Meslek Liseleri ve Meslek Liselerinde Matematik

Yazar: Görkem A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 10189
Meslek Liseleri ve Meslek Liselerinde Matematik
M eslek lisesindeki öğrencilerin matematiğe olan yaklaşımları nasıldır. Matematik dersinin meslek lisesindeki öğrencilerin korkulu rüyası olmasının sebeplerini ve çözüm yollarını sizler için hazırladık.

Matematik dersi meslek liselerinde öğrencilerin tartışmasız en çok zorlandığı ders olmuştur. Müfredatın diğer liselere göre daha kolay işlenmesine rağmen bu durum maalesef hiç değişmedi. Bunun nedenlerini ve meslek liselerindeki öğrencilerin genel durumlarını kendimce derleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Meslek liselerinde öğrencilerin çoğu genel olarak ‘’Dersi geçeyim yeter’’ düşüncesiyle hareket eder. Kendime kalıcı bilgiler edineyim diye düşünmezler. Sadece kendi alanlarındaki meslek derslerine biraz ağırlık verirler. (O da az bir öğrenci grubudur) Bu sebeple gördükleri derslerde kalıcı bilgiler edinemezler.

Meslek lisesinde maddi durumları iyi olmayan öğrencilerin çoğu part time bir işte çalışmak zorunda kalıyor. (Diğer lisede okuyan öğrenciler için de aynı durum geçerli tabi ama yazıda sadece meslek lisesi hakkında konuşuyorum) Bir işte çalıştıkları için derslerine neredeyse hiç çalışamazlar.

Öğrencilerin matematik temeli ilkokuldan beri çok düşük olduğundan liseye geçince çok zorlanıyorlar. Bu yüzden öğretmenler de dersi daha kolaylaştırarak anlatmak zorunda kalıyor. Bu şekilde bile olmasına rağmen öğrenciler yine de zorlanıyor. Oysa ki öğrencilerin ilkokuldan beri bilinçlendirilip matematikle ilgili temel bilgilerin oturtulması gerekmektedir.

Meslek lisesindeki öğrencilerin matematiğe karşı aşırı bir önyargıları vardır.’’Matematiği ben hayatta yapamam‘’şeklinde düşünürler. Aslında matematiğin üzerine gitseler o kadar da yapılamayacak kadar zor bir ders olmadığını görecekler.

Matematik dersinin öğrenciler üzerindeki bir etkisi de ’’günlük hayatta ne işime yarayacak?’’ düşüncesidir. Aslında günlük hayatın neredeyse her alanında matematiği kullandıklarını bilseler durum pek düşündükleri gibi olmayacak.

Meslek lisesi öğrencilerinin büyük bir kısmının ne yazık ki üniversite okumak gibi hayalleri ve düşünceleri yok. Önceden sınavsız iki senelik bölümlere geçebiliyorlardı fakat sınavsız geçişin kaldırılmasıyla bu durumun önüne geçilmiş oldu. Genelde liseyi bitireyim de mesleğimi elime alayım diye düşünürler fakat mezun olunca önemli bir kısmı kendi işini yapmazlar. Halbuki liseyi bitirip üniversiteye girseler hem okurken hem de üniversite bitince kendi alanlarında kendilerini geliştirseler önleri çok açık olacak.

Meslek lisesinde görev yapmış bir öğretmen olarak gördüklerimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim. Herkese iyi çalışmalar :)

Matematik Öğretmeni - Görkem Aygün 

Etiketler

Yazar

Görkem A.

2010 yılından beri özel ders vermekteyim. Bu konuda yeterince tecrübeli olduğumu düşünmekteyim. Şu an devlet kadrosunda görev yapmaktayım.

Benzer Yazılar
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü Matematikçiler-Thales

Ünlü matematikçi Thales'in hayatı. Matematik ve Geometri alanında büyük adımlar atmış bilim insanı Thales, Mısır tarihinin ilk Matematikçisidir. Thales'in günümüzde kullanılan teoremleri nelerdir.

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Kitap Okumanın Matematiğe Olan Etkisi

Bireylere en büyük tavsiyem, hayal gücünüzü geliştirecek, sizi düşünmeye sevk edecek kitaplar okuyun.

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Neden Ders Çalışıyorsunuz?

Bir öğrenci, ders çalışmayı olması için kendine hedef belirlemeyi ve o hedefe inanmalıdır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?
Özeldersalanı Logo
350+ kategoride 35.000+ öğretmen, hemen ders al! İlk dersin ücretsiz 😍
hemen ders al!
İlk dersin ücretsiz 😍
Öğretmen Bul