Neden Matematik Öğreniriz?

Yazar: Naile Y. | 12.01.2022 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 1217
Neden Matematik Öğreniriz?
N için matematik öğrenmeliyiz diyorsanız tam sizlik bir makale! Matematik öğrenmenin hayatımıza olan katkıları sizlerle.

Matematik diyince çoğu kişiyi  korku ve telaş sarar, strese sokar. Baş edilemez koca bir problemmiş gibi görülür. Okul hayatında hep seviye ölçme sınavları, dağ gibi ödevler… Peki bütün  bu koşuşturma ve hengame NİÇİN?

  • * Daha iyi bir gelecek
     
  • * Daha iyi bir iş
     
  • * Daha fazla para

 

Fakat bu streslere girince çok önemli temel noktaları hep birlikte gözardı ediyoruz. En başa dönersek tekrar soralım sorumuzu; neden bir ressam, doktor, avukat vb gibi bir çok farklı meslek sahibi olucak insanların hepsi matematik öğreniyor? Bunun temelinin farkına varılmalıyız ki stres yapmaktansa işin mantığını anlayabilelim. Çocuğuma matematiği nasıl sevdirebilirim? diyorsanız linkten yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Matematik öğrenmemizin en temel sebebi; “Bir soruyla nasıl başa çıkılır?’ın deneyimini kazanmaktır.” Bir soruyla başa çıkmakla, bir sorunun doğru cevabına ulaşmak bambaşka şeylerdir. Doğru cevaba ulaşmanın, yüksek not almanın bir çok yolu vardır; ezberlemek, kopya çekmek, kafadan atmak… Matematikte ezberlemek sorular birbirine benziyor diye soruyu anlamadan aynı çözüm yolunu uygulamaktır. Bu yöntemlerle doğru cevaba ulaşabilirsiniz. Ancak bu yöntemler hem zaman kaybı hem de size bir faydası dokunmayan kandırmalardır. Ayrıca  Matematikte problem çözme teknikleri makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Peki niye bir soruyla başa çıkabilmek için matematik öğrenmeliyiz? Diye sorabiliriz. Okul hayatının dışında bir çok soruyla, gerçek sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz. Ve eğer problem çözme deneyimimiz yoksa hayat gerçekten çok zor gelir. Ne yapacağımızı, neyi neden yapacağımızı bilmeden sadece deneme yanılma yöntemi ya da ezberlediklerimizi uygulama yöntemiyle çırpınıp dururuz hayatta. 

Karşımıza çıkan bir soruyla başa çıkmak için her şeyden önce sorunun kendisini anlamamız gerekir. Online matematik dersleri ihtiyacınız varsa sayfamızdan en iyi matematik öğretmenlerini inceleyebilirsiniz. 

* Bu soruda ne anlatılmaya çalışılmış?

* Neler verilmiş?

* Bizden ne isteniyor?

Anlama aşaması en önemli ve en zor aşamadır. Düşünme aşamasıdır. Günümüzde en çok kaçtığımız ve aslında bizden çokta beklenmeyen bir alışkanlıktır ‘düşünme’. Yeni çağ, gelişen teknoloji, reklam ve ya pazarlama dünyası artık siz kimi suçlarsanız. O yüzden çok geç kalmadan düşünme alışkanlını edinmemiz gerekiyor. Daha sonra bir soruyla nasıl başa çıkılırı deneyimlemek gerekir. Asıl ihtiyacımız olanda budur. Anlama ve düşünme sürecinden sonra soruyla çözüm arasında bir yol belirleyerek ilerleriz. Stratejimizi belirleyerek elimizdeki veriler ve materyallerden faydalanarak süreci tamamlarız. İzmir özel ders, manisa özel ders sayfalarımızdan konumunuza en uygun öğretmen araştırması yapabilirsiniz. 

Tabiki hayat sorunlardan ibaret değil ama bir problemle karşılaştığımızda en az zararla ve en büyük kazançla o sorunu çözmek bizim faydamıza olacaktır. İçinde bulunduğumuz hengamede kaybolmak yerine attığımız adımları neden attığımızı niye atmamız gerektiğini bilmemiz çok önemli. Bizim için bir anlam ifade eden yolda yürümek her zaman daha kararlı ve kolay olacaktır.

Etiketler

Yazar

Naile Y.

***NAİLE ÖĞRETMENLE MATEMATİĞİ DAHA ÇOK SEVMEYE VAR MISINIZ?       Marmara Üniversitesi İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENLİĞİ bölümünü bitirdim. 27 yaşındayım. O...

Benzer Yazılar
Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik Olimpiyatlarına Hazırlık

Matematik olimpiyatları nedir? Matematik olimpiyatlarına nasıl çalışılır? Matematik olimpiyatlarının tarihi nedir? Günümüzde matematik olimpiyatları ne zaman yapılmakta ve hangi sınıf öğrencileri katılmaktadır.

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan Matematik Nasıl Öğrenilir?

Sıfırdan matematik nasıl öğrenilir? Uzman matematik öğretmenimiz sizler için hazırladı..

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü Sayılar Konu Anlatımı ve Örnek Soru Çözümleri

Üslü sayı konu anlatımı ve örnek soru çözümleri blogumuzda. Üslü sayılar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar sizlerle

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?