Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik Nasıl Çalışılır?
Görkem A.
Aktif Ders Çalışma Saati
Kas 14, 2018
41943

Matematik dersi geçmişten bu zamana kadar 7 den 70 e çoğu kişinin anlamakta ve sevmekte sorun yaşadığı bir ders ve bilim dalı olmuştur. Sevilmemesinin belli başlı nedenleri vardır. Bunların arasında sözele daha yatkınlık, matematiği günlük hayatta kullanmıyoruz düşüncesi, çabuk sıkılma, geçmişten beri gelen matematik zordur önyargısı vb. Aslında asıl neden, çalışmayı bilmiyoruz ve bizi nasıl çalışmamız gerekir konusunda bilinçli bir yönlendirenimiz ve matematiği sevdirenimiz yok. İşte şimdi matematiği nasıl öğrenirim diyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken 10 püf noktaya değineceğim

Matematik dersini daha verimli ve etkili çalışmak için bazı öneriler şu şekildedir: 

1-) Matematik ve diğer sayısal dersler muhakkak dikkatli bir şekilde dinlenilmelidir.


2-) Ders sırasında bol not alınmalıdır. Gerekirse kendi cümlelerinizle ayrı not alın.


3-) Konu yazılarak çalışılmalıdır. Sadece göz ucuyla konuya bakılarak ve okuyarak matematik çalışılmaz.


4-) Haftalık ve aylık tekrarlar yapılmalı. Normalde bir konuyu bir saatte çalışıyorsan haftalık tekrarda aynı konu ortalama 20 dakikaya düşer.

5-) Konu iyi öğrenilmeden soru çözümüne geçilmemeli, konunun mantığı güzelce anlaşılmalı ve soru ezberlenmemeli (özellikle son yıllarda ösym soru tiplerine bakıldığında eski klasik soru tiplerinden uzaklaşılıp muhakeme yeteneğini daha çok kullandıran soru tiplerine geçildiği görülmektedir)


6-) Sabırla yılmadan çalışılmalı. Matematik dersinde konular birbirleriyle ilişkili olduğu için kısa zamanda çalışılıp bırakılmamalı. Zamanla sabredilirse konuların daha kolay öğrenildiği görülecektir. İhtiyaç duyulması durumunda matematik özel ders almanızı tavsiye ederim.


7-) En iyi öğrenme şekli öğretmektir. Çalıştığınız konunun kalıcı olmasını istiyorsanız, bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz (akran dayanışması)


8-) Seviyeye uygun kolaydan zora doğru olan sorularla soru çözmeye başlanmalıdır. Hiç soru çözemiyorum diyen öğrenciler için önce fazla sayıda çözümlü soru incelenmeli, çözüm yöntemleri güzelce anlaşılmalı sonra benzer sorular çözülerek ilerlenmelidir.


9-) İyi bir rehber öğretmen veya eğitim koçu ile beraber öğrencinin seviyesine uygun ve çalışma temposuna ayak uydurabilecek şekilde bir çalışma planı hazırlanmalı.


10-) Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve öğrenciler için matematik dersi oyun eşliğinde öğretilebilir ve eğlenceli hale getirilebilir.


Yukarıdaki bu adımlar uygulanırsa matematik dersi hem daha sevilen hem daha eğlenceli bir ders haline gelecektir. Herkese başarılar :)

Matematik Öğretmeni - Görkem Aygün

Yazıyı Paylaş
Yorumlar
30
Bir Cevap Yazın
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ahmet
Ara 7, 2018
Çocukluğumdan beri matematik hayranıyım. Sabah, akşam ve gece sürekli matematik düşünüyorum. Her şeyi matematik üzerinden çözümlemeye çalışıyorum. Matematik benim için bir yaşam biçimi. Bu güzel yazınız için teşekkür ederim bana ve matematik ilgime bir şey kattınız.
Ramazan
Ara 7, 2018
Matematik çalışırken başka derslere vs odaklanılmamalı
Murat
Ara 7, 2018
Matematik konusunda kendimi iyi sanıyordum ama matematik hakkında bilmediğim şeyler de varmış. Site içerisindeki bilgiler sayesinde artık matematik konusunda biraz daha bilgiliyim.
Ramazan
Ara 7, 2018
Matematik dersine çalışırken bence de bu maddelere kesinlikle dikkat edilmelidir..
Arzu
Ara 7, 2018
Bir matematik öğretmeni olarak, matematik dersine çalışan tüm öğrencilere kesinlikle tekrar yaparak ve yazarak çalışmalarını tavsiye ederim. Matemstikte başarı sağlamak için mutlaka formüllerin puf noktalarına dikkat etmelisiniz. Başarılar
Sami GÜL
Ara 7, 2018
Eskişehir'de matematik dersi çalışan öğrenci arkadaşlar bu yazıdan istifade edebilirler, matematik çalışmanın ve bu sürecin adım adım nasıl işleyebileceği noktasında , özel ders veren ve özel ders arayanlar için rehbet niteliğinde bir yazı teşekkürler.
Mustafa
Ara 7, 2018
Matematik hayatın her alanında olan bir algoritmadır.
Esra
Ara 7, 2018
Bol soru çözümleri ve sık tekrar ile
Onur
Ara 8, 2018
Matematik dersi için güzel ve etkili bir yazı olmuş. Matematik dersi çalışacak arkadaşlara güzel gir ilham yazısı bence bu yazıyı mutlaka okumalısınız
Sefa
Ara 8, 2018
Çok güzel bir yazı olmuş
Tuğçe
Ara 8, 2018
Gerçekten çok yararlı bir yazı olmuş basarılarınızın devamını dilerim..
Emrah
Ara 8, 2018
Keşke zamanında böylesine bilgili ilgili yönlendirici hocalarımız olsaydı belki daha iyi yerlerde olabirdik artık büyüteceğimiz nesillerde Değerli kardeşim @sefaozdeniz
Emre
Ara 8, 2018
Pratik düşünülmeli sayılarla oynamayı öğrenmek ve sevmek gerekir
Kaya
Ara 8, 2018
Matematik dersi hakkında önerilen kaynak varmi
Armağan
Ara 8, 2018
Güzel bir yazı olmuş anlatım muhteşem daha çok başarı için
Yusuf
Ara 8, 2018
Matematik dersi hayatın kendisidir ve tüm derslerle ilişkilidir. Matematik olmadan Resimde olmaz Müzikde ve tabiki Fizikde... Bu yüzden olsa gerek Matematik anlaşılması zor ve pek sevilmeyen bir ders.
Alper
Ara 8, 2018
Ezber yapılmadan mantığa dayalı bol soru çözümü yapılmalı. Güzel bir yazı olmuş
Vedat
Ara 8, 2018
Kalemine sağlık kardeşim. Çok yerinde ve güzel bir yazı olmuş. Bence bir derste başarılı olmanın en temel önceliği alanına hakim, dersini seven ve sevdirmesini bilen hocalarımızın sayısın artmasından geçer.
Emre
Ara 8, 2018
Hocam emeğinize sağlık çok faydalı bir icerik olmuş. Kendi ogrencilerime de matemetik dersine bakış acilarini tekrar gozden gecirmeleri icin tavsiye edecegim. Tyt ve ayt matematik nasil calisilir diye soran herkese yazinizi tavsiye edecegim.
Ahmet
Ara 8, 2018
Matematik dersinin nasıl çalışılması gerektiğine dair anlamlı bir yazı olmuş.
Mustafa
Ara 9, 2018
Matematik hayatın her alanında olan bir algoritmadır.
Ferman
Ara 15, 2018
Matematik çalışırken aslında en önemli nokta yazarak çalışmaktır bence
Matematikçi
Ara 27, 2018
Matematiği ilgi ve sevgi ister. Kendini öğrencilerine sevdirmeyi başaran bir öğretmen matematiği de sevdirir. Tüm öğrencilere ve velilere tavsiyem matematiği sizlere sevdirecek öğretmenlerle çalışma yapmaktır.
Yasin
Oca 29, 2019
Matematik nasıl çalışılır sorusunun püf noktalarını çok iyi özetlemişsiniz hocam tebrik eder başarılar dilerim.
Armağan
Şub 18, 2019
Matematik nasıl çalışılır konusunu harika bir şekilde açıklamışsınız tebrik ederim, bence matematik çalışırken en önemli püf nokta yazarak tekrar ederek, okulda işlenilen dersleri yazarak tekrar üzerinden geçerek yapmaktır.
özel ders alanı
Mar 24, 2019
tüm yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederiz, bizde özel ders alanı ailesi olarak bu makaleyi yazan hocamızı gönülden tebrik ederiz.
görkem
Eyl 4, 2019
Beğenileriniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar
Ihsan
Şub 4, 2020
Slm ben açık öğretim orta okul okuyorum matematiğimi nasıl geliştiririm ?
Hatice
Şub 16, 2020
Matematiği hep seviyorum ama zor bir ders bazen yardım almak daha iyi geliyor ama kendimiz de çalışabiliriz.
ela
Oca 31, 2021
gerçekten çok yardımcı oldu, çok teşekkür ederim.