Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Yazar: Yasin G. | 21.04.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 19335
Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?
M atematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Matematik Özel Ders nasıl olmalı?

Özel ders matemetik, öğrencilerin talep ettiği branşarın başında gelmektedir. Matematiğin bir çok sınav dallarında katkısı yüksek olduğu için öğrenciler bu alanda eksikliklerini giderip, sağlam adımlarla eğitim hayatlarına devam etmek istemektedirler. 

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır. Öyle bir huyu vardır ki, sevmeyene acımasız sevene merhametli ve sevecen yaklaşır. Hal böyle iken, sevmeyen veya zorlanan öğrencileri düşündüğümüzde özel ders isteyen veya alan birçok öğrenci ile karşılaşırız. Peki bu özel dersler nasıl olmalı ? Matematik özel dersle nasıl sevdirilmeli?

Öncelikle şu bilinmelidir ki, bir öğrencinin matematiği sevmesi öğretmenini sevmesine bağlıdır. Bu konumda öğretmenin rolü çok önemlidir. Öğrencisine matematiği sevdirebilmek için onunla iyi geçinmeli, öğrencisini sevmeli ve değer vermelidir. Öğretmeninden ilgi ve sevgi gören öğrencilerin başarılı olduğu aşikardır. Bu sevgi ve ilgi özel ders alırken daha da fazla olacaktır.

Kalabalık sınıflarda öğretmeninden ilgi, saygı, sevgi göremeyen öğrenciler bu durumu özel ders alarak aşabilmektedir. Özellikle matematik özel dersi almak isteyenler, bu konuyu önemsemektedir. Matematik özel dersleri, öncelikle öğrenciyi çekebilecek şekilde olmalıdır. Yani öğrenci o özel derslere gelirken öğretmenini özlemeli, heyecanlanmalı ve o ders saatini dört gözle beklemelidir. Öğretmende aynı şekilde öğrencisini özlemeli ve her ders yeni bilgiler katabilmelidir.

Matematik kolay bir ders olmadığı için, özel derste öğrenciler çok fazla zorlanmamalı, çok fazla ödevler verilmemeli, öğrencinin seviyesine inip yavaş yavaş geliştirilmelidir. Öğrencinin temel konuları eksik ise, yeni konular işlenmek yerine öncelikle temelden başlayıp gelinmelidir. Yoksa alınan özel dersin öğrenciye çok faydası olacağı söylenemez. Öğretmenlerin bu konuya çok ama çok önem vermesi gerekmektedir.

Öğrenciler de gönül rahatlığı ile, öğretmenine matematik’te eksik olduğu tüm konuları, zorlandığı yerleri, çözemediği soru tiplerini anlatabilmelidir. Bu tutum her iki tarafı da başarıya ulaştıracak ve doğru bir ilerleme sağlayacaktır. Sevmediğiniz, ısınamadığınız öğretmenlerle sırf size birşeyler katacak ümidiyle devam etmeyin. Unutmayın matematiği sevmek öğretmeni sevmekten geçer.

Eğer sizde matematik özel ders vermek istiyorum veya özel matematik ders ilanları yayınlamak istiyorsanız eğitimci profili oluşturabilir ve matematik ders talepleri alabilirsiniz.

Sevgilerimle.

Bir önceki yazımız olan "Eğitimde Özel Dersin Önemi ve Faydaları" başlıklı makalemizde özel dersin öğrencilerin eğitim hayatlarına neler kazandıracağı konusunda bilgiler verilmektedir.

 

Etiketler

Yazar

Yasin G.

Online ve birebir dersler yapıyorum. Temel eğitimlerden sonra proje bazlı devam ediyoruz. Ayrıca kendi siteniz üzerinden tüm eğitimlerin uygulaması yapıyoruz.Temel eğitimlerden ...

Benzer Yazılar
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

Yorumlar (1)
Makaleyi beğendin mi ?
M

Mustafa G.
Cevap Yaz

Gaziantep’te tecrübeli öğretmenden lise Matematik ilköğretim matematik dersi veriyorum