Matematikten Neden Korkulur ve Bu Korku Nasıl Kırılır?

Yazar: Hazel G. | 22.08.2022 - 4 dakikalık okuma. Görüntülenme: 623
Matematikten Neden Korkulur ve Bu Korku Nasıl Kırılır?
M atematikten neden korkulur? Matematik neden tüm dünyada öğrencilerin korkulu rüyasıdır? Neden matematik önemlidir? Matematik nasıl sevilir?

Matematikten neden korkulur? Matematik neden tüm dünyada öğrencilerin korkulu rüyasıdır? Neden matematik önemlidir? Matematik nasıl sevilir? Matematikte nasıl başarılı olurum? Matematik korkusu nasıl yenilir? Nasıl matematik okuryazarı olurum? 

Aslında yukarıda belirtilen sorular ; ya günlük hayatta bir çok kişinin zihninden geçen ya da arama motorlarından sayısızca sorulan sorulardır. Ancak cevaplar sorular kadar karmaşık ve korkutucu değildir. 

Matematige karşı ön yargılar, korkular başlangıçta belki de öğrenilmiş değil duyulmuş caresizliklerdir. Şöyle ki etrafımızdaki 10 kişiden 7 si hatta 8'i matematigi sevmeyen , matematikten korkan insanlardır. Dolayısı ile biz daha matematiğin ne olduğunu anlamadan yola yeni çıkmışken etrafımızdaki bu söylemler bu duyumlar ile matematiği içimizde, zihnimizde büyütüyoruz. Gözümüzde büyüyen sey bizi korkutuyor, korktuğumuz şeye yaklaşmıyoruz yaklaşmayınca da onun hakkından gelebileceğimize olan inancımızı kaybediyoruz ve maalesef başarısız oluyoruz..  

Matematik aslında evrendir,dünyadır matematik.. Her yerdedir. Evinizdedir, sokaktadır, bir masanın ayagındadır, manavdadır,markettedir, arabadadır, asansördedir, yemektedir.. matematik bir ölçüdür. Bir evrende her şeyin bir duzeni olduğuna inanırız. Ve biliriz ki düzen, denge, hesaplama bunlar matematiğin işidir.. Bu yüzden matematiği tam anlamıyla anlamayan onu okuyamayan  ozumsemeyen birinin yaşadığı dünyayı tam anlamı ile anlayabilmesi mümkün müdür sizce?  Matematik özel ders sayfamızdan sizin için en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Bir yolda ilerlemek istiyorsak öncelikle adım atmamız gereklidir dogru mu? Peki bizim gideceğimiz yer matematikse ve matematige dogru hiç adım atmadan ben ilerleyemiyorum demek ne kadar doğrudur? Matematik bize gelmeyecek çünkü onun bize değil bizim ona ihtiyacimiz  var ve adımları bizim atmamız gerekiyor o yüzden ilk adımı atalım ve bir adım eksilsin ona dogru giden yolda.. yorulabiliriz çünkü uzun ve zorlu bir yolculuğa çıkıyoruz. Ama bu yolda bizi elimizden tutup ayağa kaldıracak olanlar ailemiz ve ögretmenlerimizdir. Ailemiz sadece bu yolda değil her zaman destekcimizdir. Onlar her daim yanımızdadır. Bu yuzden size bu yolda rehberlik edecek olan öğretmeninizi seçmek size kalıyor.. hem rehberlik edecek, yoruldugunuzda dinlendirecek, korktuğunuzda sakinlestirecek ve seni emin adımlarla hedefine ulaştıracak kişiyi.. Bir yola çıkacaksak yanımıza hem sevdiğimiz hem de güven duyduğumuz birinin olmasını isteriz bu sebeple matematiği sevmek de o dersin öğretmenini sevmekten geçtiği kanaatinde olan bir öğretmen olarak en büyük kriteriniz ogretmeninizle aranızda olan sevgi, saygı, bağlılık olsun.. 

Yanınızda güvendiğiniz kişiyle çıktığınız yolda daha emin adımlarla ilerleyerek yolu bitirmiş olacaksınız. Her ilerleyiş peşinden başarıyı getirecek ve başarma duygusu tüm  korkuları bastırıp , hedefe biraz daha kitlenmenizi ona ulaşma arzunuzu artıracaktır sonunda hem bir matematik okuryazarı olup hem de matematiğin hayatınızın her anında olduğu bilinciyle yaşamınıza devam edeceksiniz. Yolun sonuna ulaşanlar hayata matematik penceresinden bakmaya başlayanlar olacaklardır..  Online matematik dersleri sayfamızdan online dersler alabileceğiniz uzman öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Hem kendileri korkularından kurtulacaklar hem de etrafındakilere ışık ve umut olacaklardır..  nice korkusu olanların korkularını söndürüp umut ışıklarını yakacaklardır.. 

Son olarak cümlelerimi kendimden birkaç kesitle bitirmek istiyorum.. Ben ilkokul ortaokul ve lise yıllarımın ilk bir kaç yılı matematikten korkan, nefret eden, derslerde sıra altına saklanan, bildiği halde cevaplamaya korkan bir öğrenci idim.. Ta ki lise 2. sınıfta iken bir matematik öğretmeni kalbime dokunana kadar.. o kalbime dokunduktan sonra ben de onun kalbine dokunmak istedim bunu da ona en iyi matematiği basararak yapabileceğimi biliyordum ve böyle de yaptım gecem gündüzüm tenefüsüm hep matematik oldu. Hiç sıkılmadım, hiç yorulmadım.. Ben matematiğin içine karıştıķca o başarı getirdi, başardıkça daha cok sevdim ve sonunda buradayım. Matematik nasıl çalışılır? başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz. 

Kendime dedim ki bir gün ben de matematik ögretmeni olup önce öğrencilerimin kalbine dokunacagım, korkuların  yıkacağım ve basarabileceklerini gösterecegim..  Işık tuttuğum tüm tomurcukların daha nice tomurcuklara ışık tutup onlar  filizlendireceği güne dek...

Etiketler

Yazar

Hazel G.

Profilime hoşgeldin.   Amasya universitesi ilköğretim matematik öğretmenliği bölümünden mezunum 7 yıldır fiilen öğretmenlik yapıyorum bu süre zarfında da  pek çok özel...

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?