Matematik Nasıl Çalışılır?

Yazar: Görkem A. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 96009
Matematik Nasıl Çalışılır?
M atematik dersine nasıl çalışılır, matematik nasıl öğrenebilirim diyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken 10 püf nokta

Matematik dersi geçmişten bu zamana kadar 7 den 70 e çoğu kişinin anlamakta ve sevmekte sorun yaşadığı bir ders ve bilim dalı olmuştur. Sevilmemesinin belli başlı nedenleri vardır. Bunların arasında sözele daha yatkınlık, matematiği günlük hayatta kullanmıyoruz düşüncesi, çabuk sıkılma, geçmişten beri gelen matematik zordur önyargısı vb. Aslında asıl neden, çalışmayı bilmiyoruz ve bizi nasıl çalışmamız gerekir konusunda bilinçli bir yönlendirenimiz ve matematiği sevdirenimiz yok. İşte şimdi matematiği nasıl öğrenirim diyen kişilerin mutlaka bilmesi gereken 10 püf noktaya değineceğim

Matematik dersini daha verimli ve etkili çalışmak için bazı öneriler şu şekildedir: 

1-) Matematik ve diğer sayısal dersler muhakkak dikkatli bir şekilde dinlenilmelidir.


2-) Ders sırasında bol not alınmalıdır. Gerekirse kendi cümlelerinizle ayrı not alın.


3-) Konu yazılarak çalışılmalıdır. Sadece göz ucuyla konuya bakılarak ve okuyarak matematik çalışılmaz.


4-) Haftalık ve aylık tekrarlar yapılmalı. Normalde bir konuyu bir saatte çalışıyorsan haftalık tekrarda aynı konu ortalama 20 dakikaya düşer.

5-) Konu iyi öğrenilmeden soru çözümüne geçilmemeli, konunun mantığı güzelce anlaşılmalı ve soru ezberlenmemeli (özellikle son yıllarda ösym soru tiplerine bakıldığında eski klasik soru tiplerinden uzaklaşılıp muhakeme yeteneğini daha çok kullandıran soru tiplerine geçildiği görülmektedir)


6-) Sabırla yılmadan çalışılmalı. Matematik dersinde konular birbirleriyle ilişkili olduğu için kısa zamanda çalışılıp bırakılmamalı. Zamanla sabredilirse konuların daha kolay öğrenildiği görülecektir. İhtiyaç duyulması durumunda matematik özel ders almanızı tavsiye ederim.


7-) En iyi öğrenme şekli öğretmektir. Çalıştığınız konunun kalıcı olmasını istiyorsanız, bir arkadaşınıza anlatabilirsiniz (akran dayanışması)


8-) Seviyeye uygun kolaydan zora doğru olan sorularla soru çözmeye başlanmalıdır. Hiç soru çözemiyorum diyen öğrenciler için önce fazla sayıda çözümlü soru incelenmeli, çözüm yöntemleri güzelce anlaşılmalı sonra benzer sorular çözülerek ilerlenmelidir.


9-) İyi bir rehber öğretmen veya eğitim koçu ile beraber öğrencinin seviyesine uygun ve çalışma temposuna ayak uydurabilecek şekilde bir çalışma planı hazırlanmalı.


10-) Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve öğrenciler için matematik dersi oyun eşliğinde öğretilebilir ve eğlenceli hale getirilebilir.


Yukarıdaki bu adımlar uygulanırsa matematik dersi hem daha sevilen hem daha eğlenceli bir ders haline gelecektir. Herkese başarılar :)

Matematik Öğretmeni - Görkem Aygün

Etiketler

Yazar

Görkem A.

2010 yılından beri üniversite 1. Sınıftan beri özel ders vermekteyim.şu ana kadar yüzlerce öğrenci ile birebir çalışma fırsatı buldum.Her seviyeden öğrenci ile çalıştım.Her sevi...

Benzer Yazılar
Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

Yorumlar (16)
Makaleyi beğendin mi ?

Cevap Yaz 08 Mart 2021

teşekkür ederim çok güzel açıklamışsınız :)

G

Görkem A.
Cevap Yaz

Beğenileriniz ve güzel yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar


Cevap Yaz 24 Mart 2019

tüm yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederiz, bizde özel ders alanı ailesi olarak bu makaleyi yazan hocamızı gönülden tebrik ederiz.


Cevap Yaz

Matematik nasıl çalışılır konusunu harika bir şekilde açıklamışsınız tebrik ederim, bence matematik çalışırken en önemli püf nokta yazarak tekrar ederek, okulda işlenilen dersleri yazarak tekrar üzerinden geçerek yapmaktır.


Cevap Yaz 29 Ocak 2019

Matematik nasıl çalışılır sorusunun püf noktalarını çok iyi özetlemişsiniz hocam tebrik eder başarılar dilerim.


Cevap Yaz

Matematiği ilgi ve sevgi ister. Kendini öğrencilerine sevdirmeyi başaran bir öğretmen matematiği de sevdirir. Tüm öğrencilere ve velilere tavsiyem matematiği sizlere sevdirecek öğretmenlerle çalışma yapmaktır.


Cevap Yaz

Matematik çalışırken aslında en önemli nokta yazarak çalışmaktır bence

A

Ahmet K.
Cevap Yaz

Matematik dersinin nasıl çalışılması gerektiğine dair anlamlı bir yazı olmuş.

e

emre f.
Cevap Yaz

Hocam emeğinize sağlık çok faydalı bir icerik olmuş. Kendi ogrencilerime de matemetik dersine bakış acilarini tekrar gozden gecirmeleri icin tavsiye edecegim. Tyt ve ayt matematik nasil calisilir diye soran herkese yazinizi tavsiye edecegim.

V

Vedat F.
Cevap Yaz

Kalemine sağlık kardeşim. Çok yerinde ve güzel bir yazı olmuş. Bence bir derste başarılı olmanın en temel önceliği alanına hakim, dersini seven ve sevdirmesini bilen hocalarımızın sayısın artmasından geçer.

A

ARMAĞAN U.
Cevap Yaz

Güzel bir yazı olmuş anlatım muhteşem daha çok başarı için

S

Sefa Ö.
Cevap Yaz

Çok güzel bir yazı olmuş

O

Onur Ü.
Cevap Yaz

Matematik dersi için güzel ve etkili bir yazı olmuş. Matematik dersi çalışacak arkadaşlara güzel gir ilham yazısı bence bu yazıyı mutlaka okumalısınız

M

Mahmut Sami G.
Cevap Yaz

Eskişehir'de matematik dersi çalışan öğrenci arkadaşlar bu yazıdan istifade edebilirler, matematik çalışmanın ve bu sürecin adım adım nasıl işleyebileceği noktasında , özel ders veren ve özel ders arayanlar için rehbet niteliğinde bir yazı teşekkürler.


Cevap Yaz

Bir matematik öğretmeni olarak, matematik dersine çalışan tüm öğrencilere kesinlikle tekrar yaparak ve yazarak çalışmalarını tavsiye ederim. Matemstikte başarı sağlamak için mutlaka formüllerin puf noktalarına dikkat etmelisiniz. Başarılar

R

Ramazan U.
Cevap Yaz

Matematik çalışırken başka derslere vs odaklanılmamalı