Matematik Öğrenciyi Neden Korkutuyor?

Yazar: Meltem K. | 08.11.2021 - 2 dakikalık okuma. Görüntülenme: 492
Matematik Öğrenciyi Neden Korkutuyor?
M atematik bizi nede korkutuyor? Matematik korkusunu yenmek için ne yapmalıyım? Tüm detaylar blogumuzda

Matematik dersini duyunca çoğu öğrenciyi bir korku sarar. Bu durum sadece ülkemizde değil  dünyada böyledir. Çoğu öğrenci için matematik anlaşılması çok güç, can sıkıcı bir ders olarak görülmüştür. Bu yüzden de çok fazla sevilmemiştir. Peki, matematiği neden sevmiyoruz? Bunun nedeni ön yargılar mıdır? Matematik öyle bir derstir ki, dünyanın her yerindeki tüm insanların çalışırken, alışveriş yaparken vb. durumlarda hayatları boyunca gerekli olan bir derstir. Okullarda 1.sınıftan itibaren öğretilen bir derstir.Genel olarak, Matematik, analitik ve mantıksal düşünmeyi ve çok sayıda düzenli çalışmayı gerektirir.

Ne yazık ki, birçok öğrenci konuyla uğraşmak zorunda kaldıklarında kendini stresli hissediyor ve endişe duygusuyla karşı karşıya kalıyor. Matematik kaygısı, bir öğrencinin konuyu kavrama yeteneğini etkileyebilir.Aynı zamanda yetişkinliğini de etkileyebilir. Başka bir deyişle, matematik kaygısı öğrencileri matematikte kötü yapabilir.

Matematik kaygısının ortaya çıktığı tam yaşı belirlemek zordur ve konuyla ilgili çok az araştırma vardır. Sayısal kavramlar ile çocuklar birinci sınıfta tanışmaya başlar ve ilerleyen dönemlerde üzerine koyarak öğrenmeye devam eder. Kimi öğrenci için bu korku farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Örneğin; Bazıları için ilkokulda her şey yolundadır, ancak sonraki yıllarda problem yaşayabilir.

Konuyu toparlarsak şunu net olarak söyleyebiliriz. Matematikte öğrencilerin yaşadığı korku, bu dersi gözlerinde fazlaca büyüttüklerinden kaynaklanır. Yani genel olarak kocaman bir ön yargıdan ibarettir. Öğrencinin eksikliklerini gidererek ve düzenli çalışma ile kesinlikle başaramayacağı bir ders değildir. Matematik dersine nasıl çalışmalıyım? diyorsan makalemizi detaylı olarak inceleyebilirsin.

Peki bu korkuyu ortadan kaldırmanın bir yolu var mıdır? Özellikle öğrencilerde matematik korkusunu yenmek büyük oranda, veli tarafından sağlanacak destek ve iyi öğretmen ile yakından ilişkilidir. Online matematik dersi sayfamızdan size destek olabilecek öğretmenlerimizi inceleyebilirsiniz. 

Matematik korkusunu yenmek için ne yapılmalıdır?

 • Öğrenciyi Cesaretlendirmek: Gerek ailenin gerekse öğretmenlerin öğrenciyi hissedebileceği kaygılar konusunda cesaretlendirmesi çok önemlidir.
   
 • Günlük Hayatla Bağ Kurmak: Öğrencinin matematiğin soyut bir işlemler bütünü değil günlük hayatın her anında var olduğunun gösterilmesi belki de en önemli faktörlerdendir.
   
 • İşlemden ziyade problemlere odaklanmak: İşlem soruları yerine gerçek hayat sorunların çözümüne odaklanılması; öğrencinin kendisini çözümün bir parçası olarak hissetmesi öğrencinin güvenini yükseltecektir.
   
 • Öğrenmeyi sadece notla değerlendirmemek: Öğrencinin performansının sadece not ile değerlendirilmemesi, küçük başarılarının dahi ödüllendirilmesi ve öğrenciyi başarabileceği konusunda cesaretlendirilmesi,öğrencinin konuyu öğreninceye kadar tekrarlanması da önemlidir.
   
 • Tekrar etmek: İnsan hafızası zamanla tekrarlamadığı bilgileri unutmaya yatkın olduğundan  ,öğrencinin okulda öğrendiği konuları ve özel ders alıyor ise öğretmeninden öğrendiği bilgileri, sık sık tekrar etmesi konusunda ona telkinde bulunmak son derece önemlidir . 

Etiketler

Yazar

Meltem K.

Matematik öğretmeniyim. Mezun olduktan sonra, devlet okulu, özel okul ve etüt merkezleri gibi çeşitli kurumlarda 7 yıl kadar öğretmenlik tecrübem vardır. Bunun yanında çok sayıd...

Benzer Yazılar
İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi Havuz Problemlerini Kalemsiz Çözmenin Püf Noktası

İşçi ve havuz problemlerini en pratik yoldan, kalem kullanmadan çözmenin püf noktalarını sizler için hazırladık. Örnek bir işçi havuz problemi üzerinden anlatım.

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik Özel Ders Nasıl Olmalı?

Matematik kimilerine göre çok kolay, kimilerine göre çok ama çok zor bir ders konumundadır.

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik Net Arttırma Yöntemleri

TYT Matematik ne attırma yöntemlerini ve ipuçlarını uzman matematik öğretmenimiz sizler için kaleme aldı.

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

2024 KPSS Matematik Konuları ve Soru Dağılımları

Kpss matematik konularını ve 2024 KPSS matematik soru dağılımlarını sizler için hazırladık. Bu yazımız sayesinde matematikte 27'de 27 yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Makaleyi beğendin mi ?