzun soluklu bir maraton ve asla sonu olmayan bir yol gibidir, hep öğreneceğiniz şeyler çıkacaktır. Bir öğrencinin avantajı ise konuyu öğretme değil, öğrenme odaklı çalıştığı için nerede takılacağını iyi bilmesi ve bu noktaları çözmek adına alternatif yollar oluşturabilmesidir. Bu yüzden aktif öğrenen bir öğrenci size belki de daha deneyimli olduğunu düşündüğünüz o öğretmenden çok daha fazla yol aldırabilir!


 

Bu maddelere baktığımızda kısaca anlıyoruz ki yeterli bilgi dağarcığına sahip olan ve bunu öğrencisine kusursuz şekilde aktarabilen, öğrencinin takılacağı muhtemel yerleri tahmin edip bu noktalar için kendi çözüm yollarını geliştirmiş öğretmen, iyi öğretmendir. Yaş kriteri ise bu saydıklarım arasından en çok bilgi dağarcığı kısmını etkileyebilir; bu yüzden asla ilk ölçüt olmamalıdır. Umuyorum bu yazı kafanızdaki bazı soru işaretlerini gidererek sizin için en ideal öğretmeni bulmanızda size yardımcı olabilir!

İngilizce Eğitmeni - Melis Halıcı 

Etiketler

Yazar

Melis H.

       6 sene profesyonel bir kurumda Cambridge sınavlarını verdim. (Starters, Movers, Flyers, KET, PET, FCE) bu akademik sınav türlerinin hepsine hakimim. Ş...

Benzer Yazılar
Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

Öğretmen Seçimi Nasıl Olmalıdır

İyi bir öğretmen seçimi nasıl yapılır? Öğretmen seçiminden nasıl olmalıdır. Velilerin öğretmen seçimi konusunda mutlaka bilmesi gereken konular.

Dikkat Etmek Gerek!

Dikkat Etmek Gerek!

Özel ders çocuğun öğreniminin mi bir parçası olacak yoksa bunun yanında eğitici rolleri de olmalı mı?

Herkes Bilgi Aktarabilir mi?

Herkes Bilgi Aktarabilir mi?

İngilizce öğretmen seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir, aileler hangi konulara özen göstermelidir.

Tecrübe İle Başarıyı Yakalayan Ol

Tecrübe İle Başarıyı Yakalayan Ol

Özel derste öğretmenin önemi nedir. Doğru öğretmen seçimi yapmanın önemi? Kimden özel ders almalıyız.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?